ផឹកទឹកដែលបានបន្សុទ្ធ និងលាងដៃនៅពេលវេលាសំខាន់ទាំង៥ ជួយឲ្យមេរោគជៀសឆ្ងាយ
“ផឹកទឹកបន្សុទ្ធហើយ ជួយឲ្យគ្រួសារខ្ញុំមានសុខភាពល្អ។ ខ្ញុំមិនចាំបាច់សម្រាកពីការងារ ដើម្បីមកមើលថែកូនខ្ញុំ ដោយសារតែពួកគេឈឺ។ ទាំងនេះធ្វើឲ្យខ្ញុំមានកំលាំងក្នុងការបំពេញការងារប្រចាំថ្ងៃរបស់ខ្ញុំ” — លេង សុខលា ជនបង្គោល នៅក្នុងភូមិខ្លី ខេត្តត្បូងឃ្មុំ
ប្រទេសកម្ពុជាជាប្រទេសដែលមានចំនួនប្រជាជនរស់នៅក្នុងតំបន់ជនបទច្រើន ហើយគ្រួសារនៅតាមជនបទនៅពេលខ្លះមិនបានបរិភោគទឹកដែលបានបន្សុទ្ធទេ។ ការផឹកទឹកមិនស្អាត ដូចជាទឹកដងពីអណ្តូងផ្ទាល់ ជារឿងធម្មតារបស់គ្រួសារខ្លះ ហើយនៅមានការយល់ឃើញថា ទឹកដែលមើលទៅស្អាត មិនមានដីឬក្លិន គឺអាចផឹកបានដោយមានសុវត្ថិភាព។ លើសពីនេះទៅទៀត ក៏មានការយល់ឃើញស្រដៀងនេះ ដែលចំពោះការលាងដៃ។ ការសិក្សាស្វែងយល់មួយរបស់គម្រោង PHB បានបង្ហាញថាប្រជាជនជាច្រើនមានការគិតថា គាត់មិនចាំបាច់លាងដៃប្រសិនបើគាត់មើលឃើញថាដៃរបស់គាត់ស្អាត។ ការផឹកទឹកមិនស្អាត និងដៃកខ្វក់ គឺជាមូលហេតុចំបងមួយដែលបណ្តាលឲ្យមានការរាគរូស និងការឆ្លងមេរោគផ្សេងៗ។ កុមារអាយុក្រោម៥ឆ្នាំ ដែលមានជំងឺរាគរូសរ៉ាំរ៉ៃ មានហានិភ័យក្នុងការប្រឈមនឹងភាពក្រិះក្រិន ដែលក្តីបារម្ភមួយផ្នែកសុខាភិបាលសាធារណៈ។
ដើម្បីជួយដល់ការដោះស្រាយបញ្ហានេះ គម្រោង PHB ដែលមានការឧបត្ថម្ភថវិកាដោយទីភ្នាក់ងារសហរដ្ឋអាមេរិកសំរាប់អភិវឌ្ឍន៍អន្តរជាតិ (USAID) បានអនុវត្តអន្តរាគមន៍ផ្លាស់ប្តូរឥរិយាបថបុគ្គលនិងសង្គម ដោយសហការជាមួយអង្គការខេមរា នៅក្នុងខេត្តត្បូងឃ្មុំ ពីខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២១ ដល់ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២២។ ការសិក្សាមុនអនុវត្តអន្តរាគមន៍នេះ បានឲ្យដឹងថា១៣% នៃកុមារអាយុក្រោម៥ឆ្នាំ មានជំងឺរាគក្នុងអំឡុងពេល២សប្តាហ៍កន្លងមក និង១៥% នៃអ្នកដែលផឹកទឹកដែលមិនបានបន្សុទ្ធ ក៏មានជំងឺរាគនេះក្នុងអំឡុងពេល២សប្តាហ៍កន្លងមកដែរ។ ដោយសារជំងឺរាគរ៉ាំរ៉ៃ គឺជាការរួមចំណែកជាចំបងចំពោះការក្រិសក្រិន និងទាក់ទងនឹងអនាម័យផង គោលបំណងរបស់អន្តរាគមន៍នៃគម្រោង PHB គឺកាត់បន្ថយជំងឺរាគ ដោយលើកទឹកចិត្តឲ្យប្រជាជនក្នុងសហគមន៍អនុវត្តឥរិយាបថទឺកស្អាតនិងអនាម័យសំខាន់ៗទាំង៦ គឺរក្សាទឹកឲ្យបានត្រឹមត្រូវ ផឹកទឹកដែលបានបន្សុទ្ធហើយ លាងដៃជាមួយសាប៊ូនៅពេលទាំង៥ (មុនធ្វើម្ហូប បរិភោគអាហារ បញ្ចុកកុមារ និងបន្ទាប់ពីចេញពីបង្គន់ និងសម្អាតឬប្តូរកន្ទបក្មេង)។
“ខ្ញុំសង្កេតឃើញថាគ្រួសាររបស់ខ្ញុំមិនឈឺទៀត បន្ទាប់ពីយើងបានលាងដៃញឹកញាប់ និងផឹកទឹកស្អាត។ ការលាងដៃញឹកញាប់ និងផឹកទឹកស្អាតធ្វើឲ្យគ្រួសារខ្ញុំមានសុខភាពល្អ និងជៀសឆ្ងាយពីជំងឺរាគ។” – ផាត អ៊ុន (ភូមិខ្លី ខេត្តត្បូងឃ្មុំ)
អន្តរាគមន៍នេះដែលមានឈ្មោះថា “មើលឃើញស្អាត មិនប្រាកដថាមានសុវត្ថិភាពទេ” ត្រូវបានបង្កើតឡើង ដើម្បីច្រានចោលនូវការយល់ខុស ដែលគិតថាទឹកឬដៃគឺស្អាត នៅពេលដែលមើលទៅឃើញស្អាត។ អន្តរាគមន៍នេះមានការរួមចំណែកពីជនបង្គោលស្ម័គ្រចិត្តនៅក្នុងភូមិ ដែលពួកគេភាគច្រើនជាប្រធានភូមិ ដោយមានការជួយគាំទ្រពីភ្នាក់ងារអប់រំសុខភាពរបស់គម្រោង នៃអង្គការដៃគូ “ខេមរា” ។ អ្នកភូមិត្រូវបានអញ្ជើញឲ្យចូលរួមក្នុងការប្រជុំ នៅផ្ទះរបស់ជនបង្គោល ដែលមានដាក់តាំងទីកន្លែងលាងដៃ ដើម្បីទាក់ទាញចំណាប់អារម្មណ៍របស់អ្នកភូមិ ហើយផ្តល់នូវព័ត៌មានសុខភាពសំខាន់ អំពីឥរិយាបថទឹកស្អាតនិងអនាម័យ និងបកស្រាយការយល់ខុសផងដែរ ក្នុងអំឡុងពេលប្រជុំនោះផងដែរ។ ជនបង្គោល ព្រមទាំងភ្នាក់ងារអប់រំសុខភាព ក៏ជួយដល់គ្រួសារណា ដែលចង់រៀបចំកន្លែងលាងដៃនៅផ្ទះរបស់ខ្លួនផងដែរ។ ប្រសិនបើអ្នកភូមិតអនុវត្តឥរិយាបថទឹកស្អាតនិងអនាម័យត្រឹមត្រូវ ភ្នាក់ងារអប់រំក៏មានផ្តល់សាប៊ូក្នុងថង់សំណាញ់ ដែលអាចឲ្យគាត់ព្យួរនៅក្បាលរ៉ូប៊ីណេ ផងដែរ។
លើសពីនេះទៅទៀត ផ្ទាំងរូបភាពដើម្បីផ្សព្វផ្សាយអំពីកម្មវិធីនេះ ក៏ត្រូវបានបិទនៅតាមមណ្ឌលសុខភាព សាលាឃុំ ដែលក្នុងផ្ទាំងរូបភាពនោះមានសារលើកទឹកចិត្តឲ្យប្រជាជនអនុវត្តឥរិយាបថទឹកស្អាតនិងអនាម័យផងដែរ។ ជនបង្គោលក៏ជួយផ្សព្វផ្សាយតាមរយៈការចាក់មេក្រូនៅតាមភូមិផងដែរ ដើម្បីលើកទឹកចិត្តឲ្យប្រជាជនអនុវត្តឥរិយាបថទឹកស្អាតនិងអនាម័យ និងចូលរួមជាមួយគម្រោង។
“ចំណាយលុយបន្តិចបន្តួច ប្រហែល១៤០០០រៀល ដើម្បីរៀបចំកន្លែងលាងដៃឲ្យត្រឹមត្រូវ និងផឹកទឹកស្អាច គឺធ្វើឲ្យអ្នកមិនចាំបាច់ចំណាយលុយ ៤០០០០ រៀល ឬ ៤៨០០០ រៀល និងខាតពេលវេលាទៅជួបពេទ្យ នៅពេលដែលអ្នកឈឺដោយសារតែរាគរូស។” – ស៊ីណាត ជនបង្គោលនៅភូមិក្រសាំង ខេត្តត្បូងឃ្មុំ
យោងទៅតាមជនបង្គោលរបស់គម្រោង នៅភូមិខ្លី ខេត្តត្បូងឃ្មុំ បានឲ្យដឹងថា មានចំនុចមួយចំនួនដែលធ្វើឲ្យអ្នកភូមិចាប់យកឥរិយាបថទឹកស្អាតនិងអនាម័យសំខាន់ៗ។ ចំនុចទី១ និងជាចំនុចដែលសំខាន់នោះ គឺការចង់ឲ្យកូនៗ និងគ្រួសាររបស់គាត់មានសុខភាពល្អ ចាកផុតពីជំងឺរាគរូស។ អ្នកភូមិបានឲ្យដឹងថា ពុំមានការរាគរូសញឹកញាប់ តាំងពីពួកគាត់បានចាប់ផ្តើមផឹកទឹកដែលបានបន្សុទ្ធ និងលាងដៃនៅពេលវេលាសំខាន់ៗទាំង៥។ ចំនុចទី២ គឺការលាងដៃដែលជាវិធានការដ៏សំខាន់មួយក្នុងការការពារជំងឺកូវីដ-១៩ ត្រូវបានផ្សព្វផ្សាយដោយរាជរដ្ឋាភិបាល ដូចច្នេះហើយមានប្រជាជនជាច្រើនបានយល់អំពីសារសំខាន់នៃការលាងដៃញឹកញាប់ដើម្បីការពារការឆ្លងមេរោគ ដូចច្នេះហើយអ្នកភូមិមានការជឿជាក់ទៅលើការលាងដៃ។ លើសពីនេះទៅទៀត អ្នកភូមិបាននិយាយថាពួកគាត់បានទទួលការជួយគាំទ្រ ពីសំណាក់ភ្នាក់ងារអប់រំសុខភាពនិងជនបង្គោលរបស់គម្រោង ទាក់ទងនឹងការលើកកម្ពស់ការយល់ដឹង និងបច្ចេកទេសក្នុងការរៀបចំកន្លែងលាងដៃ។ ប្រជាជនខ្លះទៀតបាននិយាយថា សាប៊ូដែលដាក់នៅក្នុងថង់សំណាញ់ គឺជាវិធីដ៏អស្ចារ្យ ក្នុងការលើកទឹកចិត្តឲ្យក្មងៗលាងដៃ ជាពិសេសគឺក្មេងៗដែលនៅផ្ទះជិតខាង ក៏មកលាងដៃដែរ។
ទោះជាយ៉ាងណាក៏ដោយ ក៏មានការប្រឈមមួយចំនួនផងដែរ។ ការប្រឈមចំបងគឺការខ្វះខាតក្នុងការយល់ដឹងអំពីទឹកស្អាតនិងអនាម័យ និងជំងឺរាគ ហើយមានការយល់ខុសថា ប្រសិនបើទឹកឬដៃស្អាត គឺមានន័យថាទឹកឬដៃនោះគឺមិនមានមេរោគ។ ប្រសិនបើមិនមានការលើកកម្ពស់ការយល់ដឹងនោះទេ វាមានការលំបាកក្នុងការលើកទឹកចិត្តប្រជាជនក្នុងភូមិ ឲ្យមកចូលរួមប្រជុំ ដោយសារពួកគេគិតថាវាមិនមានសារសំខាន់។ ការប្រឈមមួយទៀត គឺទំលាប់ចាស់របស់គាត់។ វាមានភាពងាយស្រួលជាង និងមិនចំណាយអ្វីសោះ ប្រសិនបើគេផឹកទឹកផ្ទាល់ពីអណ្តូង ហើយគក៏ចំណាយពេលវេលានិងកម្លាំងផងដែរ ប្រសិនបើគាត់ដាំទឹកគ្រប់គ្រាន់សម្រាប់តម្រូវការពេញមួយថ្ងៃ ឬទិញទឹកចម្រុះហើយ ពីអ្នកលក់។ ការចំណាយទៅសម្ភារសម្រាប់លាងដៃ ក៏ជាការប្រឈមផងដែរ សម្រាប់ប្រជាជននៅក្នុងភូមិ ដើម្បីឲ្យគាត់ប្រកាន់យកឥរិយាបថទឹកស្អាតនិងអនាម័យ។ តម្លៃនៃក្បាលរ៉ូប៊ីណេគឺប្រហែល២០០០ ទៅ២៥០០ រៀល ហើយប្រសិនបើមិនមានការយល់ដឹងអំពីទឹកស្អាតនិងអនាម័យនោះ ប្រជាជននៅក្នុងភូមិមានការស្ទាក់ស្ទើរចំពោះការចំណាយបន្ថែមនេះ។
“កូនរបស់ខ្ញុំចូលចិត្តលាងដៃនៅកន្លែងលាងដៃដែលយើងបានរៀបចំឲ្យបានត្រឹមត្រូវ ហើយយើងមិនជួបប្រទះជំងឺរាគទៀតទេ តាំងពីធ្វើតាមការណែនាំអំពីទឹកស្អាតនិងអនាម័យមក។” –លោកស្រី មេង ណារី (ភូមិក្រសាំង ខេត្តត្បូងឃ្មុំ)
ដើម្បីដោះស្រាយការប្រឈមនេះ ជនបង្គោលរបស់គម្រោង លោកស្រី ស៊ីណាត នៅភូមិក្រសាំង ខេត្តត្បូងឃ្មុំ បានបង្ហាញប្រជាជននៅក្នុងភូមិលោកស្រីថាឪពុករបស់គាត់គឺជាឧទារហណ៍ស្រាប់ ដែលការអនុវត្តឥរិយាបថទឹកស្អាតនិងអនាម័យបានជួយលើកកម្ពស់សុខភាពរបស់គាត់ និងបញ្ឈប់ជំងឺរាគដែលមានញឹកញាប់។ លោកស្រី ស៊ីណាត ក៏បានលើកទឹកចិត្តប្រជាជន ដោយបង្ហាញផងដែរថា ការចំណាយទៅលើការរៀបចំកន្លែងលាងដៃត្រឹមត្រូវ (ប្រហែល១៦០០រៀល) និងផឹកទឹកដែលបានបន្សុទ្ធ គឺតិចជាងការចំណាយទៅគ្រូពេទ្យនៅពេលដែលឈឺម្តងៗ (ប្រហែលពី៤០០០០ ទៅ៤៨០០០ រៀល)។ គាត់ក៏បានរំលឹកថា ប្រសិនបើនៅក្នុងផ្ទះមានអ្នកឈឺ គឺសមាជិកគ្រួសារត្រូវផ្អាកការងារផ្សេងៗដើម្បីមើលថែរក្សាអ្នកជំងឺផងដែរ។
ក្នុងអំឡុងពេល៦ខែនៃអន្តរាគមន៍នេះ ពីខែកក្កដា ដល់ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២១ មានការផ្លាស់ប្តូរប្រមាណ៥ភាគរយនៃឥរិយាបថទឹកស្អាតនិងអនាម័យទាំង៦។ អន្តរាគមន៍នេះត្រូវបានធ្វើឡើងនៅស្រុកប្រតិបត្តិចំនួន៣ និងភូមិចំនួន១៨០ ក្នុងខេត្តត្បូងឃ្មុំ។ នៅចុងខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២១ ប្រជាជននៅក្នុងភូមិបានបង្កើតកន្លែងលាងដៃចំនួន៤៨។ ក្នុងរយៈពេល១ឆ្នាំនៃអន្តរាគមន៍នេះ មានខ្នងផ្ទះចំនួន១០ ក្នុងភូមិខ្លី និងខ្នងផ្ទះចំនួន៥០ ក្នុងភូមិក្រសាំង ក្នុងខេត្តត្បូងឃ្មុំ បានរៀបចំឲ្យមានកន្លែងលាងដៃត្រឹមត្រូវ និងកំរិតនៃការយល់ដឹងអំពីទឹកស្អាតនិងអនាម័យក៏មានការកើនឡើង។ ប្រជាជននៅក្នុងភូមិដែលបានប្រកាន់យកឥរិយាបថទឹកស្អាតនិងអនាម័យទាំង៦ បានឲ្យដឹងថា ពួកគាត់មិនមានជំងឺរាគរូស និងមានសុខភាពប្រសើរជាងមុន។
ទោះបីជាអន្តរាគមន៍នេះបានបញ្ចប់នៅខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២២ ចំណេះដឹងអំពីទឹកស្អាតនិងអនាម័យ និងឥរិយាបថសំខាន់ៗ ដែលប្រជាជនក្នុងភូមិបានប្រកាន់ខ្ជាប់ នឹងនៅតែមាន។ គម្រោងក៏សង្ឃឹមផងដែរថា ជនបង្គោលនៅក្នុងភូមិដោយមានការគាំទ្រពីអជ្ញាធរ នឹងនៅតែបន្តជួយដល់សហគមន៍របស់ពួកគាត់ ក្នុងការប្រកាន់ឥរិយាបថទឹកស្អាតនិងអនាម័យសំខាន់ៗ ដែលនឹងជួយឲ្យគ្រប់ៗគ្នាមានសុខភាពល្អ និងចាកផុតពីការឆ្លងរោគផ្សេងៗ។

Drinking Treated Water and Washing Hands at 5 Critical Times Keeps Tummy Bugs Away
“Drinking filtered water keeps my family healthy. I do not have to take time from work to care for sick children and have more energy to complete daily tasks!” – Leng SokLea, Influencer, Khlei Village, Tbong Khmum Province
Cambodia is a country with large rural population and rural households sometimes do not have access to treated water. Consuming untreated water such as ground water from the well directly is a common practice for some families and there is a persistent perception that it is safe to drink, especially when the water looks clean and without visible dirt and smell. Similarly, many share this perception with regard to hand washing behavior. Field immersion study result indicates that many do not feel the need to wash hands because they look clean. Drinking untreated water and dirty hands are common causes for diarrhea and other infections and children under 5 with chronic diarrhea are at risk of stunting – a serious public health concern.
To address this problem the USAID-funded Promoting Healthy Behaviors Project (PHB) has designed and implemented a social and behavior change (SBC) intervention with local partner Khemara in Thbong Khmum province from July 2021 to September 2022. Data collected at the baseline study indicates that around 13% of children under 5 were found to have diarrhea within the last two weeks, and 15% of those with untreated water sources had it in the last two weeks. Because chronic diarrhea is a key contributor to stunting and it is closely linked to sanitation, the goal of the PHB intervention therefore is to reduce diarrhea by having community members follow the 6 WASH key behaviors – store and consume appropriately treated water and to wash hands with soap at 5 critical times (before food preparation/cooking, eating, feeding an infant, and after using the latrine and cleaning/changing an infant).
“I have noticed that my family doesn’t get sick often since we started washing hands and drinking filtered water. Frequent handwashing and drinking from filtered water keep my family healthy and free from frequent diarrhea.” – Phat Un, Khlei Village, Tbong Khmum Province
The overarching concept of the intervention campaign is “what looks clean might not be safe”. This was specifically designed to debunk the persistent misconception that it is clean when water and hands look clean. The intervention was carried out by a volunteer influencer in each selected village, often the village chief with the support of Interpersonal Communications Agents (IPCs) from the implementing partner Khemara. Villagers were invited to regular meetings at the influencer’s house where a demonstration handwashing station was set up to show case, attract attention and interest. During the meeting important health information were provided regarding to WASH key behaviors and misconceptions were challenged. Influencers and IPCs also provided support to any households building their own handwash stations and a bar of soap in a mesh bag that can be hung from the tap of the station were given as incentive when they meet the WASH key behavior requirements.
Additionally, posters were displayed in health centers, village/commune halls with call-to-action messages. Together with the loudspeakers broadcasting at regular interval, the intervention aimed to sensitize villagers with WASH key behaviors and to encourage participation.
“Spending small amount of money around 1,6000 riels (US$4) to set up washing station and drink treated water so you don’t spend $10-12 and waste time to see a doctor when you are sick from diarrhea.” – Vath Sinath, Influencer, KraSang Village, Tbong Khmum Province
A number of motivators for villagers to take up the WASH key behaviors are revealed during interviews with volunteer influencers and beneficiaries at Khlei village and KraSang Village in Thbong Khmum province in August 2022. The first and foremost is the desire to keep children and household healthy and free of diarrhea. All key informants interviewed reported that frequent diarrhea had stopped since they started drinking treated water and washing hands at 5 critical times. The second motivator identified is that frequent handwashing as one key Covid-19 preventative measure promoted by the government and therefore many people already understood the importance of frequent handwashing to prevent infections and were motivated to do so. Additionally, all interviewed stated that they had received extensive support from the IPCs and influencers with regard to awareness raising and the more technical aspects of handwashing station set up. Some mentioned that the soap bar in a mesh bag is a great way to encourage children to wash hands. This is especially so when other children come to play at their homes.
On the other hand, a number of challenges were also identified during interviews. A key challenge is the lack of awareness on WASH and diarrhea, and the misconception that water and hands look clean so they must be clean. Without awareness, it was much harder to motivate villagers to attend meetings as they did not think it is necessary. Another challenge reported was “old habit dies hard” – it is easier and convenient and cost nothing to drink water directly from the source and it takes up too much time and effort to boil sufficient water for a day’s consumption and/or to purchase filtered water from vendors. The cost of the handwashing station kit is also a common challenge for villagers to follow the WASH key behaviors. It costs around 2,000 to 2,500 Riel to purchase a faucet to attach to the container and without awareness, this is an extra expense that villagers often reluctant to spend on.
“My children really like to wash hands using the washing station and we do not have diarrhea since we follow the hand washing and safe drinking water recommendations.” – Meng Nary, KraSang Village, Tbong Khmum Province
To address these challenges, volunteer influencer Vath Sinath from KraSang Village uses her father as an example to show villagers how following WASH key behaviors improved his health and stopped frequent diarrhea. She also motivates villagers by highlighting the cost of setting up a handwashing station and drinking treated water (around $4) is much cheaper than the cost of seeing a doctor when getting sick (around $10-12). She also reminds villagers that they would have to take time off of work to care for sick family members.
During the first 6 months of intervention from July to November 2021, the target of 5% increase across 6 WASH key behaviors was achieved. Intervention activities were delivered to 3 operational districts in 180 villages in Thbong Khmum province. By the end of November 2021, forty-eight handwashing stations were set up. This success was further demonstrated during our follow-up interviews in August 2022 at two villages in the province. One year on after initiating the WASH intervention, 10 households at the Khlei village and 50 households at the KraSang village in Thbong Khmum province have set up handwashing stations at home and the level of WASH awareness have increased. Villagers who took up the 6 WASH key behaviors also reported the absence of diarrhea and improved health.
Although the project ends in September 2022, the knowledge of WASH and the key behaviors that have been adopted by the villagers will likely remain. It is hopeful that volunteer influencers with the support of local authorities in each village will continue to support their communities to adopt WASH key behaviors that will keep everyone healthy and free from infections.