កម្មវិធីទីផ្សារសង្គម
រហូត​មក​ដល់​ឆ្នាំ​២០១៨ ពុំមាន​មូលនិធិ​ពី​ម្ចាស់​ជំនួយ ដើម្បី​ជួយ​ដល់​ការ​ចែកចាយ​ផលិតផល​នៅ​កម្ពុជា។ ទោះ​ជា​យ៉ាង​ណា​ក៏​ដោយ PSI នៅ​តែ​បន្ត​ការ​តាំង​ចិត្ត​ក្នុង​ការ​បំពេញ​តម្រូវការ សម្រាប់​ប្រជាជន​ងាយ​រង​គ្រោះ​និង​ប្រជាជន​មាន​ចំណូល​ទាប។ ដើម្បី​ឆ្លើយ​តប​នឹង​និន្នាការ​ផ្លាស់ប្តូរ​របស់​ម្ចាស់​ជំនួយ​និង​ការ​អភិវឌ្ឍន៍​សេដ្ឋកិច្ច​ថ្មីៗ​នេះ PSI ចាប់ផ្តើម​ផ្តោត​ទៅ​លើ​ឥទ្ធិពល​ទីផ្សារ និង​ អនុវត្ត​ដំណោះស្រាយ ដែល​តំរង់​ទៅកាន់​មុខងារ និង​ចីរភាព​នៃ​ទីផ្សារ​ទាំងមូល ដែល​នាំ​អោយ​មាន​ដាក់​អោយ​មាន​ផលិតផល​ដែល​មាន​តម្លៃ​ខ្ពស់​ជាង​មុន ដើម្បី​ជួយ​រក្សា​ផលិតផល​ដែល​មាន​រក្សារ​ទុក​តម្លៃ​ទាប​និង​មាន​ការ​ផ្លាស់ប្តូរ​តំលៃ​ដើម្បី​ទាញ​យក​អនុភាព​នៃ​អំណាច​នៃការ​ទិញ​របស់​អតិថិជន តាម​តែ​អាច​ធ្វើបាន ព្រមទាំង​ការ​គាំទ្រ​ជាប្រព័ន្ធ​ដល់​វិស័យ​ឯកជន សម្រាប់​ការ​ចែកចាយ​និង​ផ្តល់​អោយ​នូវ​ផលិតផល​សុខភាព​និង​ការ​សហការ​យ៉ាង​ស្និទ្ធស្នាល​ជាមួយ​វិស័យ​សាធារណៈ ដើម្បី​ធ្វើ​អោយ​ប្រាកដ​បាន​ថា​តម្រូវការ​រយៈពេល​យូរ​ផ្នែក​ផលិតផល​សុខភាព ត្រូវបាន​យល់​ដឹង​ក្នុង​ទីផ្សារ​។ នេះ​ក៏​ជាការ​គាំទ្រ​ដល់​ផែនការ​យុទ្ធសាស្ត្រ​របស់​ក្រសួង​សុខាភិបាល​ក្នុងការ​ធ្វើ​អោយ​សុខភាព​និង​សុខុមាលភាព របស់​ប្រជាជន​កាន់តែ​ប្រសើរ​ឡើង។
ទីផ្សារ​សង្គម គឺ​ជា​វិធី​ដ៏​មាន​ប្រសិទ្ធិភាព​មួយ ក្នុង​ការ​លើក​ទឹក​ចិត្ត​អោយ​ប្រជាជន​ដែល​មាន​ប្រាក់​ចំណូល​ទាប និង​ងាយ​រង​គ្រោះ ចាប់​ឥរិយាបថ​ប្រកប​ដោយ​សុខុមាលភាព​ ដោយ​រួម​ទាំង​ការ​ប្រើប្រាស់​ផលិតផល​និង​សេវាកម្ម​សុខភាពដែល​ចាំបាច់​។
PSI គឺ​ជា​អង្គការ​ទីផ្សារ​សង្គម​នាំ​មុខគេ​ក្នុង​ពិភពលោក ក្នុង​ផ្នែក​ជំងឺ​អេដស៍ ពន្យារ​កំណើត និង​សុខភាព​មាតា​និង​ទារក​។ PSI/កម្ពុជា ខិតខំ​​ប្រឹងប្រែង​ក្នុង​ការ​លើក​កម្ពស់​សុខភាព​ប្រជាជន​កម្ពុជា តាម​រយៈដំណោះស្រាយ​ដែល​ជំរុញ​ដោយ​ទីផ្សារ ដែល​មាន​តម្លៃ​សមស្រប​។ ផលិតផល​របស់​រួម​មាន ស្រោម​អនាម័យ ផលិតផល​ពន្យារ​កំណើត ឱសថ​រំលូត​ស្របច្បាប់ និង​ផលិតផល​បំពេញ​ជាតិ​ទឹក​។
PSI/កម្ពុជា ​ធ្វើ​យុទ្ធនាការ​ទូទាំង​ប្រទេស តាមរយៈប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយ​ និង​បណ្តាញ​សង្គម ដើម្បី​ផ្សព្វផ្សាយ​អំពី​ផលិតផល ដែល​យើង​មាន​។ ក្រៅ​ពីនោះ PSI/កម្ពុជា​ក៏​ធ្វើ​សកម្មភាព​ “ប្រាស្រ័យ​ទាក់ទង​ដើម្បី​ផ្លាស់ប្តូរ​ឥរិយាបថ​អ្នក​ផ្តល់​សេវា​សុខភាព (PBCC)” ផង​ដែរ ដែល​កិច្ចការ​នេះ​មាន​តួនាទី​យ៉ាង​សំខាន់​ក្នុង​ការ​បង្កើន​គុណភាព​នៃ​ការ​ផ្តល់​ប្រឹក្សា​របស់​អ្នក​ផ្តល់​សេវា​សុខភាព ក៏​ដូច​ជាការ​ប្រើប្រាស់​ផលិតផល​ដែល​មាន​សុវត្ថិភាព និង​គុណភាព​របស់​អង្គការ PSI ឱ្យ​បាន​ត្រឹមត្រូវ​។ ដើម្បី​ឆ្លើយ​តប​នឹង​ការ​រីក​ចម្រើន​ខាង​វិស័យ​បច្ចេកវិទ្យា​សម័យ​ទំនើប​ PSI ក៏​បាន​ប្រើប្រាស់​ app តាម​ថេបប្លិត (tablet) ដើម្បី​បញ្ជូន​របាយការណ៍​បាន​ត្រឹមត្រូវ និង​ឆាប់​រហ័ស​។

Sustainable Access to Health Products
As of 2018, there are no more donor funds to support commodities distribution in Cambodia. In spite of the decline in donor funding, PSI Cambodia remains committed to meeting the needs of lower income and vulnerable populations in Cambodia. In response to economic development and evolving donor trends, PSI Cambodia has recently begun to focus more on market dynamics and implementing interventions that aim at improving overall market functionality and sustainability. This work has led to the introduction of higher priced products that can cross-subsidize lower priced products; a revision of PSI’s product prices to leverage the purchasing power of its clients where possible; a more systematic support to private sector players for the distribution and supply of health products and services; and a close collaboration with the public sector to ensure that long term needs for health products are understood and articulated across all market players. This also support the Ministry of Health’s Strategic Plan in improving health and well-being of the population.
Social marketing is one of the most effective ways of motivating low-income and vulnerable people to adopt healthy behavior, including the use of needed health products and services.
Population Services International in Cambodia launched a social marketing campaign for Number One condoms in 1993. Since then, we have expanded our products to address the needs in reproductive health, family planning and child survival. Currently, we distribute condoms, birth spacing pills, medical abortion, and rehydrated salts.
PSI Cambodia promoted our commodities through an extensive mass media advertising and promotion campaign as well as social media. In addition, we also conduct Provider Behavior Change Communication (PBCC) which plays a significant role in reaching private providers to improve their quality of counselling, as well as to increase the use of PSI’s quality and safety products. We has also developed and implemented the PBCC mobile application, an up-to-date technology using the tablet for data collection.