យុទ្ធនាការ “មើលឃើញស្អាត មិនប្រាកដថាមានសុវត្ថិភាពទេ”
កម្មវិធីផ្លាស់ប្តូរឥរិយាបថ ផ្នែកទឹកស្អាតនិងអនាម័យ ដែលមានគោលបំណង ចូលរួមកាត់បន្ថយបញ្ហាជំងឺរាក តាមរយៈការធ្វើឱ្យប្រសើរឡើងនូវការអនុវត្តឥរិយាបថផ្នែកទឹកស្អាត និងអនាម័យ
មូលហេតុសំខាន់ចំនួន២ ដែលបណ្តាលអោយរាគ សម្រាប់មនុស្សធំនិងកូនក្មេង គឺដោយដៃកខ្វក់ (អាហារមិនមានអនាម័យ ការប៉ះពាល់ភ្នែក ការរាគរយៈពេលវែង) និងការបរិភោគទឹកដែលមិនបានបន្សុទ្ធ។ ប្រសិនបើមិនបានព្យាបាល ការរាគរយៈពេលវែង ទៅលើកុមារក្រោមអាយុ៥ឆ្នាំ អាចនាំឲ្យមានភាពក្រិះក្រិន ដោយសារការខ្វះអាហារូបត្ថម្ភ និង/ឬ ការស្លាប់មុនអាយុ។
ដោយមានការឧបត្ថម្ភថវិកាដោយទីភ្នាក់ងារជំនួយអាមេរិក USAID គម្រោងលើកកម្ពស់ឥរិយាបថប្រកបដោយសុខមាលភាព (PHB) អនុវត្តសកម្មភាពផ្លាស់ប្តូរឥរិយាបថ ជាមួយនឹងអង្គការដៃគូ ដើម្បីកាត់បន្ថយជំងឺរាគរូស ដោយធ្វើយ៉ាងណាបង្កភាពងាយស្រួល ដល់គ្រួសារនៅតាមជនបទ ឲ្យលាងដៃនៅពេលវេលាសំខាន់ៗទាំង៥ និងបន្សុទ្ធ ព្រមទាំងរក្សាទុកទឹកដោយសុវត្ថិភាព។
ទស្សនៈរួមនៃសកម្មភាពផ្លាស់ប្តូរឥរិយាបថនេះគឺ “មើលទៅស្អាត មិនប្រាកដថាមានសុវត្ថិភាពទេ”។ ការចុះបញ្ជ្រាបនៅតាមសហគមន៍ បានរកឃើញនូវមូលហេតុ ដែលធ្វើអោយប្រជាជនអនុវត្តនូវឥរិយាបថសំខាន់ៗ ក្នុងនោះគឺការមើលឃើញដី។ ឧទារហណ៍ ការមើលឃើញដីនៅលើដៃជាគន្លឹះ ដែលធ្វើឲ្យគេលាងដៃនឹងសាប៊ូ។
ប្រជាជនបានប្រាប់អោយដឹងថា ការមើលមិនឃើញដី គឺមានន័យថាដៃរបស់គេស្អាត។ គោលគំនិតរបស់គម្រោងគឺ ចង់ចោទជាសំនួរចំពោះការជឿជាក់របស់ប្រជាជនថា ដីនិងមេរោគអាចមើលឃើញនឹងភ្នែក។ ដោយផ្តល់អោយពួកគេនូវការទទួលបានសម្ភារៈទឹកស្អាតនិងអនាម័យ ដែលមានតម្លៃសមរម្យ ដើម្បីតម្លើងឧបករណ៍លាងដៃរបស់ខ្លួន និងទុកដាក់ទឹក ដោយមានសុវត្ថិភាព និងដោយការប្រើប្រាស់សារ ដែលមានការអំពាវនាវច្បាស់លាស់ ប្រជាជនត្រូវបានលើកទឹកចិត្ត អោយអនុវត្តឥរិយាបថដើម្បីការពារខ្លួនឯង និងគ្រួសារ។
សារសំខាន់ៗ
- មើលឃើញស្អាត មិនប្រាកដថាមានសុវត្ថិភាពទេ
- សូមលាងសម្អាតដៃរបស់អ្នកនឹងសាប៊ូ នៅពេលវេលាសំខាន់ៗទាំង៥
- សូមហូបទឹកដែលបានដាំ ឬចម្រោះ និងរក្សាទុកឲ្យមានសុវត្ថិភាព
- សូមដំឡើងឧបករណ៍ទឹកស្អាត និងអនាម័យនៅផ្ទះដោយខ្លួនឯង
ក្រុមគោលដៅ
- អ្នកមើលថែក្មេង (ឪពុក ម្តាយ និងយាយ)
គោលបំណងឥរិយាបថ
- យើងចង់ឱ្យគ្រួសារទាំងឡាយលាងសម្អាតដៃរបស់ពួកគេនឹងសាប៊ូនៅពេលវេលាសំខាន់ទាំង ៥ ដូច្នេះហានិភ័យនៃជំងឺរាកត្រូវបានកាត់បន្ថយ។
- យើងចង់ឱ្យ គ្រួសារទាំងឡាយហូបទឹកដែលបានដាំ ឬចម្រោះ និងរក្សាទុកឱ្យមានសុវត្ថិភាព ដូច្នេះហានិភ័យនៃជំងឺរាកត្រូវបានកាត់បន្ថយ។
ពេលសំខាន់ទាំង៥ដែលត្រូវលាងដៃជាមួយសាប៊ូ៖
- មុនពេលធ្វើម្ហូប
- មុនពេលបរិភោគ
- មុនពេលបញ្ចុកក្មេង
- ក្រោយពេលបន្ទោបង់
- ក្រោយលាងសម្អាតគូថទារក
យុទ្ធសាស្ត្រ និងសម្ភារៈអប់រំ
លើកកម្ពស់ការយល់ដឹងអំពីទឹកស្អាតនិងអនាម័យ
ឧបករណ៍បំពងសំឡេង: សារត្រូវបានចាក់ផ្សាយតាមរយៈឧបករណ៍បំពងសំឡេងនៅផ្ទះរបស់មេភូមិ (ដែលមានការតំឡើងកន្លែងលាងដៃ ដើម្បីជាឧទារហណ៍។ សារនោះផ្តល់ព័ត៌មានចាំបាច់នៃការដែលត្រូវមានឧបករណ៍ទឹកស្អាត និង អនាម័យ និងលើកទឹកចិត្តគ្រួសារ ទាំងឡាយឱ្យដំឡើងឧបករណ៍ទាំងនោះដោយខ្លួនឯង។
រូបភាពផ្ទាំង: ផ្ទាំងរូបភាព “មើលឃើញស្អាត មិនប្រាកដថាមានសុវត្ថិភាពទេ” ត្រូវបានបិទនៅតាមមណ្ឌលសុខភាព និងនៅតាមសាលាស្រុកនិងភូមិ។ ផ្ទាំងរូបភាពនេះ ដើម្បីផ្តល់ព័តមានស្តីពីទឹកស្អាត និងអនាម័យ និងអញ្ជើញប្រជាពល រដ្ឋចូលរួមវគ្គអប់រំ។
បដា: បដា “មើលឃើញស្អាត មិនប្រាកដថាមានសុវត្ថិភាពទេ” ត្រូវបានដាក់តាំងនៅវគ្គអប់រំសហគមន៍។ បដានេះផ្តល់សារគន្លឹះអំពីទឹកស្អាត និងអនាម័យដែលត្រូវអនុវត្តឥរិយាបថទាំងនោះឱ្យបានត្រឹមត្រូវ។
ស្ទិកគ័រ: ស្ទិកគ័ររំលឹកមានចំនួន៤ ដែលជួយឲ្យមានការកើនឡើងនូវការប្រកាន់ខ្ជាប់នូវឥរិយាបថសំខាន់ៗ។
ចូលរួមរបស់សហគមន៍ និងការលើកកម្ពស់ឥរិយាបថទឹកស្អាតនិងអនាម័យ
វគ្គអប់រំសហគមន៍: ការអប់រំនេះមានរយៈពេលប្រហែល១ម៉ោងកន្លះ ដើម្បីលើកកម្ពស់ការចូលរួមរបស់ក្រុមគោលដៅ (អ្នកមើលថែក្មេង) ព្រមទាំងមានភាពងាយស្រួលដល់គ្រួសារដែលមានកូនតូច អាចចូលរួមបាន។ វគ្គអប់រំសហគមន៍នេះ ត្រូវបានសម្របសម្រួលដោយមេភូមិ ឬជនបង្គោល រួមទាំងភ្នាក់ងារអប់រំ នឹងមានគោលបំណងដូចខាងក្រោមនេះ:
ខិត្តប័ណ្ណ: ខិត្តប័ណ្ណដែលមានបត់ជា៣កំណាត់នេះ ផ្តល់ព័តមានបន្ថែមទាក់ទងនឹងឥរិយាបថផ្នែកទឹកស្អាត និងអនាម័យ ដែលបានណែនាំ របៀបការពារខ្លួនពីមេរោគ និងការណែនាំពីរបៀបដំឡើង ឧបករណ៍ទឹកស្អាត និងអនាម័យ។ ខិត្តប័ណ្ណនេះមានចែកចាយនៅផ្ទះរបស់មេភូមិ និងនៅក្នុងវគ្គអប់រំសហគមន៍។
ធានាការអនុវត្តឥរិយាបថទឹកស្អាតនិងអនាម័យត្រឹមត្រូវ
ការចុះតាមផ្ទះ: មេភូមិ ឬជនបង្គោលចុះត្រួតពិនិត្យដល់ផ្ទះចំពោះគ្រួសារដែលបានជូនដំណឹងអំពីការដំឡើងឧបករណ៍ទឹកស្អាតនិងអនាម័យ ដោយ៖
- ជួយដល់ការដំឡើងឧបករណ៍ទឹកស្អាតនិងអនាម័យ តាមតំរូវការ
- ពិនិត្យមើលថាតើមានទុកដាក់កន្លែងលាងដៃត្រឹមត្រូវឬអត់
- ពិនិត្យកន្លែងទុកដាក់ទឹកផឹក
- ប្រសិនបើគាត់ធ្វើតាមគ្រប់ឥរិយាបថសំខាន់ៗ គាត់នឹងទទួលបានស្ទិកគ័រ និងរង្វាន់លើកទឹកចិត្ត (សាប៊ូ និងថង់សម្រាប់ដាក់សាប៊ូ)។
“ផឹកទឹកចំរុះធ្វើអោយគ្រួសារខ្ញុំមានសុខភាពល្អ។ ខ្ញុំមិនចាំបាច់ផ្អាកការងារដើម្បីមកថែទាំពេលកូនឈឺ ហើយខ្ញុំក៏មានកំលាំងគ្រប់គ្រាន់សម្រាប់ធ្វើការប្រចាំថ្ងៃ។”
– លេង សុខលា (ភូមិខ្លី ខេត្តត្បូងឃ្មុំ)
“កូនរបស់ខ្ញុំចូលចិត្តលាងដៃនៅកន្លែងលាងដៃនេះណាស់ ហើយយើងក៏មិនដែលរាគរូសទេ បន្ទាប់ពីបានលាងដៃ និងញាំទឹកល្អ តាមដែលគេណែនាំ។”
– ម៉េង ណារី (ភូមិក្រសាំង ខេត្តត្បូងឃ្មុំ)
“ចំណាយលុយបន្តិចបន្តួច ដើម្បីដំឡើងកន្លែងលាងដៃ និងបរិភោគទឹកដាំពុះឬចម្រោះ គឺយើងមិនចាំបាច់ចំណាយលុយ៤ឬ៥ម៉ឺន និងខាតពេលវេលាទៅពេទ្យ ដោយសារតែជំងឺរាគរូស។”
– វ៉ាត់ ស៊ីណាត (ភូមិក្រសាំង ខេត្តត្បូងឃ្មុំ)
ការតាមដាន វាយតម្លៃ និងសិក្សា
គម្រោង PHB ធ្វើការតាមដានការធ្វើអន្តរាគមន៍នេះ និងសកម្មភាពផ្លាស់ប្តូរឥរិយាបថដទៃទៀតរបស់គម្រោង ដោយប្រមូលទិន្នន័យសកម្មភាព ក្រុមគោលដៅ និងសម្ភារៈដែលបានចែកចាយ ព្រមទាំងព័ត៌មានអំពីចំណេះដឹង និងឥរិយាបថ របស់អតា្ថគាហក មុននិងក្រោយបានទំនាក់ទំនងជាមួយសកម្មភាពរបស់គម្រោង។ លទ្ធផលនិងមេរៀនដែលទទួលបាន នឹងយកទៅប្រើដើម្បីអនុវត្តគម្រោងបន្ត និងធ្វើអោយកាន់តែមានភាពប្រសើរឡើង នូវសកម្មភាពផ្លាស់ប្តូឥរិយាបថរបស់គម្រោង ព្រមទាំងចែកចាយជាប្រចាំ ទៅសហគមន៍នៃអ្នកធ្វើការផ្នែកផ្លាស់ប្តូរឥរិយាបថ។

“What looks clean might not be safe” Campaign
Two key reasons for diarrhea in adults and children stem from dirty hands (contaminating food, touching eyes, nose, and mouth) and drinking untreated water. Left untreated, long-term diarrhea in children under 5 can lead to stunting from malnutrition and/or premature death.
The USAID-funded Promoting Healthy Behaviors Project (PHB) is implementing a social and behavior change (SBC) intervention with local implementing partners to greatly reduce diarrhea by making it easier for rural households to wash their hands at the 5 critical times and to safely treat and store drinking water.
The overarching concept for the intervention is “What looks clean might not be safe”. The presence of dirt was one of the key reasons described during field immersion for people to perform the key behaviors such as handwashing with soap. Participants reported that absence of visible dirt made them believe their hands to be clean. The concept is intended to challenge such belief that dirt and germs are always visible. In fact, often they are not.
PHB’s SBC intervention motivates the public to perform key behaviors to protect themselves and their families by using a tag line with clear calls to action and providing households access to an affordable or a DIY WASH Kit to make their own desirable handwashing stations and safe storage for treated water.
- What looks clean might not be safe.
- Wash your hands with soap and water at 5 critical times
- Drink boiled or treated water and stored safely
- Install a WASH Kit in their homes
- Caregivers of children (mothers, fathers and grandmothers)
Appropriate treatment of drinking water:
- Encourage Cambodian families to wash their hands with soap and water at the 5 critical times to reduce the risk of diarrhea
- Drink only appropriately boiled or treated and stored water to reduce the risk of diarrhea
Handwashing with soap at 5 critical times:
- Before preparing food/cooking
- Before eating
- Before feeding (an infant)
- After using the latrine
- After cleaning/changing an infant
TO RAISE AWARENESS ON WASH
A set of recorded messages are played over loudspeaker outside the village chief’s house (where a sample WASH Kit is set up) that details the WASH key behaviors and encourages practice.
“What looks clean might not be safe” posters are displayed in Health Centers, village/commune halls with call-to-action messages – ask your chief how to set up WASH Kit at home.
“What looks clean might not be safe” banner is displayed at the community event with clear message asking people to wash hands with soap at all 5 critical times and only drink boiled or filtered water and store it safely.
Each demo WASH Kit includes 4 Nudge Stickers with visual cues to remind household members to practice key behaviors – stickers to be displayed in the Kitchen, latrine, on safe drinking water containers and containers with unsafe water for drinking.
TO ENGAGE WITH THE COMMUNITY AND PROMOTE WASH KEY BEHAVIORS
A 1.5-hour child-friendly community event is designed to engage with household caregivers. Events are led by the local village chief/influencer and Interpersonal Communication (IPC) agent that aim to challenge the misconception about unseen germs, learn how germs can be transferred, critical handwashing times, treating/storing clean drinking water, experience the benefit of handwashing station and learn how to install one at home.
Leaflets with information regarding the WASH recommended behaviors and DIY WASH Kit instructions can be collected from the village chief and used by IPCs and local hosts at community engagement events.
TO ENSURE CORRECT ADOPTION OF WASH BEHAVIORS
Household visits are conducted by the village chief/influencer and IPC agent (when possible) for those community event attendees (within 1 week after the event) or any households that have prepared or installed a WASH Kit and claim the incentive. Household visits focus on assisting with WASH Kit drill/installation, ensuring correct placement of handwashing stations and safe drinking water treatment/storage facilities. Those households meet the WASH key behavior requirements will receive the incentives – a bar of soap in a reusable mesh bag that can be hung from the tap of the handwashing station.
“Drinking filtered water keeps my family healthy. I do not have to take time from work to care for sick children and have more energy to complete daily tasks!”
– Leng SokLea, mother of 2, Khlei Village, Thbong Khmum
“My children really like to wash hands using the washing station and we do not have diarrhea since we follow the hand washing and safe drinking water recommendations.”
– Meng Nary, mother of 2, KraSang village, Thbong Khmum
“Spend small amount of money set up washing station and drink treated water so we don’t have to spend $10-12 and waste time to see a doctor when sick from diarrhea.”