ការបង្កើនលទ្ធភាពក្នុងការទទួលបានការរំលូតកូនដោយសុវត្ថិភាព – គម្រោងសុខភាពស្ត្រីនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា
ទូទាំងសកលលោក ការរំលូតកូនដោយគ្មានសុវត្ថិភាពបណ្តាលឲ្យមានអត្រាមរណៈភាពរបស់មាតា រហូតដល់១៣%។ នៅក្នុងឆ្នាំ២០០០ អត្រាមរណៈភាពរបស់មាតាក្នុងប្រទេសកម្ពុជាស្ថិតនៅខ្ពស់ជាងគេនៅក្នុងតំបន់ ដោយមានអ្នកស្លាប់ចំនួន៤៣៧នាក់ ក្នុងចំនោម១០០,០០០នាក់ នៃកំណើតរស់ ដោយមរណៈភាពនេះ មានជាប់ពាក់ព័ន្ធជាមួយនឹងផលវិបាកការរំលូតកូនដោយគ្មានសុវត្ថិភាព ជំងឺក្រឡាភ្លើង និងការធ្លាក់ឈាម ថ្វីបើការរំលូតកូនត្រូវបានប្រកាសថាជាទង្វើស្របច្បាប់នៅក្នុងឆ្នាំ១៩៩៧ហើយក៏ដោយ មានស្ត្រីជាច្រើន នៅតែមិនអាចទទួលសេវាការរំលូតកូនដោយសុវត្ថិភាពដដែល ដោយសារតែតម្លៃថ្លៃពេក សេវានៃការរំលូតកូនគ្មានគុណភាព កង្វះឧបករណ៍ និងការប្រើប្រាស់ថ្នាំមិនត្រឹមត្រូវនិងគ្មានគុណភាព។
ចាប់តាំងពីពេលនោះមក ការខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា និងអ្នកជាប់ពាក់ព័ន្ធសំខាន់ៗផ្សេងទៀត បានដំណើរការដ៏គួរអោយកត់សម្គាល់ ក្នុងការបង្កើនលទ្ធភាព ក្នុងការទទួលបានការរំលូតកូនដោយសុវត្ថិភាព។ ជាលទ្ធផល នៅដើមឆ្នាំ២០១៤ អត្រានៃការស្លាប់របស់មាតា ចុះមកត្រឹម១៧០នាក់ ក្នុងចំណោម ១០០,០០០ នាក់ នៃកំណើតរស់។
គម្រោងសុខភាពស្ត្រី (WHP)
គម្រោងសុខភាពស្ត្រីត្រូវបានអនុវត្តឡើងតាមរយៈ អង្គការ ភី អេស អាយ នៅចន្លោះឆ្នាំ២០០៨-២០២០ ដែលដើរតួយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការបង្កើនស្ថេរភាពទីផ្សារថ្នាំរំលូត និងបង្កើនការទទួលបានការរំលូត ដោយសុវត្ថិភាព និងការពន្យារកំណើតបន្ទាប់ពីការរំលូត នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។
សមិទ្ធផលសំខាន់
ជាង២លានកញ្ចប់
ថ្នាំរំលូតជាង២លានកញ្ចប់ត្រូវបានចែកចាយតាំងពីឆ្នាំ២០០៩
ជាង២ ៨០០ទីតាំង
ជាង២ ៨០០ទីតាំង មានលក់ថ្នាំរំលូត របស់អង្គការភី អេស អាយ ចាប់ពីឆ្នាំ២០១៩
ជាង១៤ ០០០នាក់
ស្ត្រីជាង១៤ ០០០នាក់ ត្រូវបញ្ជូនទៅរកសេវារំលូត ដែលមានសុវត្ថិភាព តាមរយៈភ្នាក់ងារអប់រំផ្សព្វផ្សាយ តាំងពីឆ្នាំ២០១៧
ជាង៥ ០០០នាក់
ស្ត្រីក្រោយរំលូតជាង៥ ០០០នាក់ ត្រូវបានបញ្ជូនទៅសេវាថែទាំ ក្រោយរំលូតដោយភ្នាក់ងារអប់រំផ្សព្វផ្សាយ ចាប់ពីឆ្នាំ២០១៤មក
ជាង២ ៥០០នាក់
បណ្តាញផ្តល់សេវា និងមិនមែនបណ្តាញ ចំនួនជាង២៥០០នាក់ ត្រូវបានបណ្តុះបណ្តាលស្តីពីជម្រើសនៃការមានផ្ទៃពោះ ចាប់ពីឆ្នាំ២០០៨
ជាង៥៩០០នាក់
អ្នកផ្តល់សេវានិងឱសថការី ជាង៥ ៩០០នាក់ បានទទួលនូវការគាំទ្រអន្តរាគមន៍ពីក្រុមការងារ PBCC យ៉ាងហោចណាស់១ដង ពីឆ្នាំ២០១០មក។
ពង្រីកការចែកចាយថ្នាំរំលូតដែលបានចុះបញ្ជី
នៅក្នុងឆ្នាំ២០០៩ ការសិក្សាស្រាវជ្រាវរបស់អង្គការភី អេស អាយ បានបង្ហាញថា ថ្នាំរំលូតជាង៨៧% ត្រូវបានដាក់លក់នៅលើទីផ្សារកម្ពុជា ហើយភាគច្រើនគឺត្រូវបានផលិតនៅប្រទេសចិន ដោយមានកញ្ចប់និងការណែនាំជាភាសាចិន ហើយក្នុងនោះមានថ្នាំចំនួន១៩% គ្មានសារធាតុផ្សំបានត្រឹមត្រូវក្នុងការរំលូត។
អង្គការភី អេស អាយ បានធ្វើការចុះឈ្មោះថ្នាំរំលូតមេដាបូន ដំបូងគេបង្អស់នៅក្នុងឆ្នាំ២០០៩ និងចាប់ផ្តើមចែកចាយទូទាំងប្រទេសនៅឆ្នាំបន្តបន្ទាប់។
នៅក្រោមគម្រោងសុខភាពស្ត្រី អង្គការភី អេស អាយ បានចែកចាយថ្នាំរំលូតជាង ២ ១០៦ ០០០ កញ្ចប់ រួមបញ្ចូលទាំង ៥២ ៧១០ ទៅក្នុងក្រសួងសុខាភិបាល (តារាងទី១)។
ការចែកចាយនេះរួមបញ្ចូលទាំងថ្នាំមេដាបូន និងមាយហ្វេសូ ដែលជាផលិតផលទីពីរ របស់អង្គការភី អេស អាយ ដែលបានដាក់អោយដំណើរការនៅក្នុងឆ្នាំ២០១៨។ នៅខែធ្នូ ឆ្នាំ២០១៩ បានចែកចាយដល់កន្លែងលក់ថ្នាំចំនួន ២ ៨៨៤ ទីតាំង ទូទាំង៩៤%នៃស្រុក ក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។ ការពង្រីកការចែកចាយថ្នាំរំលូត ដោយសុវត្ថិភាព គុណភាព និងបានចុះបញ្ជី ទៅក្នុងទីផ្សារ បានកាត់បន្ថយការប្រើប្រាស់ថ្នាំរំលូតគ្មានសុវត្ថិភាព ដែលបានផលិតនៅប្រទេសចិន និងមានការណែនាំប្រើប្រាស់ជាភាសាចិន គួរអោយកត់សម្គាល់ ដែលបានកាត់បន្ថយពី ២% នៅក្នុងឆ្នាំ២០១៣ រហូតដល់ 0% នៅក្នុងឆ្នាំ២០១៨ (តារាងទី២)។
ការបង្កើតនិរន្តរភាពទីផ្សារសម្រាប់ថ្នាំរំលូត
ក្នុងអំឡុងពេលដែលនិន្នាការជំនួយផលិតផលសុខភាពត្រូវបានផ្លាស់ប្តូរ ការបង្កើតទីផ្សារដែលមាននិរន្តរភាព គឺពិតជាចាំបាច់ ក្នុងការបន្តធានា នូវលទ្ធភាពក្នុងការទទួលបានផលិតផលសុខភាពដែលចាំបាច់។
នៅឆ្នាំ២០១០ អង្គការ ភី អេស អាយ បានចាប់ផ្តើមលក់ថ្នាំមេដាបូន ក្នុងតម្លៃជំនួយឧបត្ថម្ភដែលធានាដល់ប្រាក់ចំនេញដល់អ្នកបោះដុំ បើធៀបជាមួយនឹងថ្នាំរំលូតផ្សេងទៀតដែលមិនបានចុះបញ្ជី និងមានគុណភាពទាបនៅលើទីផ្សារ។ ចាប់តាំងពីពេលនោះមក ថ្នាំមេដាបូនទទួលបានកំណើននៃការលក់ពីមួយឆ្នាំទៅមួយឆ្នាំ ហើយតម្លៃក៏មានការកើនឡើងផងដែរ ព្រមទាំងទទួលបានថ្លៃដើមនៅក្នុងឆ្នាំ២០១៦។
នៅឆ្នាំ២០១៧ ប្រមាណជា២ភាគ៣ (៦៤%) នៃស្ត្រីដែលរំលូតបានប្រើថ្នាំរំលូត ហើយក្នុងនោះមាន៧៤% បានប្រើថ្នាំមេដាបូន។
នៅឆ្នាំ២០២០ ទាំងផលិតផលម៉ាយហ្វេសូ និងមេដាបូន ត្រូវបានបញ្ចូលទៅក្នុងមូលនិធិសហគ្រាស ដែលជាសហគ្រាសសង្គមរបស់អង្គការ ភី អេស អាយ ក្នុងគោលបំណងស្វែងរកប្រាក់ចំនេញ ដើម្បីបង្កើតស្ថេរភាពសុខភាពផងដែរ។ ក្នុងនាមជាផលិតផលមួយរបស់មូលនិធិសហគ្រាស ផលិតផលទាំងពីរនេះ នឹងបន្តផ្តល់ជូនស្ត្រី ទូទាំងកម្ពុជាបន្ទាប់ពីគម្រោងត្រូវបានបញ្ចប់។
ការបង្កើតលទ្ធភាពក្នុងការទទួលបានព័ត៌មាននិងសេវាតាមរយៈការប្រាស្រ័យទាក់ទងផ្លាស់ប្តូរឥរិយាបថ
ការប្រាស្រ័យទាក់ទងផ្លាស់ប្តូរឥរិយាបថសង្គម គឺពិតជាចាំបាច់ក្នុងការបង្កើនលទ្ធភាពក្នុងការទទួលបានព័ត៌មានអំពីការរំលូតដោយសុវត្ថិភាព និងណែនាំស្ត្រីទៅកាន់សេវាដែលពួកគាត់ត្រូវការ។
បច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល
បណ្តាញទូរស័ព្ទសុខភាពស្ត្រី៖ ចាប់តាំងពីឆ្នាំ២០១៣មក បណ្តាញទូរស័ព្ទនេះបានទទួលការហៅចូលប្រមាណ ១០៧ ៤៤០ ដង ដែលក្នុងនោះមានប្រមាណ ៤៧ ៨៣០ ដង ដែលទាក់ទងនឹងការរំលូត។ លើសពីនេះ ចាប់តាំងពីឆ្នាំ២០១៦មក បណ្តាញទូរស័ព្ទសុខភាពស្ត្រីបានធ្វើការណែនាំស្ត្រីជាង ៧ ៨៥០ អោយទទួលការពន្យារកំណើតបន្ទាប់ពីរំលូត។
ការហៅទៅលេខ ៣-២-១៖ នៅក្នុងឆ្នាំ២០១៦ អង្គការ ភី អេស អាយ បានបង្កើតសារជាសម្លេង តាមរយៈប្រព័ន្ធ ៣-២-១ ដែលជាប្រព័ន្ធតបសម្លេងដោយស្វ័យប្រវត្តិ Viamo ដើម្បីបង្កើនលទ្ធភាពក្នុងការទទួលបានព័ត៌មានទាក់ទងនឹងការរំលូតសុវត្ថិភាព និងការពន្យារកំណើត។ នៅខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២០ ការហៅទៅលេខ ៣-២-១ បានទទួលការហៅចូលជាង ១៣ ១៣០ ដង។
ទំព័រហ្វេសប៊ុកសម្រាប់យុវវ័យ៖ ទំព័រហ្វេសប៊ុក សម្ភស្សបញ្ញា បានទទួល likes ចំនួន ២០ ០០០ និងមាន followers ចំនួន ២១ ០០០ នាក់។
សាច់រឿងជាសម្លេង៖ អង្គការ ភី អេស អាយ បានបង្កើតសាច់រឿងជាសម្លេង មាន១៦វគ្គ ដែលមានចំណងជើងថា “បងប្អូនស្រីពីរនាក់ ក្តីសុបិន្តមួយ និងការលាក់ទុកការសម្ងាត់” ហើយបានចាក់ផ្សាយនៅតាមប្រព័ន្ធ ៣-២-១ និងបណ្តាញសង្គមនានា។ ចាប់តាំងពីសាច់រឿងជាសម្លេងត្រូវបានផ្សព្វផ្សាយមក ការហៅទៅលេខ ៣-២-១ នៅក្នុងឆ្នាំ២០១៩ មានការកើនឡើងគួរអោយកត់សម្គាល់ ដោយអ្នកហៅចូលមាការកើនឡើងពី ៥៥៩ ដង នៅក្នុងឆ្នាំ២០១៨ ដល់ជាង ៨ ០០០ ដង នៅក្នុងឆ្នាំ២០១៩។
ការប្រាស្រ័យទំនាក់ទំនងអន្តរបុគ្គល
តាមរយៈវិសាលភាពនៃគម្រោងសុខភាពស្ត្រី អង្គការ ភី អេស អាយ បានប្រើប្រាស់គម្រូពីរក្នុងកម្មវិធីការប្រាស្រ័យទាក់ទងអន្តរបុគ្គល៖ ការអនុវត្តដោយផ្ទាល់តាមរយៈអ្នកអបរំផ្សព្វផ្សាយតាមសហគមន៍ និងតាមរយៈភ្នាក់ងារផ្សព្វផ្សាយរបស់អង្គការក្នុងស្រុក តាមរយៈការផ្តល់ថវិកា សម្រាប់អង្គការទាំងនោះ។
ចាប់តាំងពីឆ្នាំ២០១៧មក ស្ត្រីប្រមាណជាង ១ ៤៤០ នាក់ បានទទួលសេវារំលូតសុវត្ថិភាព តាមរយៈការប្រាស្រ័យទាក់ទងជាមួយអ្នកអប់រំផ្សព្វផ្សាយ។
ភាគច្រើន (៨៤%) បានទទួលការណែនាំទៅកាន់បណ្តាញអ្នកផ្តល់សេវា ហើយ១៥% បានទទួលការណែនាំទៅកាន់កន្លែងផ្តល់សេវាសាធារណៈ។ អ្នកអប់រំផ្សព្វផ្សាយសហគមន៍ និងភ្នាក់ងារអប់រំអន្តរបុគ្គល ក៏បានធ្វើការតាមដានស្ត្រីដែលទើបនឹងរំលូតផងដែរ ដើម្បីផ្តល់ជំនួយ និងការប្រឹក្សាយោបល់ដល់ពួកគេ ទាក់ទងនឹងការត្រលប់មកវិញនូវការបង្កកំណើត។
ចាប់តាំងពីឆ្នាំ២០១៤មក អ្នកផ្សព្វផ្សាយតាមសហគមន៍និងភ្នាក់ងារប្រាស្រ័យទាក់ទងផ្ទាល់ខ្លួន បានជួយដល់ស្ត្រីទើបរំលូតជាង ១៥ ០០០ នាក់ និងបានណែនាំជាង ៥ ០០០ នាក់ អោយទទួលសេវាពន្យារកំណើតបន្ទាប់ពីការរំលូត។
ការបង្កើនលទ្ធភាពក្នុងការទទួលបានការពន្យារកំណើតបន្ទាប់ពីការរំលូត តាមរយៈកម្មវិធីទូរស័ព្ទ
ដើម្បីពង្រីកលទ្ធភាពក្នុងការទទួលបានការពន្យារកំណើតបន្ទាប់ពីរំលូត អង្គការ ភី អេស អាយ បានបង្កើត និងដាក់អោយប្រើសាកល្បងនូវកម្មវិធីទូរស័ព្ទ ដើម្បីអោយអ្នកទិញផលិតផលរំលូតរបស់ ភី អេស អាយ ពីឱសថស្ថាន បានប្រឹក្សាជាមួយអ្នកផ្តល់សេវា អំពីការតាមដាន និងការពន្យារកំណើត។
អ្នកប្រើប្រាស់ចំនួន ១ ៦២១ នាក់ បានចុះឈ្មោះនៅក្នុងកម្មវិធីទូរស័ព្ទនេះ ដែលក្នុងនោះមាន៧១% ដែលអ្នកផ្តល់សេវាអាចធ្វើការទាក់ទងបាន។
អ្នកដែលទទួលបានការតាមដាន ក្នុងនោះ ៦៤% បានទទួលការពន្យារកំណើតបន្ទាប់ពីការរំលូត ពីអ្នកផ្តល់សេវាដែលជាបណ្តាញរបស់ ភី អេស អាយ (៨៨) និងអ្នកផ្តល់សេវាដែលមិនមាននៅក្នុងបណ្តាញនេះ (៦៥៣) ក្នុងរយៈពេល១១ខែបន្ទាប់ពីរំលូត។
តាមរយៈការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យា ដើម្បីភ្ជាប់បណ្តាញសុខភាពដែលមានស្រាប់ កម្មវិធីទូរស័ព្ទជួយសម្រួលអោយអ្នកប្រើប្រាស់ មានភាពងាយស្រួលក្នុងការទទួលបានព័ត៌មានអំពីផលិផលនិងសេវាកម្ម ដែលពួកគេត្រូវការដើម្បីធ្វើការសម្រេចចិត្តលើការពន្យារកំណើត។
ការរំលូតសុវត្ថិភាព នៅមណ្ឌលសុខភាព
ការពង្រីកការការរំលូតសុវត្ថិភាព នៅកម្រិតមណ្ឌលសុខភាព គឺមានសក្តានុពលក្នុងការបង្កើនលទ្ធភាពទទួលបានការរំលូតប្រកបដោយសុវត្ថិភាព ជាពិសេសសម្រាប់ស្ត្រីនៅតាមជនបទ។ ដើម្បីជាការជូនដំណឹងអំពីការដាក់បញ្ចូលសេវាកម្មថ្នាំរំលូត ទៅកាន់មណ្ឌលសុខភាព អង្គការភី អេស អាយ អង្គការម៉ារីស្តុប មូលនិធិដើមត្នោត និងអង្គការ CHAI បានចាប់ដៃគូ ដើម្បីអនុវត្តកម្មវិធីរំលូតនៅមណ្ឌលសុខភាព។
លទ្ធផលនៃកម្មវិធីនេះបានបង្ហាញថា ការផ្តល់សេវារំលូត MA នៅមណ្ឌលសុខភាព ពិតជាអាចធ្វើបានប្រកបដោយសុវត្ថិភាព ប្រសិទ្ធិភាព និងតម្លៃសមរម្យ សម្រាប់អតិថិជន។
តាមរយៈការពិនិត្យរបស់អង្គការទាំង៤៖
- ៩៨% នៃអ្នកប្រើប្រាស់ផលិតផលរំលូត មានការរំលូតស្អាតអស់
- ភាគច្រើននៃស្ត្រី (ពី៥១% ទៅ៩០% អាស្រ័យលើគំរូសាកល្បងនិងគម្រោង) បានអនុវត្តវិធីសាស្ត្រទំនើបនៃការពន្យារកំណើត ក្នុងរយៈពេលមួយខែបន្ទាប់ពីការរំលូត។
ធ្វើអោយប្រសើរឡើងនូវសេវាឯកជន
អង្គការ ភី អេស អាយ បានធ្វើឲ្យប្រសើរឡើងនូវការផ្តល់សេវាតាមរយៈវិស័យឯកជនដោយមានវគ្គបណ្តុះបណ្តាលដល់អ្នកផ្តល់សេវាសុខភាពក្រៅបណ្តាញ ស្តីពីជម្រើសនៃការមានផ្ទៃពោះ និងផ្តល់ការគាំទ្រជាបន្តបន្ទាប់។
ក្រោមការគាំទ្រពីគម្រោងសុខភាពស្ត្រី៖
- បណ្តាញបន្ទប់ពិគ្រោះព្យាបាលសញ្ញាព្រះអាទិត្យជាង២៥០នាក់ បានទទួលការបណ្តុះបណ្តាលស្តីពីជម្រើសនៃការមានផ្ទៃពោះ ហើយជាទូទៅក្នុងរយៈពេលមួយឆ្នាំ មានបុគ្គលិកចុះទៅពិនិត្យ៣ទៅ៤ដង។
- អ្នកផ្តល់សេវាជាង ២ ៥១០ នាក់ រួមទាំងបណ្តាញបន្ទប់ពិគ្រោះព្យាបាលសញ្ញាព្រះអាទិត្យ និងមិនមែនជាបណ្តាញបានទទួលវគ្គបណ្តុះបណ្តាលស្តីពីជម្រើសនៃការមានផ្ទៃពោះចាប់ពីឆ្នាំ២០០៨មក។
- អ្នកផ្តល់សេវា និងឱសថការី ជាង ៥ ៩០០ នាក់ បានទទួលនូវការគាំទ្រអន្តរគមន៍ពីក្រុមការងារ PBCC យ៉ាងហោចណាស់មួយដង ចាប់ពីខែកក្កដា ឆ្នាំ២០១០មក។
សូមអរគុណ
គម្រោងសុខភាពស្ត្រី ត្រូវបានធ្វើឡើងតាមរយៈជំនួយសប្បុរសនិងអ្នកជាប់ពាក់ព័ន្ធសំខាន់ៗផ្សេងទៀត។
អង្គការ ភី អេស អាយ សូមថ្លែងអំណរគុណយ៉ាងជ្រៀលជ្រៅ ដល់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា និងដៃគូក្នុងស្រុកផ្សេងទៀត ដែលបានសហការអស់រយៈពេលជាងមួយទស្សវត្ស និងការសហការយ៉ាងជិតស្និទ្ធ។ អង្គការ ភី អេស អាយ ក៏សូមថ្លែងអំណរគុណ ដល់សមាជិកបណ្តាញបន្ទប់ពិគ្រោះសញ្ញាព្រះអាទិត្យ ដែលបានប្តេជ្ញាចិត្តក្នុងការផ្តល់សេវាប្រកបដោយគុណភាពខ្ពស់ និងធ្វើអោយប្រសើរឡើងនូវសុខភាពស្ត្រីកម្ពុជា។ ជាចុងក្រោយ ក៏សូមថ្លែងអំណរគុណ ដល់ក្រុមការងារ ភី អេស អាយ ទាំងមូល ដែលបានជួយជ្រោមជ្រែងផ្នែកបច្ចេកទេសដ៏មានតម្លៃមិនអាចកាត់ថ្លៃបាន។

Globally, unsafe abortions are responsible for 13% of maternal deaths.1 In 2000, Cambodia’s maternal mortality rate was one of the highest in the region at 437 deaths per 100,000 live births, with maternal deaths linked predominantly to complications from unsafe abortions, eclampsia, and hemorrhage. Despite the legalization of abortion in 1997, safe abortion remained out of reach for many women due to excessive and erratic fees, limited availability of high-quality abortion services from trained providers, limited supplies, and drugs of unknown or dubious quality.
Since then, sustained efforts by the Royal Government of Cambodia and key partners have achieved remarkable progress in expanding access to safe abortion and, as a result, by 2014 the maternal mortality rate had dropped to 170 deaths out of 100,000 live births.
THE WOMENT’S HEALTH PROJECT (WHP)
WHP was implemented by Population Services International/Cambodia (PSI/C) from 2008-2020 and played a pivotal role in developing a sustainable market for medication abortion (MA) and increasing access to safe abortion and post-abortion family planning (PAFP) in Cambodia.
KEY ACHIEVEMENTS
OVER 2M
combipacks of MA distributed, since 2009
OVER 2.8K
outlets stock PSI/C MA products, as of 2019
OVER 1.4K
women referred through IPC for safe abortion, since 2017
OVER 5K
post-abortion women referred for PAPF through IPC, since 2014
OVER 2.5K
network and non-network providers trained on pregnancy options since 2008
OVER 5.9K
providers and pharmacists received at least one provider behavior change communication (PBCC) intervention on MA, since 2010
EXPANDED AVAILABILITY OF REGISTERED MA PRODUCTS
In 2009, PSI/C research found that 87% of the abortion drugs on the market were manufactured in China, with packaging and instructions in Chinese, and 19% of drugs did not have the correct active ingredients to properly induce an abortion.
PSI/C registered Cambodia’s first safe MA product, Medabon®, in 2009 and began nationwide distribution the following year.
Under WHP, PSI/C distributed over 2,106,000 MA combipacks, including over 52,710 to Cambodia’s Ministry of Health (Graph 1). This includes both Medabon®, and PSI/C’s second brand of MA, Mifeso®, which was launched in 2018.
As of December 2019, 2,884 outlets across 94% of Cambodia’s districts had a PSI/C MA product in stock. The expansion of safe, quality-assured, and legally registered MA products into the market significantly decreased the use of unsafe abortion products — with the availability of abortion products manufactured in China containing instructions in Chinese decreasing from 2% in 2013 to zero by 2018 (Graph 2).
Creating a Sustainable Market for MA
With donor trends shifting away from subsidizing health commodities, it is imperative to have stable, established, sustainable markets in place to provide continued access to high-quality MA products.
In 2010, PSI/C introduced Medabon® at a highly subsidized price that ensured wholesaler margins were comparable with the unregistered and low-quality MA products already on the market. Since then, Medabon® has experienced year-over-year sales growth, accompanied by gradual price increases, and achieved cost recovery for the cost of goods sold8 in 2016.
By 2017, nearly two thirds (64%) of women who reported having an abortion used MA, 74% of whom used Medabon®.
As of 2020, Medabon® and Mifeso® were incorporated into the Enterprise Fund, PSI/C’s social enterprise which applies commercial principles to create a sustainable commodity supply chain and deliver sustained health impact. As part of the Enterprise Fund’s portfolio, both products will continue to be available to women across Cambodia, through multiple points of sale, beyond project close out.
INCREASED ACCESS TO INFORMATION AND SERVICES THROUGH SOCIAL AND BEHAVIOR CHANGE COMMUNICATION (SBCC)
SBCC activities were critical in increasing access to information on safe abortion and connecting women with the services they need.
DIGITAL TECHNOLOGY
Reproductive Health Hotline: Since 2013, the hotline has received over 107,440 calls, approximately 47,830 of which were related to abortion. Additionally, since 2016, the hotline has referred over 7,850 women for PAFP.
3-2-1 Service: In 2016, PSI/C produced a series of pre-recorded audio messages for Viamo’s Interactive Voice Response Service, 3-2-1, to increase access to information on safe abortion and family planning. As of July 2020, the 3-2-1 Service had received over 13,130 calls.
Youth-Friendly Facebook Page: Samphors Pannha has earned over 20,000 likes and more than 21,000 followers.
Audio Drama: PSI/C produced a 16-episode audio drama titled “Two Sisters, One Dream, and a Deeply-Buried Secret” and shared it across mass media, the 3-2-1 Service, and social media. Since the audio drama launched on the 3-2-1 Service in 2019, there has been a significant increase in the number of callers o the hotline, increasing from 559 callers in 2018 to over 8,000 in 2019.
INTERPERSONAL COMMUNICATION
Over the span of WHP, PSI/C used two IPC models: direct implementation by community mobilizers (CM) and indirect implementation by IPC agents through subgrants to local non-governmental organizations.
Since 2017, over 1,440 women were referred through IPC for safe abortion services.
The majority (84%) were referred to network providers and 15% were referred to public sector providers.
CM and IPC agents also followed up with women who recently had an abortion, to provide them with support and counseling on return to fertility.
Since 2014, CM and IPC agents reached nearly 15,000 post-abortion women and referred more than 5,000 for PAFP services.
EXPANDING ACCESS TO PAFP THROUGH THE MA MOBILE APP
To further expand access to PAFP, PSI/C developed and piloted a smartphone app that connects consumers who purchased a PSI/C brand of MA from a pharmacy to a private provider for follow-up care and contraceptive counseling.
1,621 CONSUMERS ENROLLED IN THE APP; 71% — or 1,154 — WERE REACHED BY THE PROVIDER
Of those who were able to be contacted, 64% received PAFP from a network provider (88) or a non-network provider (653), within 11 months of their abortion.
By leveraging technology to link consumers and existing health care providers, the smartphone app makes it easy for consumers to access the information, products, and services they need to make informed family planning decisions.
MA AT HEALTH CENTERS DEMONSTRATION
Expanding MA to the Health Center level has the potential to vastly increase access to safe abortion, particularly for women in rural areas. To inform the roll out of MA services to Health Centers across the country PSI/C, Marie Stopes International, Sugar Palm Foundation, and Clinton Health Access Initiative partnered to implement the MA at Health Centers Demonstration.
Findings from the demonstration clearly show that MA provision at the Health Center level can be implemented safely, effectively, and at an affordable cost to clients.
Across all four organizations:
• 98% of MA users had complete abortions
• The majority of women (from 51% to 90% depending on the pilot and project design) adopted a modern method of family planning within one month of the abortion.
IMPROVED PRIVATE SECTOR SERVICE DELIVERY
PSI/C improved private sector service delivery by training network and non-network health care providers on pregnancy options and providing ongoing support.
With support from WHP:
• Over 250 Sun Quality Health Network providers received training on pregnancy options and regular (3-4 times per year) supportive supervision visits.
• Over 2,510 network and non-network providers trained on pregnancy options since 2008.
• Over 5,900 providers and pharmacists received at least one PBCC intervention on MA, since July 2010.
THANK YOU
WHP was made possible through generous donor support and in partnership with key stakeholders.
PSI/C wishes to thank the Royal Government of Cambodia and local partners for over a decade of support and close collaboration. PSI/C would also like to thank each Sun Quality Health Network provider for their commitment to high-quality services and dedication to improving the health of Cambodian women. Finally, thank you to the entire PSI team for their invaluable technical support.