ទិវាជំងឺទឹកនោមផ្អែមពិភពលោក ក្រោមប្រធានបទ «ជំនះឧបសគ្គ ដោះស្រាយបញ្ហាជំងឺទឹកនោមផ្អែម និងសុខុមាលភាព»
នៅថ្ងៃទី ២១ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៤ តំណាងប្រជាជនក្នុងសហគមន៍ សិស្សានុសិស្ស មន្ត្រីសុខាភិបាល និងដៃគូអភិវឌ្ឍន៍ បានជួបជុំគ្នានៅវត្តឧទុម្ពរក្រោម ក្នុងខេត្តតាកែវ ដើម្បីប្រារព្ធទិវាជំងឺទឹកនោមផ្អែមពិភពលោក។ ព្រឹត្តិការណ៍នេះ ក្រោមប្រធានបទ «ជំនះឧបសគ្គ ដោះស្រាយបញ្ហាជំងឺទឹកនោមផ្អែម និងសុខុមាលភាព» បានសង្កត់ធ្ងន់លើសារៈសំខាន់នៃការសហការរួមក្នុងការដោះស្រាយបន្ទុកនៃជំងឺទឹកនោមផ្អែម ដែលកំពុងកើនឡើងនៅកម្ពុជា ព្រមទាំងលើកទឹកចិត្តឱ្យប្រជាជនទៅពិនិត្យសុខភាពនៅមូលដ្ឋានសុខាភិបាលដែលអាចទុកចិត្តបាន។ ព្រឹត្តិការណ៍នេះ ឧបត្ថម្ភគាំទ្រដោយអង្គការ PSI តាមរយៈគម្រោងទឹកនោមផ្អែមលើកុមារ (CDiC) ដែលទទួលថវិកាពីក្រុមហ៊ុន Novo Nordisk ។
ជំងឺទឹកនោមផ្អែម គឺជាកង្វល់សុខភាពពិភពលោក ដែលកំពុងកើនឡើង រួមទាំងនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជាផងដែរ។ ជំងឺនេះបានបង្កឱ្យមានការស្លាប់ចំនួន ២% នៃការស្លាប់ទាំងអស់ក្នុងប្រទេស ហើយមានប្រហែល ៦% នៃចំនួនប្រជាជន គឺកំពុងរស់នៅជាមួយជំងឺទឹកនោមផ្អែម ដោយអាចមានជាច្រើននាក់ដែលមិនដឹងស្ថានភាពរបស់ខ្លួន រហូតដល់វាយឺតពេល។
តំណាងប្រជាជនក្នុងសហគមន៍ សិស្សានុសិស្ស មន្ត្រីសុខាភិបាល និងដៃគូអភិវឌ្ឍន៍ បានជួបជុំគ្នានៅវត្តឧទុម្ពរក្រោម ក្នុងខេត្តតាកែវ ដើម្បីប្រារព្ធទិវាជំងឺទឹកនោមផ្អែមពិភពលោក។
ឯកឧត្តមវេជ្ជបណ្ឌិត ង៉ូវ កាង រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងសុខាភិបាល ថ្លែងសុន្ទរកថាបើកកម្មវិធី ។
ដោយអញ្ជើញជាអធិបតីក្នុងពិធីនេះ ឯកឧត្តមវេជ្ជបណ្ឌិត ង៉ូវ កាង រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងសុខាភិបាល បានសង្កត់ធ្ងន់នូវសារៈសំខាន់នៃការពិនិត្យសុខភាពទាន់ពេល។ លោកបានលើកឡើងថា អាទិភាពមួយក្នុងចំណោមអាទិភាពរបស់ក្រសួងសុខាភិបាល គឺការនាំយកសេវាពិនិត្យសុខភាព ទៅកាន់តែជិតនឹងប្រជាពលរដ្ឋ តាមរយៈការផ្តល់សេវានៅតាមមណ្ឌលសុខភាព និងធានាឱ្យមានការផ្គត់ផ្គង់ថ្នាំចាំបាច់ សម្រាប់ជំងឺទឹកនោមផ្អែមនៅគ្រប់មណ្ឌលសុខភាព និងមន្ទីរពេទ្យ។
លោកក៏បានលើកទឹកចិត្តដល់អ្នកដែលមានជំងឺទឹកនោមផ្អែម ឱ្យស្វែងរកសេវាព្យាបាលសមស្រប ដោយទៅមន្ទីរពេទ្យ ឬមណ្ឌលសុខភាពដែលនៅជិតបំផុត ដើម្បីទទួលបានសេវាសុខភាពទាន់ពេលវេលា។ ការធ្វើដូច្នេះជួយសន្សំសំចៃពេលវេលា និងថវិកា ក៏ដូចជាជួយធ្វើឱ្យសុខភាពប្រជាពលរដ្ឋ កាន់តែប្រសើរឡើង និងគ្រប់គ្រងស្ថានភាពសុខភាពរបស់គាត់ប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព។
លោក ម៉េង ពិសិដ្ឋ ប្រធានគម្រោងនៃក្រុមហ៊ុន Novo Nordisk បានឡើងបង្ហាញអំពីផលប៉ះពាល់នៃជំងឺទឹកនោមផ្អែម និងអ្វីដែលក្រុមហ៊ុន Novo Nordisk បានធ្វើនៅទូទាំងពិភពលោក ។
លោកស្រី ជី សុជាតិ នាយិកាប្រចាំប្រទេសនៃអង្គការ PSI បានថ្លែងអំពីវឌ្ឍនភាពនៃគម្រោងទឹកនោមផ្អែមលើកុមារ (CDiC) ដែលទទួលថវិកាដោយក្រុមហ៊ុន Novo Nordisk ។
ចំនុចលេចធ្លោមួយនៃពិធីនោះ គឺការចូលរួមពីប្អូនៗដែលមានជំងឺទឹកនោមផ្អែម និងគ្រួសាររបស់គាត់។ ពួកគេបានចែករំលែករឿងផ្ទាល់ខ្លួន បញ្ហាប្រឈមនៃការរស់នៅជាមួយជំងឺទឹកនោមផ្អែម និងលើកទឹកចិត្តអ្នកដទៃឱ្យធ្វើតេស្ត និងអនុវត្តរបៀបរស់នៅដែលផ្តោតលើសុខភាព ។ បទពិសោធន៍របស់ប្អូនៗបានគូសបញ្ជាក់អំពីសារៈសំខាន់នៃមានបុគ្គលិកសុខាភិបាលដែលមានជំនាញ និងទទួលបានការបណ្តុះបណ្តាលបន្តបន្ទាប់ និងការផ្គត់ផ្គង់អាំងស៊ុយលីនជាប់លាប់ ដើម្បីជួយអ្នកជំងឺទឹកនោមផ្អែមគ្រប់គ្រងស្ថានភាពជំងឺរបស់ខ្លួន។
អង្គការ PSI តាមរយៈគម្រោង CDiC សហការជាមួយមន្ទីរពេទ្យចំនួន១៤ នៅទូទាំងប្រទេសកម្ពុជា ។ គម្រោងនេះផ្តោតទៅលើការកំណត់រកកុមារនិងយុវវ័យដែលមានជំងឺទឹកនោមផ្អែមប្រភេទ១ និងធានាបានថាពួកគាត់បានទទួលសេវាសុខភាព និងការជួយជ្រោមជ្រែងដែលពួកគាត់ត្រូវការ។ បច្ចុប្បន្ន មានកុមារនិងយុវវ័យចំនួនជិត១០០០នាក់ (រហូតដល់ពួកគេអាយុ២៥ឆ្នាំ) បានបញ្ចូលទៅក្នុងគម្រោងនេះ ដើម្បីទទួលបានសេវាសុខភាពនិងការព្យាបាល នៅមន្ទីរពេទ្យដែលជាដៃគូទាំង១៤ ។
លោកវេជ្ជ. សុខ គង់ អនុប្រធានការិយាល័យជំងឺមិនឆ្លងនៃនាយកដ្ឋានការពារសុខភាព (PMD) ដឹកនាំការពិភាក្សានិងសំនួរចម្លើយ ជាមួយអ្នកចូលរួម លើប្រធានបទស្តីពីផលប៉ះពាល់នៃជំងឺទឹកនោមផ្អែម ។
សិស្សម្នាក់កាន់ផ្ទាំងរូបភាព ដែលមានផ្តល់ព័ត៌មានអំពីជំងឺទឹកនោមផ្អែមប្រភេទទី១ ។
គម្រោងនេះក៏ធានាផងដែរថាមន្ត្រីសុខាភិបាលមានសម្ភារៈនិងធនធាន ដើម្បីរៀបចំវគ្គអប់រំសុខភាពដល់អ្នកជំងឺប្រកបដោយប្រសិទ្ធិភាព ។ សម្ភារៈទាំងនោះរួមមានសម្ភារៈបណ្តុះបណ្តាលដែលងាយស្រួលប្រើប្រាស់ និងផ្ទាំងព័ត៌មានដែលរចនាឡើងជាពិសេសសម្រាប់កុមារនិងយុវវ័យដែលមានជំងឺទឹកនោមផ្អែម និងគ្រួសាររបស់គាត់។
ដោយជួយឧបត្ថម្ភដល់ពិធីនៃទិវាជំងឺទឹកនោមផ្អែមពិភពលោក គម្រោងនេះក៏បានជួយទាក់ទាញការយកចិត្តទុកដាក់ទៅលើកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងក្នុងការលើកកម្ពស់ការយល់ដឹងអំពីជំងឺទឹកនោមផ្អែម ជំរុញសេវាសុខភាពឱ្យកាន់តែមានគុណភាព និងលើកកម្ពស់សកម្មភាពដើម្បីធ្វើឱ្យជីវិតសម្រាប់អ្នកដែលមានជំងឺទឹកនោមផ្អែមកាន់តែប្រសើរ។
អង្គការ PSI មានមោទនភាពដែលបានចូលរួមគាំទ្រដល់ ព្រឹត្តិការណ៍ទិវាជំងឺទឹកនោមផ្អែមពិភពលោក នៅខេត្តតាកែវ ព្រមទាំងចូលរួមសកម្មភាព “ដើរដើម្បីសុខភាព” ផងដែរ។
ការដើរនេះជានិមិត្តរូបនៃកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរួមគ្នា ដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហាជំងឺទឹកនោមផ្អែម និងបញ្ហាប្រឈមសុខភាពផ្សេងទៀត និងជាការរំលឹកអំពីពីសារៈសំខាន់នៃសកម្មភាពរាងកាយក្នុងការការពារ និងការគ្រប់គ្រងជំងឺទឹកនោមផ្អែម។

On November 21, a vibrant community event commemorating World Diabetes Day was held in Kirivong District, Takeo Province, organized by the Department of Preventive Medicine of the Ministry of Health in collaboration with the Takeo Health Department and local authorities. Supported by Changing Diabetes in Children (CDiC), a project funded by Novo Nordisk, the event, themed “Breaking Barriers, Bridging Gaps,” called for collective efforts to address the growing challenge of diabetes in Cambodia.
Diabetes is a rising global health concern, and Cambodia is no exception. The disease accounts for 2% of deaths in the country, with about 6% of the population living with diabetes, and many more may be unaware of their condition until it is too late.
Representatives from communities, students, health professionals and development partners gathered at Odtumpor Krom Pagoda in Takeo Province to mark World Diabetes Day.
The event features a keynote address by H.E. Dr. Ngov Kang, Secretary of State of the Ministry of Health.
Presiding over the event, H.E. Dr. Ngov Kang, Secretary of State of the Ministry of Health, stressed the importance of early detection. He emphasized that one of the Ministry of Health’s priorities is bringing health screening closer to the people by making services available at health centers and ensuring a consistent supply of essential medications for diabetes across all health centers and hospitals.
He also encouraged people with diabetes to seek appropriate treatment services by visiting the nearest hospital or health center to receive timely care. Doing so helps save time and money, as well as helps them improve their health and manage their condition effectively.
Dr. Meng Piseth, Project Manager at Novo Nordisk, speaks on the impacts of diabetes and what CDiC project has done globally.
Ms. Chi Socheat, Country Director of PSI Cambodia, gives updates on the progress of the Changing Diabetes in Children (CDiC), a project funded by Novo Nordisk.
A key highlight of the event was the participation of young people with type 1 diabetes and their families. They shared their personal stories, spoke about the challenges of living with diabetes, and encouraged others to get tested and adopt healthy lifestyles. Their experiences underscored the importance of having skilled healthcare workers, supported by ongoing training, and ensuring a consistent supply of insulin to help people with diabetes manage their condition.
PSI Cambodia through CDiC works with 14 hospitals across the country. The project focuses on identifying children and young people with type 1 diabetes and ensuring they receive the care and support they need. So far, nearly 1,000 children and young adults, up to the age of 25, have signed up for care and treatment at the 14 partner hospitals.
Dr. Sok Kong of the Department of Preventive Medicine (PMD) leads the quiz and discussion on the impacts of diabetes with participants.
A student holds a flyer providing information on type 1 diabetes.
The project also makes sure healthcare providers have the right materials and resources to conduct patient education effectively. This includes practical training, easy-to-use tools, and information designed specifically for children and young adults with diabetes and their families.
By supporting the World Diabetes Day event, the project helps shine a spotlight on efforts to promote better understanding of diabetes, push for better healthcare, and inspire action to make life better for people with diabetes.
The event featured a “Walk for Health” activity.
The Walk symbolized collective effort needed to address diabetes and other health challenges and a reminder of how staying active can help prevent and manage diabetes.