វគ្គបណ្តុះបណ្តាលដល់អ្នកផ្សព្វផ្សាយតាមសហគមន៍ អំពីការប្រើប្រាស់សម្ភារៈអប់រំ
បុគ្គលិកផ្សព្វផ្សាយសហគមន៍មានកាតព្វកិច្ចសំខាន់ ក្នុងការផ្តល់ព័ត៌មានពិតប្រាកដអំពីមធ្យោបាយពន្យារកំណើត នៅតាមជនបទ ក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។ បុគ្គលិកផ្សព្វផ្សាយសហគមន៍ គឺជាអ្នកដែលប្រជាជននៅក្នុងសហគមន៍មានការទុកចិត្ត និងមានជំនាញផ្នែកទំនាក់ទំនងល្អ។ ពួកគេជួបជាមួយប្រជាជនទាំងប្រុសនិងស្រី នៅក្នុងសហគមន៍ ដើម្បីផ្តល់ព័ត៌មាននិងពិភាក្សា អំពីមធ្យោបាយពន្យារកំណើត ហើយជួយអ្នកភូមិនក្នុងដំណើរសម្រេចចិត្ត អំពីតម្រូវការពន្យារកំណើតរបស់គាត់។
ថ្មីៗនេះ នៅក្នុងខេត្តកំពង់ឆ្នាំង គម្រោងលើកកម្ពស់ឥរិយាបថប្រកបដោយសុខមាលភាព (PHB) បានធ្វើការយ៉ាងស្និទ្ធស្នាល ជាមួយអង្គការដៃគូ នៅតាមមូលដ្ឋាន ដើម្បីផ្តល់ការហ្វឹកហ្វឺនដល់បុគ្គលិកផ្សព្វផ្សាយសហគមន៍ អំពីវិធីដ៏មានប្រសិទ្ធភាពក្នុងការផ្សព្វផ្សាយសារអំពីការពន្យារកំណើត។ ក្រុមការងារ PHB របស់យើងដឹកនាំការហ្វឹកហ្វឺននេះ ដែលមានរយៈពេល៥ថ្ងៃ ជាមួយបុគ្គលិកផ្សព្វផ្សាយសហគមន៍ចំនួន៩នាក់។ នៅថ្ងៃចុងក្រោយនៃវគ្គហ្វឹកហ្វឺននោះ ពួកគាត់បានអនុវត្តជំនាញដែលបានរៀន ដោយបានទៅជួបអ្នកភូមិ និងសម្របសម្រួលការផ្សព្វផ្សាយតំបូងរបស់ពួកគាត់។
នៅក្នុងវគ្គផ្សព្វផ្សាយនោះ អ្នកភូមិត្រូវបានបំបែកជាក្រុម ដោយមានស្ត្រីនិងបុរសរួមគ្នា ព្រមទាំងមានអ្នកភូមិចំណាស់ចូលរួមផងដែរ។ អ្នកផ្សព្វផ្សាយសហគមន៍ប្រើសម្ភារៈអប់រំផ្សេងៗ ដោយក្នុងនោះរួមមាន សៀវភៅចំណងស្នេហ៍ ដើម្បីពិភាក្សាអំពីទំនាក់ទំនងដៃគូល្អ និងមធ្យោបាយពន្យារកំណើតផ្សេង។ សៀវភៅនេះទទួលប្រជាប្រិយភាពយ៉ាងខ្លាំង ពីសំណាក់ប្រជាជននៅក្នុងសហគមន៍។ សម្ភារៈផ្សេងទៀតរួមមានល្បែងទាយ ដែលមានលក្ខណៈសាមញ្ញនិងមានប្រសិទ្ធភាព ដោយល្បែងនេះតម្រូវអោយអ្នកលេងចាប់លេខ ដោយលេខនិមួយៗផ្តល់ព័ត៌មានពិតប្រាកដអំពីមធ្យោបាយពន្យារកំណើត។
“ខ្ញុំប្រើមធ្យោបាយពន្យារកំណើតបែបបុរាណ។ ការពិភាក្សាជាក្រុមនេះ បានធ្វើអោយខ្ញុំស្គាល់អ្វីជាពាក្យចចាមអារ៉ាម អ្វីជាការពិត។ ខ្ញុំក៏ចង់ប្រើកងដាក់ក្នុងស្បូនដែរ។ នៅពេលខ្ញុំត្រលប់ទៅផ្ទះវិញ ខ្ញុំនឹងពិភាក្សាអំពីជាមួយប្តីរបស់ខ្ញុំ។ ខ្ញុំមិនទាន់ចង់មានផ្ទៃពោះទៀតទេ ដោយចង់ចាំអោយកូនរបស់ខ្ញុំចូលរៀនសិន ទើបយកកូនមួយទៀត។”
ស្រ្តីម្នាក់ដែលចូលរួមវគ្គផ្សព្វផ្សាយជាមួយនឹងកូនតូចរបស់គាត់ បាននិយាយថា “ខ្ញុំប្រើមធ្យោបាយពន្យារកំណើតបែបបុរាណ។ ការពិភាក្សាជាក្រុមនេះ បានធ្វើអោយខ្ញុំស្គាល់អ្វីជាពាក្យចចាមអារ៉ាម អ្វីជាការពិត។ ខ្ញុំក៏ចង់ប្រើកងដាក់ក្នុងស្បូនដែរ។ នៅពេលខ្ញុំត្រលប់ទៅផ្ទះវិញ ខ្ញុំនឹងពិភាក្សាអំពីជាមួយប្តីរបស់ខ្ញុំ។ ខ្ញុំមិនទាន់ចង់មានផ្ទៃពោះទៀតទេ ដោយចង់ចាំអោយកូនរបស់ខ្ញុំចូលរៀនសិន ទើបយកកូនមួយទៀត។”
ដោយបានបញ្ចប់វគ្គបណ្តុះបណ្តាលដោយជោគជ័យ និងបានចុះអនុវត្ត្ផ្ទាល់ ក្រុមអ្នកផ្សព្វផ្សាយតាមសហគមន៍របស់យើង ត្រៀមរួចរាល់ជាស្រេច ក្នុងការចាប់ផ្តើមការផ្សព្វផ្សាយ ដល់ប្រជាជនក្នុងខេត្តកំពង់ឆ្នាំង។ នៅពេលទទួលបានការយល់ព្រមពីសំណាក់ដៃគូផ្នែករដ្ឋាភិបាល ការងារផ្សព្វផ្សាយនេះនឹងអាចចាប់ផ្តើមក្នុងរយៈពេល១ខែឬ២ខែទៀត ហើយយើងរំពឹងទុកនូវឥទ្ធិពលសកម្មភាពអប់រំនេះ ចំពោះក្រុមគ្រួសារក្នុងខេត្តកំពង់ឆ្នាំង។

IPC Training for Family Planning Communication Tools in Kampong Chhnang
When it comes to communicating accurate information on family planning methods to rural villages in Cambodia, IPC agents are critical. Interpersonal communication (IPC) agents are trusted members of their communities with excellent communication skills who meet with men and women in villages to discuss accurate information regarding family planning methods and is there for couples to assist them in making decisions regarding their family planning needs.
Recently, in Kampong Chhnang Province, the Promoting Healthy Behaviors (PHB) Activity worked closely with local partners to train IPC agents on effective ways to communicate PHB Activity family planning intervention message. PHB Activity lead a five-day training session with nine IPC agents and on the final day they put their knew skills in action, going to a nearby to meet with villagers and facilitate their first sessions.
The sessions in the village were split into mixed, both men and women, including many village elders eager to join and then a men’s group. The IPC agents used a variety of tools to discuss the different methods, including a Loving Relationships Booklet which discusses each method and the difference between them in addition to talking about what healthy relationships look like. This booklet has proved popular among couples. More tools that are simple and effective were a short fortune teller game, that gives the person a fact about each method after drawing a specific number.
“I have been using traditional methods and this group discussion helped me distinguish rumors from facts. I also want to use an IUD. When I get back home, I will discuss this with my husband. I want to wait until my kid starts school before having another child.”
One villager who joined the session with her young toddler, Ros Kunthy expressed her interested stating that, “I have been using traditional methods and this group discussion helped me distinguish rumors from facts. I also want to use an IUD. When I get back home, I will discuss this with my husband. I want to wait until my kid starts school before having another child.”
With the successful completion of their training and testing their skills in the field, the IPC agents will very soon be ready to start their sessions with rural Cambodians all over Kampong Chhnang very soon. Final approval from PHB Activity government partners awaits, with intervention sessions intended to start in the next month to two months and we look forward to hearing the positive impact family planning will have on couples in Kampong Chhnang.