NCHP បង្កើនសមត្ថភាពផ្នែកគ្រប់គ្រងទិន្នន័យ តាមរយៈការបណ្តុះបណ្តាល Kobo Toolbox
មជ្ឈមណ្ឌលជាតិលើកកំពស់សុខភាព (NCHP) បានបង្កើតឡើងក្នុងឆ្នាំ១៩៩៤ ជាផ្នែកមួយនៃក្រសួងសុខាភិបាល និងតួនាទីផ្តល់ការគាំទ្របច្ចេកទេស ដល់ផ្នែកលើកកម្ពស់សុខភាពដល់មន្ទីរសុខាភិបាល ទូទាំងប្រទេសកម្ពុជា។ NCHP និង អង្គការអន្តរជាតិបំរើសុខភាពប្រជាជន (PSI) បានធ្វើការរួមគ្នាដើម្បីអនុវត្តគម្រោង រយៈពេល៥ឆ្នាំផ្នែកផ្លាស់ប្តូរឥរិយាបថ (SBC) ដែលមានឈ្មោះថា “លើកកម្ពស់ឥរិយាបថប្រកបដោយសុខុមាលភាព (PHB)” គាំទ្រដោយទីភ្នាក់ងារជំនួយអាមេរិក USAID ។ គម្រោង PHB នឹងគាំទ្រដល់សហគមន៍នៃអ្នកជំនាញផ្នែកSBC ដើម្បីពង្រឹងប្រព័ន្ធវិស័យសាធារណៈ សម្រាប់ការសម្របសម្រួល នៅថ្នាក់ជាតិនិងថ្នាក់ក្រោមជាតិ ក៏ដូចជាបង្កើនសមត្ថភាពរបស់បុគ្គលក្នុងការចាប់យកឥរិយាបថប្រកបដោយសុខុមាលភាព។
កាលពីខែមិនា ឆ្នាំ២០១៩ គម្រោង PHB បានធ្វើការសកម្មភាពវាយតំលៃ ITOCA ដើម្បីស្វែងយល់អំពីចន្លោះសមត្ថភាព នៃNCHP ។ ដើម្បីឆ្លើយតបទៅនឹងលទ្ធផលនៃការវាយតំលៃនោះ គម្រោង PHB បានរៀបចំវគ្គហ្វឹកហ្វឺន ចំនួន៣ថ្ងៃ ផ្នែកត្រួតពិនិត្យ វាយតម្លៃ និងការរៀនសូត្រ (MEL) ស្តីពីប្រព័ន្ធKobo Toolbox ដែលជាឧបករណ៍សំរាប់ប្រមូលទិន្នន័យ និងធ្វើរបាយការណ៍័។ វគ្គហ្វឹកហ្វឺននេះមានការចូលរួមពីបុគ្គលិក NCHP ចំនួន២២នាក់ និងផ្តោតទៅលើការបង្កើនសមត្ថភាពក្នុងការប្រមូល គ្រប់គ្រង និងវិភាគ ទិន្នន័យ ដើម្បីរួមចំណែកក្នុងការពង្រឹងប្រព័ន្ធ សំរាប់រក្សាបាននូវគុណភាពនៃសកម្មភាពត្រួតពិនត្យជាប្រចាំ។ បន្ទាប់ពីបានបញ្ចប់វគ្គហ្វឹកហ្វឺននេះ អ្នកចូលរួមបានយល់កាន់តែច្បាស់អំពីរៀបចំទំរង់ទិន្នន័យ វិភាគ និងប្រមូលទិន្នន័យតាមរយៈប្រព័ន្ធអេឡិចត្រូនិក ព្រមទាំងអាចបង្កើតរបាយការណ៍សង្ខេបដោយមានប្រើរូបភាពនិងតារាងផងដែរ។ លទ្ធផលនៃការស្ទង់មតិពីអ្នកចូលរួម បន្ទាប់ពីបានបញ្ចប់ការហ្វឹកហ្វឺន បានបង្ហាញអោយឃើញថាអ្នកចូលរួមគិតថាវាពិតជាមានប្រយោជន៍ និង ទាក់ទងនឹងការងាររបស់ពួកគាត់ ព្រមទាំងជួយដល់ការពង្រឹងប្រព័ន្ធត្រួតពិនិត្យរបស់ NCHP នៅថ្ងៃទៅមុខទៀត។
លោកវេជ្ជបណ្ឌិតហេង ប៊ុណ្ណា មន្ត្រីបានមានប្រសាសន៍ថា “ការគាំទ្ររបស់គម្រោង PHB ក្នុងការដឹកនាំការហ្វឹកហ្វឺននេះ គឺគួរអោយកោតសរសើរ … ពេលនេះ NCHP មានការយល់ដឹងបន្ថែមពីការគ្រប់គ្រងទិន្នន័យ… សង្ឃឹមថា NCHP នឹងក្លាយជាទីភ្នាក់ងាររបស់រដ្ឋាភិបាល ដែលនាំមុខគេក្នុងការគ្រប់គ្រងទិន្នន័យ។”
NCHP មានតួនាទីយ៉ាងសំខាន់ក្នុងកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងSBC ក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។ NCHP ប្រើប្រាស់ចំណេះដឹងពីការហ្វឹកហ្វឺនដើម្បីបង្កើតទំរង់នៃកម្មវិធី ផ្លាស់ប្តូរឥរិយាបថរបស់អ្នកផ្តល់សេវាសុខភាព (PBCI) សំរាប់ប្រមូលទិន្នន័យពីទីតាំងរបស់ប្រជាជនគោលដៅ។ ឧបករណ៍នេះនឹងជួយដល់ NCHP ក្នុងការវិភាគការយល់ឃើញរបស់ប្រជាជនគោលដៅ អំពីឥរិយាបថរបស់អ្នកផ្តល់សេវាសុខភាព ដែលជាសូចនាករ NCHP ត្រូវរាយការណ៍ទៅក្រសួងសុខាភិបាលជារៀងរាល់ឆ្នាំ។ គម្រោង PHB នឹងបន្តសហការជាមួយ NCHP ដើម្បីបង្កើនសមត្ថភាពក្នុងការគ្រប់គ្រងទិន្នន័យ និងផ្តល់ការគាំទ្រជាបន្តទៀតតាមរយៈវគ្គបណ្តុះបណ្តាល់រំឭក។

The National Centre for Health Promotion (NCHP) was established in 1994 as a part of the Ministry of Health in Cambodia and is responsible for providing technical support to Health Promotion Units at Provincial Health Departments across the country. NCHP and Population Services International (PSI) are currently working together in the implementation of a five-year, USAID funded Social Behavior Change (SBC) project, “Promoting Healthy Behaviors” (PHB). The PHB project will foster a vibrant and cohesive SBC community of practice (CoP) to strengthen public sector systems for oversight and coordination of SBC at national and provincial levels, as well as to enhance the capacity of individuals to adopt healthy behaviors.
In March 2019, PHB conducted the ITOCA assessment to assess capacity gaps at NCHP. In response to assessment findings, PHB organized a three-day Monitoring, Evaluation and Learning (MEL) training on Kobo Toolbox: A Mobile Data Collection & Reporting Tool. The training included 22 NCHP participants, and focused on improving their capacities in data collection, management, and analysis to contribute to strengthened systems for ensuring quality of ongoing monitoring activities. The NCHP participants left the training with an understanding of how to design data forms, analyze and collect data electronically as well as to create summary reports with graphs and tables. The post-training evaluation results showed that the participants felt strongly that the training was both relevant and useful to their work and will help in strengthening NCHP’s monitoring systems going forward.
“PHB’s support in leading the training is so appreciated… now NCHP will know how to manage the data… hopefully the NCHP will be the leading government agency in data mangement,” said Dr. Bunna Heng, Chief Officer of Environment Health and Hygiene Unit, NCHP.
NCHP plays an important role in SBC efforts in Cambodia. NCHP is applying their gained knowledge from the training to design the Provider Behavior Change Intervention (PBCI) form for collecting data from client sites. This tool will help NCHP analyze client perceptions on healthcare provider behaviors, an indicator which NCHP reports to the Ministry of Health (MoH) on an annual basis. PHB will continue to work with NCHP to build their capacity in data management and will provide on-going support through refresher trainings.