ស្ថាប័ន្ធពាក់ព័ន្ធរួមគ្នាកំណត់អាទិភាព ដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហា AMR
ភាពសុំានឹងឱសថប្រឆាំងមេរោគ ឬ AMR បង្កឡើងដោយសារលទ្ធភាពរបស់អតិសុខុមកាយវិវត្ដទៅជាស៊ាំទៅនឹងឱសថសង្រ្គោះជីវិតជាច្រើនប្រភេទដែលប្រើសម្រាប់ប្រឆាំងនឹងជំងឺឆ្លង ធ្វើឲ្យឱសថទាំងនោះបាត់បង់ប្រសិទ្ធិភាពក្នុងការបង្ការ និងព្យាបាលរោគដែលបង្កឡើងដោយបាក់តេរី វីរុស បារ៉ាស៊ីត និងផ្សិតទាំងនោះ។
ភាពសុំានឹងឱសថប្រឆាំងមេរោគ ឬ AMR ត្រូវបានចាត់ទុកដោយអង្គការសុខភាពពិភពលោក (WHO) ជាការគំរាមកំហែងមួយចំពោះសុខភាព និងការអភិវឌ្ឍន៍នៅក្នុងពិភពលោក ប៉ុន្តែមានមនុស្សជាច្រើននាក់ មិនបានយល់ច្បាស់ពីហានិភ័យ ដែលបង្កឡើងដោយ AMR ទេ។ តាមការសិក្សាស្រាវជ្រាវថ្មីៗនេះ បានបង្ហាញអោយឃើញថា ក្នុងឆ្នាំ២០១៩ ភាពសុំានឹងឱសថប្រឆាំងមេរោគ ឬ AMR បានបណ្តាលឲ្យមានមនុស្សស្លាប់ ១,២៧ លាននាក់ក្នុងសកលលោក ដែលតួលេខនេះមានចំនួនច្រើនជាងអ្នកស្លាប់ដោយសារជំងឺអេដស៍និងគ្រុនចាញ់ទៅទៀត។
ឯកឧត្តមវេជ្ជបណ្ឌិត លី សូវ៉ាន់ ប្រធាននាយកដ្ឋានប្រយុទ្ធនឹងជំងឺឆ្លង ថ្លែងសុន្ទរកថាបើកសិក្ខាសាលា។
នាយកដ្ឋានប្រយុទ្ធនឹងជំងឺឆ្លង (CDC) នៃក្រសួងសុខាភិបាលកំពុងដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការលើកកម្ពស់ការយល់ដឹង និងបង្កើនកិច្ចសហការគ្នា ដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហាភាពសុំានឹងឱសថប្រឆាំងមេរោគ ដោយបានរៀបចំសិក្ខាសាលា នៅថ្ងៃទី១៦-១៧ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២២ ក្នុងខេត្តកំពង់ចាម ស្តីពី “ការកំណត់យុទ្ធសាស្ត្រដើម្បីទប់ស្កាត់នូវភាពស៊ាំនឹងឱសថប្រឆាំងមេរោគ នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា” ក្រោមអធិបតីឯកឧត្តមវេជ្ជបណ្ឌិត លី សូវ៉ាន់ ប្រធាននាយកដ្ឋានប្រយុទ្ធនឹងជំងឺឆ្លង។ សិក្ខាសាលានេះ មានអ្នកចូលរួមចំនួន៦០នាក់ ពីនាយកដ្ឋានផ្សេងៗនៃក្រសួងសុខាភិបាល សមាជិកក្រុមការងារបច្ចេកទេស AMR និងដៃគូអភិវឌ្ឍន៍ផ្សេងៗ ក្នុងគោលបំណងបង្កើនការយល់ដឹងរួមគ្នាក្នុងចំណោមអ្នកពាក់ព័ន្ធសំខាន់ៗ រួមមានការសម្រេចបាន ក្នុងការប្រយុទ្ធប្រឆាំងនឹង AMR និងកំណត់អាទិភាព ដែលស្ថាប័ន្ធពាក់ព័ន្ធអាចធ្វើការសហការគ្នា ដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហា AMR ក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។
នៅក្នុងសុន្ទរកថាបើកសិក្ខាសាលា ឯកឧត្តមវេជ្ជបណ្ឌិត លី សូវ៉ាន់ បានលើកអំពីការខ្វះខាតទិន្នន័យនិងព័ត៌មានវិទ្យាសាស្រ្ត ដែលជាឧបសគ្គក្នុងការបង្កើតដំណោះស្រាយ និងស្វែងរកការគាំទ្រដល់កិច្ចការស្តីពីភាពសុំានឹងឱសថប្រឆាំងមេរោគ ឬ AMR នេះ។ ឯកឧត្តមក៏បានគូសបញ្ជាក់ពីសារៈសំខាន់នៃការអប់រំ ទាំងអ្នកផ្តល់សេវាសុខភាពនិងប្រជាជនទូទៅ អំពីការប្រើប្រាស់ឱសថប្រឆាំងមេរោគត្រឹមត្រូវ និងហានិភ័យនៃភាពសុំានឹងឱសថទាំងនេះ ដោយលើកឧទាហរណ៍ជាក់ស្តែងពីជោគជ័យនៃការប្រយុទ្ធនឹងកូវីដ-១៩ ដែលមានការចូលរួមយ៉ាងសស្រាក់សស្រាំក្នុងការអប់រំអំពីវិធានការការពារនិងចាក់វ៉ាក់សាំង ធ្វើឲ្យកម្ពុជាស្ថិតក្នុងបណ្តាប្រទេសឈានមុខគេក្នុងការប្រយុទ្ធប្រឆាំងនឹងជំងឺកូវីដ-១៩។ សម្រាប់បញ្ហា AMR យើងក៏អាចសម្រេចលទ្ធផលបានយ៉ាងវេជ្ជមាន ប្រសិនបើមានការសហការល្អ។
សិក្ខាសាលាស្តីពី “ការកំណត់យុទ្ធសាស្ត្រដើម្បីទប់ស្កាត់នូវភាពស៊ាំនឹងឱសថប្រឆាំងមេរោគ នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា” ត្រូវបានធ្វើឡើងនៅថ្ងៃទី១៦-១៧ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២២ ក្នុងខេត្តកំពង់ចាម។
លោកស្រី ជី សុជាតិ នាយិកាប្រចាំប្រទេសនៃអង្គការ PSI Cambodia ឡើងសំដែងចំណាប់អារម្មណ៍ នៅក្នុងសិក្ខាសាលា។
ដូចច្នេះហើយទើបឯកឧត្តមវេជ្ជបណ្ឌិត លី សូវ៉ាន់ ប្រធាននាយកដ្ឋានប្រយុទ្ធនឹងជំងឺឆ្លង បានលើកទឹកចិត្តឲ្យមានការចូលរួមពីអង្គការដៃគូផ្សេងៗនៅក្នុងកិច្ចប្រឹងប្រែងប្រយុទ្ធប្រឆាំងនឹងភាពសុំានឹងឱសថប្រឆាំងមេរោគ ដែលកន្លងមកមានទីភ្នាក់ងារ US-CDC និងអង្គការ WHO ហើយថ្មីៗនេះក៏មានការចូលរួមរបស់អង្គការ PSI ដែលបានឧបត្ថម្ភដល់សិក្ខាសាលានេះ និងធ្វើយុទ្ធនាការអប់រំផ្សេងៗ។ ឯកឧត្តមសង្ឃឹមថានឹងមានដៃគូអភិវឌ្ឍន៍ផ្សេងៗទៀតចូលរួមក្នុងកិច្ចការប្រយុទ្ធប្រឆាំងនឹងភាពសុំានឹងឱសថប្រឆាំងមេរោគនេះ ក្នុងពេលអនាគត។

Stakeholders Come Together to Prioritize Actions to Address Antimicrobial Resistance
Antimicrobial resistance (AMR) occurs when microorganisms adjust in response to the misuse or overuse of antimicrobial and develop resistance toward antimicrobial drugs. As a result, the drugs lose their effectiveness in treating infections and illness caused by bacteria, parasites, viruses and fungi.
The World Health Organization (WHO) considers AMR as a threat toward global public health and development. However, not many people understand the risks associated with AMR. According to the recent studies, 1.27 million deaths globally were attributed to AMR, more deaths than HIV/AIDS or malaria.
H.E. Dr. Ly Sovann, Director of the Communicable Disease Control Department (CDC) delivers opening remarks.
The Communicable Disease Control (CDC) Department of the Ministry of Health is playing an important role in raising awareness and increasing cooperation to tackle antimicrobial resistance. The Department organized a two-day workshop in Kampong Cham aiming to identify strategies in combating AMR in Cambodia. The event was presided over by Dr. Ly Sovann, Director of the Communicable Disease Control Department (CDC). The workshop brought together 60 participants from different departments of the Ministry of Health and development partners to present learning achievements and set priorities that stakeholders can work together to address the issues of AMR in Cambodia.
In his opening remarks, Dr. Sovann noted that there is not enough scientific data and information which is an obstacle in developing health interventions and advocating the need for increased focus on AMR. He also stressed the importance of raising awareness among health providers and the general public about the responsible use of antibiotics and risks related to misuse and overuse of such drugs. He raised examples of good cooperation among stakeholders on the effort in combating COVID-19 pandemic and said that we could make similar achievements if we work together toward common goals.
The workshop aims to set priorities for AMR efforts was organized on May 16-17, 2022 in Kampong Cham.
Ms. Chi Socheat, Country Director of PSI Cambodia, speaks at the workshop about PSI work related to AMR.
As a result, Dr. Ly Sovann encouraged stakeholders including WHO and US-CDC and civil society to contribute to the efforts of controlling and preventing AMR. Recently, PSI Cambodia who funded the workshop has also contributed to the AMR work. He hoped that in the future there would be more players in the arena of AMR and infection control.