គម្រោង PHB បានមកដល់ចំនុចមួយថ្មី ដោយមានការរៀបចំសិក្ខាសាលាស្តីពីការរៀបចំផែនការសម្រាប់ឆ្នាំទី៣នៃគម្រោង
ដើម្បីបង្កើតផែនការការងារមួយអោយបានល្អនិងគ្រប់ជ្រុងជ្រោយ ចាំបាច់ត្រូវការការសម្លឹងមើលឡើងវិញ នូវអ្វីដែលយើងធ្វើសម្រេចបានកន្លងមក និងទិសដៅដែលយើងត្រូវដើរទៅមុខទៀត។ ដោយមើលឃើញភាពចាំបាច់ដូចច្នេះហើយ ទើបក្រុមការងារនៃគម្រោងលើកកម្ពស់ឥរិយាបថប្រកបដោយសុខមាលភាព (Cambodia PHB Activity) បានរៀបចំសិក្ខាសាលាមួយ ដើម្បីប្រមូលយកមតិផ្សេងៗ ពីស្ថាប័ននិងដៃគូពាក់ព័ន្ធ ដែលអាចធ្វើអោយក្រុមការងារយើង បង្កើតផែនការការងារ និងសម្របទិសដៅ សម្រាប់ឆ្នាំទី៣នៃគម្រោង។
សិក្ខាសាលានេះ ត្រូវបានធ្វើឡើង នៅថ្ងៃទី៣០ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២០ ដោយមានការចូលរួមដោយតំណាងនៃទីភ្នាក់ងារសហរដ្ឋអាមេរិកសម្រាប់ការអភិវឌ្ឍអន្តរជាតិ USAID ដែលជាម្ចាស់ជំនួយ និងមជ្ឈមណ្ឌលជាតិលើកកំពស់សុខភាពនៃក្រសួងសុខាភិបាល ដែលជាដៃគូយុទ្ធសាស្ត្រនៃគម្រោង។ ក្រៅពីនោះ ក៏មានដៃគូអនុវត្តគម្រោងរបស់យើង រួមមានក្រុមហ៊ុន 17 Triggers អង្គការផេកកម្ពុជា អង្គការសកម្មភាពដើម្បីអភិវឌ្ឍន៍សុខភាព (AHEAD) អង្គការដៃគូផ្តល់មេត្តា (PC) អង្គការខេមរា និងស្ថាប័នសំខាន់ៗដទៃទៀត។
លោកងួនសុខន ដែលជាអនុប្រធាននៃគម្រោង Cambodia PHB Activity បានធ្វើបទបង្ហាញអំពីសកម្មភាពគម្រោងក្នុងឆ្នាំកន្លងមក អ្វីដែលធ្វើបានល្អ និងអ្វីដែលត្រូវការបំប៉នបន្ថែម។ កម្មវិធីបានបន្តដោយមានការបង្ហាញសេចក្តីសង្ខេបនៃសកម្មភាពរបស់គម្រោងសម្ព័ន្ធភាពរបស់យើង គឺគម្រោងលើកកម្ពស់សេវាថែទាំសុខភាព (EQHA) ព្រមទាំងផែនការប្រចាំឆ្នាំនៃមជ្ឈមណ្ឌលជាតិលើកកំពស់សុខភាពនៃក្រសួងសុខាភិបាល ផងដែរ។ លើសពីនេះទៅទៀត សិក្ខាសាលាក៏មានការពិភាក្សាជាក្រុមក្នុងចំណោមអ្នកចូលរួម អំពីឧបសគ្គនិងដំណោះស្រាយ ព្រមទាំងអ្វីអាចអោយយើងសហការគ្នា ក្នុងការធ្វើយ៉ាងណាអោយក្រុមការងារសម្រេចបានគោលដៅដែលបានគ្រោងទុក។
លោកស្រីបណ្ឌិត ឈា ឆដាភា ប្រធានមជ្ឍមណ្ឌលជាតិលើកកំពស់សុខភាព (NCHP) បានលើកសរសើរពីការសហការគ្នាជាមួយគម្រោងលើកកម្ពស់ឥរិយាបថប្រកបដោយសុខមាលភាព (Cambodia PHB Activity) ក្នុងឆ្នាំកន្លងមក និងបញ្ចប់សេចក្តីរបស់លោកស្រីដោយបញ្ជាក់ថាលោកស្រីរីករាយនឹងឃើញកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រឺងរួមគ្នាបន្ត ក្នុងការជួយអោយប្រជាជនកម្ពុជាទទួលយកឥរិយាបថប្រកបដោយសុខុមាលភាព នៅឆ្នាំខាងមុខ។
* គម្រោងលើកកម្ពស់ឥរិយាបថប្រកបដោយសុខុមាលភាព (PHB) គឺជាគម្រោងផ្លាស់ប្តូរឥរិយាបថបុគ្គលនិងសង្គម ដែលមានរយៈពេល៥ឆ្នាំ ឧបត្ថម្ភមូលនិធិដោយ USAID (២០១៨-២០២៣) ដែលអនុវត្តផ្ទាល់ ដោយអង្គការអន្តរជាតិបំរើសុខភាពប្រជាជន (PSI)។ គោលដៅរបស់គម្រោង PHB គឺដើម្បីធ្វើអោយប្រសើរឡើង នូវឥរិយាបថសុខភាពក្នុងចំណោមប្រជាជនកម្ពុជា និងធានាឲ្យបានថា ប្រជាជនកម្ពុជាស្វែងរក និងទទួលបានសេវាសុខភាពដែលប្រកបដោយគុណភាព ដោយមានការកាត់បន្ថយបន្ទុកផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ។ គម្រោង PHB ផ្តោតទៅលើវិស័យសុខភាពធំៗចំនួន៦គឺ៖ សុខភាពមាតានិងទារក អាហារូបត្ថម្ភ ការពន្យារកំណើត ទឹកស្អាតនិងអនាម័យ ជំងឺរបេង និងជំងឺគ្រុនចាញ់។ គម្រោងនេះធ្វើការជាមួយដៃគូ នៅក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ ខេត្ត្កំពង់ឆ្នាំង កំពង់ចាម ត្បូងឃ្មុំ បាត់តំបង និងប៉ៃលិន។ គម្រោងនេះមានគោលបំណងចម្បងពីរ ដែលឥរិយាបថសុខភាពសំខាន់ៗចំនួន១២ ដែលត្រូវបានកំណត់ជាចំណុចផ្តោតនៃការផ្លាស់ប្តូរឥរិយាបថបុគ្គលនិងសង្គម។

A comprehensive, well-developed project work plan requires reflection on both what has been achieved, and what we aim to achieve moving forward. This process led the USAID/Cambodia Promoting Healthy Behaviors (PHB) Activity project team to organize a workshop to gather feedback from relevant stakeholders to create more streamlined structures and to adapt the direction of the PHB project for its 3rd year.
The project workshop was held on July 30, 2020 in Phnom Penh and was attended by representatives from USAID, the donor of the project, the National Centre for Health Promotion, a strategic key partner, and several implementing partners, including 17 Triggers, Pact, Action for Health Development (AHEAD), Partners in Compassion (PC), and Khemara, among other stakeholders.
PHB Senior Manager, Sokhan Ngoun, kicked off the workshop with a presentation on project accomplishments, lessons learned, and areas of improvement. Following the presentation was an overview of past activities by our USAID-funded “sister project,” Enhancing Quality of Health Care Activity (EQHA) and an overview an NCHP’s work plan by NCHP. The meeting participants then convened into focus groups to discuss barriers and explore possible solutions to work together to achieve the set objectives.
NCHP Director, Dr. Chhordaphea, expressed her appreciation for NCHP’s collaboration with PHB in the past year. Dr. Chhordaphea closed her remarks by noting that she looks forward to continuing to work with PHB to help Cambodian people adopt healthy behaviors in the years ahead.
*USAID/Cambodia Promoting Healthy Behaviors (PHB) Activity is a five-year, USAID-funded, social and behavior change project (2018-2023) being directly implemented by Population Services International (PSI). The goal of Cambodia PHB Activity is to improve health behaviors among Cambodians and ensure they seek and receive quality healthcare with decreased financial hardship. PHB targets 6 key health areas: maternal & child health; nutrition; water, sanitation and hygiene (WASH); tuberculosis; family planning; and malaria. Cambodia PHB Activity is working with partners in Phnom Penh, Kampong Chhnang, Kampong Cham, Tbong Khmum, Battambang, and Pailin.