អង្គការអន្តរជាតិបំរើសុខភាពប្រជាជន (PSI) កំពុងអនុវត្តគម្រោង “ជំងឺទឹកនោមផ្អែមលើកុមារ (CDiC)” ដោយទទួលថវិកាពី Novo Nordisk និងសហការយ៉ាងជិតស្និទ្ធជាមួយនាយកដ្ឋានការពារសុខភាព (PMD) នៃក្រសួងសុខាភិបាល និងមន្ទីរពេទ្យចំនួន១៤នៅកម្ពុជា ។
គោលបំណងរបស់គម្រោងនេះ គឺដើម្បីលើកកម្ពស់ការថែទាំសុខភាពដល់កុមារនិងយុវវ័យ ដែលមានជំងឺទឹកនោមផ្អែមប្រភេទ១ ដោយក្នុងនោះគម្រោងបានផ្តល់នូវឱសថនិងសម្ភារៈចាំបាច់ផ្សេងៗ ដល់អ្នកជំងឺជាកុមារ ដល់អាយុ២៥ឆ្នាំ ។
ទីតាំងគម្រោង
សកម្មភាពរបស់គម្រោងធ្វើឡើងនៅក្នុងក្របខ័ណ្ឌជាតិ និងស្របទៅតាមអាទិភាព ដែលបានកំណត់ដោយក្រសួងសុខាភិបាល នៅក្នុងខេត្ត/ក្រុងដូចតទៅ៖ ១) ភ្នំពេញ ២) កំពត ៣) សៀមរាប ៤) ព្រៃវែង ៥) កំពង់ចាម ៦) បាត់ដំបង ៧) ឧត្ដរមានជ័យ ៨) ពោធិសាត់ ៩) តាកែវ ១០) បន្ទាយមានជ័យ និង ១១) ត្បូងឃ្មុំ ។
សកម្មភាពគម្រោង
ការអប់រំស្តីពីជំងឺទឹកនោមផ្អែមប្រភេទ១៖
គម្រោងបានជួយដល់សកម្មភាពអប់រំអ្នកជំងឺនៅមន្ទីរពេទ្យ និងសហគមន៍ ហើយធានាថាមន្ត្រីអប់រំសុខភាព មានសម្ភារៈនិងធនធានគ្រប់គ្រាន់ សម្រាប់ធ្វើការអប់រំសុខភាពដល់អ្នកជំងឺនិងគ្រួសាររបស់គាត់។
ជួយឱ្យសេវាសុខភាពបានកាន់តែទៅជិតអ្នកជំងឺ៖
គម្រោងជួយដល់ការផ្គត់ផ្គង់សម្ភារៈដល់គ្លីនិកទឹកនោមផ្អែមនៅតាមមន្ទីរពេទ្យដៃគូ ។
ការពង្រឹងសមត្ថភាពវិជ្ជាជីវៈថែទាំសុខភាព៖
គម្រោងនេះសហការជាមួយ PMD ដើម្បីផ្តល់វគ្គបណ្តុះបណ្តាលបន្ថែមស្តីពីការគ្រប់គ្រងជំងឺទឹកនោមផ្អែម ដល់វេជ្ជបណ្ឌិតនិងគិលានុបដ្ឋាយិកា។
ផ្គត់ផ្គង់អាំងស៊ុយលីន និងសម្ភារៈផ្សេងៗដល់អ្នកជំងឺ៖
គម្រោងបានបរិច្ចាគអាំងស៊ុយលីន និងសម្ភារៈចាំបាច់ដល់កុមារដែលមានជំងឺទឹកនោមផ្អែមប្រភេទ១ នៅមន្ទីរពេទ្យដៃគូទាំង ១៤ ។

Changing Diabetes® in Children (CDIC)
Population Services International (PSI Cambodia) is implementing Changing Diabetes in Children (CDIC), a project initiated and funded by Novo Nordisk. Working closely with the Preventive Medicine Department (PMD) of the Ministry of Health and several hospitals in Cambodia, the project is Implemented from 2023 to 2028.
All activities take place within established national frameworks and in accordance with priorities laid out by the Ministry of Health in the following city/provinces: 1) Phnom Penh, 2) Kampot, 3) Siem Reap, 4) Prey Veng, 5) Kampong Cham, 6) Battambang, 7) Oddor Meanchey, 8) Pursat, 9) Takeo, 10) Banteay Meanchey, 11) Tbong Khmum.
The overall goal of the project is to help provide diabetes care to children and youth with type 1 diabetes in Cambodia. This includes free life-saving medicine and supplies for persons up to 25 years of age.
WHAT WE DO
Ensuring comprehensive patient education
We support patient education activities at partner hospitals and communities, and ensures that they are equipped with suitable materials and resources to conduct patient education.
Bringing care closer to the people who need it
We support the refurbishment of diabetes clinics and establishing a patient registry.
Strengthening healthcare professional capacity
The project collaborates with PMD to deliver trainings on the management of pediatric diabetes to healthcare professionals.