ការបង្ការនិងការត្រួតពិនិត្យការចម្លងរោគ នៅមណ្ឌលសុខភាពស្វាយជ្រុំ
កាលពី៤ ឬ៥ឆ្នាំមុន អតិថិជនតែងតែត្អូញត្អែអំពីការគ្រប់គ្រងសំណល់និងបរិស្ថាន នៃមណ្ឌលសុខភាពស្វាយជ្រុំ ក្នុងខេត្តកំពង់ឆ្នាំង។ ការគ្រប់គ្រងសំណល់វេជ្ជសាស្ត្រ ដូចជាការបែកចែកសំណល់ ការទុកដាក់ និងការដុតសំណល់ នៅមណ្ឌលសុខភាព មិនត្រូវបានអនុវត្តទៅតាមគោលការណ៍ណែនាំស្តីពីការបង្ការនិងការត្រួតពិនិត្យការចម្លងរោគ (IPC) នៃក្រសួងសុខាភិបាលនោះទេ នេះបើយោងទៅតាមចាន់ធឿន ដែលជាឆ្មប និងជាសមាជិកគណកម្មការ IPC នៃមណ្ឌលសុខភាពស្វាយជ្រុំ។
ពីមុនមក មានការប្រឈមខ្លះក្នុងការគ្រប់គ្រងការបង្ការនិងការត្រួតពិនិត្យការចម្លងរោគ (IPC) សម្រាប់មណ្ឌលសុខភាព ដោយសារតែខ្វះការណ្តុះបណ្តាល ដល់បុគ្គលិកថ្មីៗ និងមិនមានការលើកទឹកចិត្តពីគណគ្រប់គ្រង ដើម្បីកែលម្អអនាម័យ។
មណ្ឌលសុខភាពមិនមានគ្រប់គ្រាន់នូវកន្លែងលាងដៃ កន្លែងរង់ចាំ និងសម្ភារៈចាំបាច់ដូចជាធុងសំរាមស្តង់ដា និងថង់ផ្លាស្ទិក។ អ្នកជំងឺបោះសំរាមពាសវាលពាសកាលនៅមណ្ឌលសុខភាព ហើយបុគ្គលិកមិនបានណែនាំពួកគាត់នោះទេ។ ជាពិសេសទៅទៀត បុគ្គលិកមិនបានយល់អំពីវិធីសាស្ត្រកែលម្អគុណភាពសេវាសុខាភិបាល (QI) និងផែនការកែលម្អការបង្ការនិងការត្រួតពិនិត្យការចម្លងរោគ (IPC) នោះទេ នេះបើតាមលោកចាន់ធឿន។
លោកចាន់ធឿនបាននិយាយថា “កាលពីពីរបីឆ្នាំមុន មណ្ឌលសុខភាពរបស់យើង មិនមានការគ្រប់គ្រង IPC ល្អទេ។ យើងមិនមានគណកម្មការ IPC។ យើងទទួលបានការបង្ហាត់បង្ហាញតិចតួចពីស្រុកប្រតិបត្តិ ហើយយើងមិនមានឱកាសដើម្បីស្វែងយល់ពីបទពិសោធន៍ ក្នុងការគ្រប់គ្រប IPC ពីមូលដ្ឋានសុខភាពផ្សេងទៀតទេ។”
នៅខែធ្នូ ឆ្នាំ២០១៩ មណ្ឌលសុខភាព ត្រូវបានវាយតម្លៃដោយប្រើប្រាស់ វិធី NQEM ស្តីពីការបង្ការនិងការត្រួតពិនិត្យការចម្លងរោគ (IPC) ហើយបានទទួលពិន្ទុទាប គឺ២៨,៩០%។ លើសពីនេះទៅទៀត ចំនួនអ្នកជំងឺក៏ទាបផងដែរ។
មណ្ឌលសុខភាពស្វាយជ្រុំផ្តល់សេវាសុខភាពសំខាន់ៗ ដល់ភូមិចំនួន២២ ដោយអាចផ្ទុកអ្នកជំងឺ១០០០នាក់ក្នុងមួយខែ។ ការកែលម្អ IPC មានសារៈសំខាន់ណាស់សម្រាប់ក្រុមការងារនៅមណ្ឌលសុខភាព ដើម្បីផ្តល់ជូននូវសេវាថែទាំសុខភាពប្រកបដោយគុណភាព កែលម្អសុវត្ថិភាពអ្នកជំងឺ និងការពារអ្នកផ្តល់សេវាសុខភាពទាំងអស់នៅក្នុងប្រព័ន្ធសុខាភិបាល នេះបើយោងទៅតាមលោកចាន់ ប៊ុនថា មន្ត្រីផ្នែកបច្ចេកទេស និងជាគ្រូបង្វឹក QI មកពីស្រុកប្រតិបត្តិបរិបូរណ៍។ គាត់បានប្រាប់ឲ្យដឹងថា “ស្តង់ដា IPC គួរតែមាននៅថ្នាក់ជាតិនិងថ្នាក់ក្រោមជាតិ ដើម្បីផ្តល់ការការពារ និងសុវត្ថិភាពអប្បបរមា ដល់អ្នកជំងឺ មន្ត្រីសុខាភិបាល និងអ្នកមកមណ្ឌលសុខភាពទាំងអស់។”
នៅក្នុងខែសីហា ឆ្នាំ២០២០ គម្រោង USAID- EQHA ដោយសហការជាមួយមន្ទីរសុខាភិបាលកំពង់ឆ្នាំង និងក្រុមការងារបច្ចេកទេសនៃស្រុកប្រតិបត្តិបរិបូណ៌ បានបណ្តុះបណ្តាល បង្ហាត់បង្ហាញ ដល់បុគ្គលិកមណ្ឌលសុខភាព អំពីវិធីសាស្ត្រចូលរួមសហការលើការលើកកម្ពស់គុណភាពសេវា (quality improvement collaborative approach) ដោយប្រើ MFI និងវិធីសាស្រ្ត ធ្វើផែនការ – អនុវត្តផែនការ – សិក្សាលើការអនុវត្ត – ចាត់វិធានការបន្ទាប់ (PDSA) ដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហាផ្នែក IPC ។
លោក ធា ទី ប្រធានមណ្ឌលសុខភាពស្វាយជ្រុំ បាននិយាយថា “យើងរៀនកំណត់បញ្ហាលើផ្នែក IPC ។ យើងបានបង្កើតផែនការ QI និងជ្រើសរើសយកគំនិតដើម្បីផ្លាស់ប្តូរ ដើម្បីយកទៅដោះស្រាយ។ យើងបានកំណត់គោលដៅ និងប្រើវិធីសាស្ត្រ MFI ជាមួយនឹងការវាស់វែងនិងសន្ទស្សន៍ សម្រាប់កែលម្អ IPC សម្រាប់មណ្ឌលសុខភាព។” លោក ធាទី បានឲ្យដឹងទៀតថា បុគ្គលិករបស់គាត់ពិតជាបានទទួលអត្ថប្រយោជន៍ពីការបណ្តុះបណ្តាល QI នេះ ដែលជាការឧបត្ថម្ភដោយគម្រោង USAID-EQHA និងក្រុមការងារស្រុកប្រតិបត្តិ។
យោងទៅតាមលោក ចាន់ធឿន ក្រុមការងារមណ្ឌលសុខភាព បានបង្កើតផែនការការងារ និងបញ្ជីផ្ទៀងផ្ទាត់ ដែលបានកែសម្រួលយកពីគោលការណ៍ថ្នាក់ជាតិ ហើយក៏បានបង្កើតគណកម្មការ IPC សម្រាប់តាមដានការងារ IPC នៅគ្រប់ផ្នែកនៃមណ្ឌលសុខភាព។ បុគ្គលិកទាំងអស់ បានតម្រូវឲ្យធ្វើការវាយតម្លៃ IPC យ៉ាងហោចណាស់ ២ដងក្នុងមួយខែ និងធ្វើការអប់រំផ្នែកអនាម័យ ដល់អ្នកជំងឺ ១ដងក្នុងមួយសប្តាហ៍។ គាត់បាននិយាយថា ក្រុមការងារមណ្ឌលសុខភាព ក៏បានអនុវត្តការវាយតម្លៃខ្លួនឯងផ្នែក IPC ដោយប្រើបញ្ជីផ្ទៀងផ្ទាត់ ២ដងក្នុងមួយសប្តាហ៍ និងបង្កើតតារាង run chart ដើម្បីតាមដានវឌ្ឍនភាពនៃការអនុវត្ត។
មណ្ឌលសុខភាពស្វាយជ្រុំបានទទួលការបង្ហាត់បង្ហាញ និងការបណ្តុះបណ្តាលឡើងវិញស្តីពីការគ្រប់គ្រងសំណល់ IPC ជារៀងរាល់ខែ រហូតដល់ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២១ ទៅដល់បុគ្គលិកទាំងអស់ រួមទាំងអ្នកសំអាតផងដែរ។ ពីខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២១ ដល់ខែសីហា ឆ្នាំ២០២២ បុគ្គលិកមណ្ឌលសុខភាព ទទួលបានការបង្ហាត់បង្ហាញរៀងរាល់ត្រីមាស ដែលជួយឲ្យពួកគាត់ ប្រកាន់ខ្ជាប់នូវគោលការណ៍ថ្នាក់ជាតិ ស្តីពី IPC និងបង្កើនការអនុវត្ត NQEM របស់ខ្លួន។
តារាង Run-Chart នៃមណ្ឌលសុខភាពស្វាយជ្រុំ (មករា ២០២១ – សីហា ២០២២)
ពីរឆ្នាំក្រោយមក បន្ទាប់ពីបានអនុវត្តផែនការកែលម្អគុណភាព IPC ពិន្ទុនៃការវាយតម្លៃរបស់មណ្ឌលសុខភាព បានកើនឡើង៩១% នៅក្នុងខែសីហា ឆ្នាំ២០២២ បើប្រៀបធៀបនឹងការវាយតម្លៃមុនអនុវត្តកម្មវិធី នៅក្នុងខែសីហា ឆ្នាំ២០២០ ដែលពេលនោះបានទទួលពិន្ទុតែ១៤% ប៉ុណ្ណោះ។
លោក ធាទី ប្រធានមណ្ឌលសុខភាពស្វាយជ្រុំ បាននិយាយថា “ខ្ញុំពិតជាមានការសប្បាយរីករាយ ដែលបានឃើញការវិវឌ្ឍន៍ល្អនៃមណ្ឌលសុខភាពយើង ជាពិសេស ការផ្លាស់ប្តូរដ៏គួរឲ្យកត់សម្គាល់ នៃ ការបង្ការនិងការត្រួតពិនិត្យការចម្លងរោគ (IPC) ។ ដូចច្នេះហើយ យើងអាចឃើញថា ចំនួនអ្នកជំងឺដែលមកទទួលសេវាសុខភាព នៅមណ្ឌលសុខភាពរបស់យើងបានកើនឡើង ប្រហែល២០ភាគរយ រវាងឆ្នាំ២០២១ និង២០២២។ នេះគឺដោយសារចំណេះដឹងដែលយើងទទួលបានពីគម្រោង EQHA និងជួយឲ្យយើងមានទំនុកចិត្ត ក្នុងការផ្តល់សេវាថែទាំសុខភាព ដល់ប្រជាជនយើង ប្រកបដោយគុណភាព និងសុវត្ថិភាព” ។
ការហ្វឹកហាត់បែងចែកសំណល់ នៅមណ្ឌលសុខភាពស្វាយជ្រុំ ដោយក្រុមការងារស្រុកប្រតិបត្តិបរិបូណ៌។
លោក សៅ ធីម អាយុ៤៧ឆ្នាំ ដែលមានកូន៤នាក់ រស់នៅក្នុងភូមិអូរលាជ ឃុំបន្ទាយព្រាល ស្រុករលាប្អៀរ ខេត្តកំពង់ឆ្នាំ បានប្រាប់ថា គាត់ពិតជាពេញចិត្តចំពោះសេវាសុខភាពនៅមណ្ឌលសុខភាពស្វាយជ្រុំ។ បុគ្គលិកមណ្ឌលសុខភាពរួសរាយរាក់ទាក់ និងមើលថែទាំអ្នកជំងឺបានល្អ។
គាត់និយាយបន្ថែមទៀតថា “ជាពិសេស ខ្ញុំចូលចិត្តនូវអនាម័យនៅមណ្ឌលសុខភាព ដោយមានធុងសំរាមត្រឹមត្រូវ និងកន្លែងលាងដៃដែលមានទឹកនិងសាប៊ូគ្រប់គ្រាន់។
លោក ធាទី ញញឹម ហើយបង្ហាញសេចក្តីថ្លែងអំណរគុណ ចំពោះការគាំទ្ររបស់គម្រោង EQHA និងក្រុមការងារស្រុកប្រតិបត្តិ។ គាត់បាននិយាយថា កម្មវិធី QI ជួយដល់មណ្ឌលសុខភាពរបស់គាត់ នៅបន្តការអនុវត្តកែលម្អ IPC ។ តាំងពីខែសីហា ឆ្នាំ២០២២មក មណ្ឌលសុខភាពរបស់យើង ឈប់ការធ្វើតេស្ត PDSAs ប៉ុន្តែនៅតែបន្តអនុវត្តស្តង់ដា និងពិធីសារស្តីពី IPC របស់ក្រសួងសុខាភិបាល និងអនុវត្តផែនការការងារ IPC ជាប្រចាំផងដែរ។

From the Worst to the Best IPC Practice: Svay Chrum Health Center
Four to five years ago, patients always complained about the poor management of waste and cleanliness of Svay Chrum HC in Kampong Chhnang province. The daily practices on medical waste management such as waste separation, storing, and incineration at this health center was not properly implemented in accordance with the national IPC guideline of the MOH, according to Chhe Chanthoeun, a midwife staff and the IPC committee member of Svay Chrum HC.
Previously, there were some challenges in managing the IPC for the HC due to lack of IPC trainings for new staff and no encouragement from the management team on improving hygiene and sanitation.
The HC did not have enough handwashing areas and waiting space, or basic equipment such as standard trash bins and plastic bags. Patients threw garbage everywhere at the HC, and health staff did not redirect them not to do so. Particularly, the health care team was not aware of QI methods or an IPC improvement work plan, according to Chanthoeun.
Chanthoeun said, “A few years back, our health center was very poor in managing IPC. We did not have IPC committees. We received very little coaching from the operational district, and we did not have any opportunities to learn the best practices of IPC management from other facilities.”
In December 2019, the HC was assessed with the NQEM tool for IPC. It received a very low score of 28.90%. In addition, the number of patients who visited the HC was low.
Svay Chrum Health Center provides essential health care services to 22 villages in the area with a capacity of 1,000 patients per month. Improving IPC is very important for the HC team to deliver quality of care, improve patient safety, and protect all those providing care in the health system, according to Chan Buntha, technical officer, and QI coach from Boribo OD. He said, “IPC standards should be in place at the national and facility level to provide minimum protection and safety to patients, health workers and visitors.”
In August 2020, The USAID- EQHA in collaboration with Kampong Chhnang provincial health department and technical team from Boribo OD, trained and coached staff on the practical quality improvement collaborative approach using MFI and PDSA testing cycles to address the IPC problem.
“We learned to identify our problems on IPC. We developed a QI plan and selected IPC change ideas to work on. We set up our aim and using the MFI approach with our measurements and indicators for the IPC improvement of the HC,” said Thea Ty, chief of Svay Chrum HC. Thea admitted that his staff really benefited from the QI training and coaching supported by the USAID-EQHA and OD team.
According to Chanthoeun, the HC team developed an IPC work plan and checklist adapted from the national IPC guideline, and established IPC committees for IPC monitoring at all units of the HC. All the staff are required to do IPC self-assessments at least two times per month and to provide hygiene and sanitation education for their clients once each week. She said that the HC teams also implemented IPC self-assessments using a checklist twice weekly, and created a run chart for monitoring performance progress.
The Svay Chrum HC received monthly coaching and refresher trainings relating to IPC waste management until September 2021 for all staff, including cleaners. From December 2021 to August 2022, the HC staff received quarterly coaching that helped them adhere to the national guidelines on IPC and enhance their NQEM performance.
IPC Run-Chart for Svay Chrum HC, from Jan 2021-Aug 2022
Two years later, after the implementation of the IPC quality improvement work plan, the health center’s self-assessment score for IPC increased to 91 percent in August 2022, compared to the baseline in August 2020 of only 14 percent.
“I’m happy to see the improvement progress of our HC, especially on the significant changes regarding the IPC. As a result, we can see the number of patients visiting our HC for healthcare has increased around 20 percent between 2021 and 2022. This is because of the knowledge we gained from the EQHA, and it makes us very confident to provide healthcare services to our people with quality and safety,” said Thea Ty, chief of the HC.
Practicing waste sorting exercise with Boribo OD team at Svay Chrum HC.
Sao Thim, 47 years old with four children living in Oleach Village, Banteay Preal Commune, Rolea Bier District of Kampong Chhnang Province, said he is very satisfied with the health care services of Svay Chrum Health Center. Health care staff are very friendly and take good care of the patients.
“Particularly, I like the cleanliness of the health center. It has proper trash bins and hand washing areas with enough water and soap,” said Sao Thim.
Thea Ty smiled and expressed his appreciation for the support from the EQHA and OD team. He said the QI intervention helped his HC sustain improved IPC practices. Since August 2022, his HC decided to stop testing PDSAs for IPC, but they are continuing to follow IPC standards and protocols from MOH and implement the IPC workplan routinely by themselves.