យុទ្ធនាការ “អាយុវែង” ការពារមនុស្សចាស់ ក្នុងអំឡុងពេលរាលដាលនៃជំងឺកូវីដ-១៩
កន្លែងលាងដៃចំនួន ១៤៥ កន្លែងត្រូវបានបង្កើត នៅក្នុងខេត្តបាត់តំបង ២សប្តាហ៍ បន្ទាប់ពីការយុទ្ធនាការ “អាយុវែង” បានចាប់ផ្តើមដំណើរការ។ ដោយមានការគាំទ្រផ្នែកបច្ចេកទេសពីមជ្ឈមណ្ឌលជាតិលើកកម្ពស់សុខភាព (NCHP) យុទ្ធនាការដែលមានរយៈពេល១ខែនេះ ជាគំនិតផ្តួតផ្តើមរបស់គម្រោងលើកកម្ពស់ឥរិយាបថប្រកបដោយសុខមាលភាព (PHB) ក្រោមជំនួយថវិការដោយទីភ្នាក់ងារសហរដ្ឋអាមេរិកដើម្បីការអភិវឌ្ឍន៍អន្តរជាតិ (USAID) បានចាប់ផ្តើមនៅខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២០ នៅខេត្តបាត់ដំបង ដោយមានគោលបំណងអោយមនុស្សនចាស់អាយុ៦០ឆ្នាំឡើង អនុវត្តឥរិយាបថការពារសុខភាពយ៉ាងសកម្ម ទៅពេលទៅលេងអ្នកជិតខាង ដើម្បីអោយគាត់អាចការពារខ្លួនឯង និងអ្នកដទៃពីជំងឺនានា ដូចជាជំងឺកូវីដ-១៩ជាដើម។
យោងទៅតាមអង្គការសហប្រជាជាតិ មនុស្សចាស់មានការប្រឈមច្រើននឹងមានសភាពជំងឺធ្ងន់ធ្ងរដោយសារជំងឺកូវីដ-១៩។ ទោះបីជាគាត់ដឹងថាខ្លួនគាត់ស្ថិតក្នុងក្រុមងាយរងគ្រោះក៏ដោយ មនុស្សចាស់ជាធម្មតាមានគំនិតថាសហគមន៍របស់ពួកគាត់មិនមានហានិភ័យទេ។ អ្នកភូមិម្នាក់បានប្រា់អោយដឹងថា៖ “រាល់ថ្ងៃខ្ញុំទៅជួបអ្នកជិតខាង។ ខ្ញុំមិនចាំបាច់ការពារខ្លួនខ្ញុំទេ ពីព្រោះខ្ញុំស្គាល់ពួកគេច្បាស់លាស់។ អ្នកជិតខាងមិនត្រូវបានមនុស្សចាស់ ចាត់ទុកថាជាបរិស្ថានដែលនាំអោយមានគ្រោះថ្នាក់ទេ ខណៈពេលដែលវាជាការអនុវត្តប្រចាំថ្ងៃរបស់គាត់។” ទោះបីជាយ៉ាងណាក៏ដោយ លោកស្រីវេជ្ជបណ្ឌិត ឱ វណ្ណឌីន រដ្ឋលេខាធិការ និងជាអ្នកនាំពាក្យក្រសួងសុខាភិបាលនៅតែបន្តរំលឹកប្រជាជនអោយមានការប្រុងប្រយ័ត្ន។
យុទ្ធនាការនេះបានជួយដល់ប្រជាជនអោយនៅតែមានការប្រុងប្រយ័ត្ន និងចាប់យកឥរិយាបថសំខាន់ៗ គឺលាងដៃ រក្សាគម្លាតសង្គម ខ្ចប់មាត់និងច្រមុះនៅពេលក្អក ឬកណ្តាស់ ដោយប្រើកែងដៃ ឬក្រម៉ា និងពាក់ម៉ាស់នៅពេលចាំបាច់។ យុទ្ធនាការនេះបានរំលឹកប្រជាជន ឲ្យផ្លាស់ប្តូរឥរិយាបថ តាមរយៈការប្រើ វត្ថុ និងសញ្ញារំលឹក ដែលបញ្ជ្រៀបទៅក្នុងឥរិយាបថ ប្រចាំថ្ងៃរបស់ពួកគាត់ រួមមាន៖
- ការបង្កើតអោយមានកន្លែងលាងដៃនៅមុខផ្ទះ
- ការការបិតសញ្ញាសំគាល់
មេភូមិចំនួន៣០ភូមិ ត្រូវបានអញ្ជើញអោយ ចូលរួម បង្កើតកន្លែងលាងដៃ និងបរិយាកាស មានសុវត្ថិភាពពីជំងឺកូវីត-១៩ នៅក្នុងផ្ទះរបស់ពួកគេ។ ការធ្វើដូចនេះ ធ្វើអោយមេភូមិទាំង៣០ ក្លាយជាបុគ្គលគំរូស្ដីពីអនាម័យដើម្បីមានអាយុវែង ហើយចាប់ផ្តើមផ្សព្វផ្សាយ សារនៃយុទ្ធនាការទៅកាន់អ្នកភូមិដែលមកលេងផ្ទះរបស់ពួកគេ។ ក្នុងរយៈ៣សប្តាហ៍ មានអ្នកមកផ្ទះរបស់មេភូមិរបស់យើង ប្រមាណ ៩២១ នាក់ ដោយក្នុងនោះមានអ្នកដែលមានអាយុ៦០ឬច្រើនជាងនេះ ប្រមាណ២៨២នាក់ ឬ ៣១% ។ មេភូមិបានលើកទឹកចិត្តអោយប្រជាជនដែលមកផ្ទះគាត់ អោយបង្កើតកន្លែងលាងដៃ នៅមុខផ្ទះរបស់គាត់រៀងៗខ្លួន។ ជាលទ្ធផល កន្លែងលាងដៃចំនួន១៤៥ បានបង្កើតនៅតាមផ្ទះរបស់អ្នកភូមិ។
យុទ្ធនាការនេះ គឺជាឧទាហរណ៍ដ៏ល្អមួយ ដែលបង្ហាញអំពីការគាំទ្រនិងសហការរបស់អាជ្ញាធរ ក្នុងការទប់ស្កាត់ការរាលដាលនៃជំងឺកូវីដ-១៩ និងក៏បង្ហាញផងដែរថា អ្នកជិតខាង និងមេភូមិ គឺជាធនធានដ៏ល្អ ក្នុងការជួយអោយប្រជាជនទំលាប់លាងដៃអោយបានញឹកញាប់ ពាក់ម៉ាស និងរក្សាគម្លាតពីអ្នកដទៃ។
*គម្រោងលើកកម្ពស់ឥរិយាបថប្រកបដោយសុខុមាលភាព (PHB) គឺជាគម្រោងផ្លាស់ប្តូរឥរិយាបថបុគ្គលនិងសង្គម ដែលមានរយៈពេល៥ឆ្នាំ ឧបត្ថម្ភមូលនិធិដោយ USAID (២០១៨-២០២៣) ដែលអនុវត្តផ្ទាល់ ដោយអង្គការអន្តរជាតិបំរើសុខភាពប្រជាជន (PSI)។ គោលដៅរបស់គម្រោង PHB គឺដើម្បីធ្វើអោយប្រសើរឡើង នូវឥរិយាបថសុខភាពក្នុងចំណោមប្រជាជនកម្ពុជា និងធានាឲ្យបានថា ប្រជាជនកម្ពុជាស្វែងរក និងទទួលបានសេវាសុខភាពដែលប្រកបដោយគុណភាព ដោយមានការកាត់បន្ថយបន្ទុកផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ។ គម្រោង PHB ផ្តោតទៅលើវិស័យសុខភាពធំៗចំនួន៦គឺ៖ សុខភាពមាតានិងទារក អាហារូបត្ថម្ភ ការពន្យារកំណើត ទឹកស្អាតនិងអនាម័យ ជំងឺរបេង និងជំងឺគ្រុនចាញ់។ គម្រោងនេះធ្វើការជាមួយដៃគូ នៅក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ ខេត្ត្កំពង់ឆ្នាំង កំពង់ចាម ត្បូងឃ្មុំ បាត់តំបង និងប៉ៃលិន។ គម្រោងនេះមានគោលបំណងចម្បងពីរ ដែលឥរិយាបថសុខភាពសំខាន់ៗចំនួន១២ ដែលត្រូវបានកំណត់ជាចំណុចផ្តោតនៃការផ្លាស់ប្តូរឥរិយាបថបុគ្គលនិងសង្គម។

145 hand washing stations were set up three two weeks after the launch of the “Long Life” campaign initiated by the Cambodia Promoting Healthy Behaviors (PHB) Activity, a project funded by the United States Agency for International Development (USAID). With technical support from the National Centre for Health Promotion (NCHP), the one-month campaign was launched in September 2020 in Battambang with the purpose of encouraging elders of 60+ years old to actively adopt preventive healthy behaviors when visiting neighbors so that they can protect themselves and others from diseases such COVID-19.
According to WHO, older people have a higher risk of serious illness from COVID-19 than people in younger age groups. While old people know that they are the most vulnerable group, they feel that their neighborhood is not considered as a risky environment. “Every day I go to meet my neighbors. I don’t need to protect myself because I know them very well,” a villager said. However, Ministry spokeswoman Or Vandine has many times called for the public to remain vigilant.
The campaign helps people to remain cautious and adopt key behaviors of hand washing, physical distance, using krama when coughing or sneezing and wear a mask when necessary. To remind people to practice the behaviors through objects and signs integrated into their daily environment:
• Hand washing station in front of the house
• Stickers highlighting where to sit.
30 village chiefs are invited to set up their house as a safe COVID-19 free environment. They become Long Life role models and begin to spread the campaign message to villagers that attend their house. In three 3 weeks, there were 921 people visited their houses, 282 or 31% of them were 60 years old or over. The village chiefs invited the visitors to set up their own handwashing stations at the houses. As a result, 145 stations were set up.
This campaign is a good example of the support and cooperation from authority to contain the COVID-19 pandemic and that neighbors and village chief is a great resource in helping people to adopt behaviors such as wearing a mask, frequently washing hands, and maintaining social distance from others.
*The USAID/Cambodia Promoting Healthy Behaviors Activity (Cambodia PHB) project is a five-year, USAID-funded, social and behavior change project (2018-2023) being directly implemented by Population Services International (PSI). The goal of Cambodia PHB Activity is to improve health behaviors among Cambodians and ensure they seek and receive quality healthcare with decreased financial hardship. PHB targets 6 key health areas: maternal & child health; nutrition; water, sanitation and hygiene (WASH); tuberculosis; family planning; and malaria. Cambodia PHB Activity is working with partners in Phnom Penh, Kampong Chhnang, Kampong Cham, Tbong Khmum, Battambang, and Pailin.