វេទិកា​ស្តីពី​ការ​ប្រាស្រ័យ​ទាក់ទង​ដើម្បី​ផ្លាស់ប្តូរ​ឥរិយាបថ ក្រោម​​ប្រធានបទ​ជំងឺ​កូវីដ-១៩
នៅ​ពេល​​ដែល​អ្នក​ចង់​ផ្លាស់ប្តូរ​ឥរិយាបថ​ណាមួយ តើ​គួរ​គិត​ពី​កត្តា​អ្វី​ខ្លះ? នៅ​ក្នុង​សៀវភៅ​ដែល​មាន​ចំណង​ជើង​ថា “ការ​ផ្លាស់ប្តូរ៖ វិធី​ផ្លាស់ប្តូរ​អ្វី​មួយ​ ដែល​ពិបាកនឹង​ផ្លាស់ប្តូរ” លោក Chip និង​ Dan Heath បាន​សរសេរ​ថា៖ “ដើម្បី​ផ្លាស់ប្តូរ​ឥរិយាថណាមួយ អ្នក​ត្រូវ​តំរង់ហ្ម លើក​ទឹកចិត្ត​ដំរី និង​ត្រួសត្រាយ​ផ្លូវ។ ប្រសិន​បើ​អ្នក​អាច​ធ្វើ​ទាំង​៣នេះ កាផ្លាស់ប្តូរ​អាច​កើត​មាន​ឡើង ទោះបី​អ្នក​មិន​មាន​ធនធាន​ច្រើន​នៅ​ពី​ក្រោយ​អ្នក​ក៏ដោយ​។”
ទ្រឹស្តី ដំរី-ហ្ម-ផ្លូវ គឺ​ជា​ការ​ប្រៀបធៀប​ផ្នែក​ផ្លាស់ប្តូរ​ឥរិយាថ ដែល​បាន​ណែនាំ​​​ ដោយ​​លោក Jonathan Haidt ដែល​​អ្នក​ជំនាញ​ផ្នែក​ចិត្តសាស្ត្រ​។ ទ្រឹស្តី​នេះ​ត្រូវបាន​យក​មក​ពិភាក្សា ក្នុង​វេទិកា​ស្តីពី​ការ​ប្រាស្រ័យ​ទាក់ទង​ដើម្បី​ផ្លាស់ប្តូរ​ឥរិយាបថ ដែល​បាន​ប្រារព្ធ​ឡើង​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​៧ ខែ​តុលា ឆ្នាំ​២០២០ ដោយ​មជ្ឈមណ្ឌលជាតិលើកកំពស់សុខភាព ដោយ​មាន​ការ​គាំទ្រថវិកា​ពី​គម្រោង​លើក​កម្ពស់ឥរិយាបថ​ប្រកប​ដោយ​សុខមាលភាព (Cambodia PHB Activity) ។ ក្រោម​ប្រធានបទ​ “កូវីដ-១៩៖ ភាពជោគជ័យ បទពិសោធន៍ និង​និរន្តរភាព​នៃ​ការ​ផ្លាស់ប្តូរ​ឥរិយាបថ” វេទិកា​នេះ​មាន​គោលបំណង​ពង្រឹង​សមត្ថភាព​ការ​សម្របសម្រួល​និង​ទំនាក់ទំនង​រវាង​អ្នក​អនុវត្តការ​ផ្លាស់ប្តូរ​ឥរិយាបថ ព្រម​ទាំង​ចែក​រំលែក​បទពិសោធន៍ និង​ការ​អនុវត្ត​ល្អ​ស្តីពី​ការ​ផ្លាស់ប្តូរ​ឥរិយាបថ​ទាក់ទង​នឹង​កូវីដ​-១៩ ដោយ​ផ្តោត​លើ​ទ្រឹស្តី​ផ្លាស់ប្តូរ​ឥរិយាបថ “ដំរី-ហ្ម-ផ្លូវ” ឬ ចំណេះដឹង-អារម្មណ៍-បរិយាកាសជុំវិញ ។
លោក ចាន់បុរិទ្ធ ដែល​ជា​វាគ្មិន​ក្នុង​វេទិកា​នេះ បាន​ធ្វើ​បទបង្ហាញ​អំពី​ផ្នែក​អារម្មណ៍ (ដំរី) ក្នុង​ការ​ផ្លាស់ប្តូរ​ឥរិយាបថ​ទាក់ទង​នឹង​កូវីដ-១៩ ដោយ​លោក​បាន​លើក​ឡើង​ថា “យោង​ទៅតាម​ការ​សិក្សា​ស្រាវជ្រាវ​ជា​សកល មាន​កុមារ​៨នាក់​ ក្នុង​ចំណោម​១០នាក (៨៣%) និង​​អាណាព្យាបាល​​ចំនួន​៧​នាក់ ក្នុង​ចំណោម​១០​នាក (៧០%) មាន​ការ​កើនឡើង​នូវ​អារម្មណ៍​អវិជ្ជមាន​ ក្នុង​អំឡុង​ពេល​ការរីករាលដាល​នៃ​ជំងឺ​កូវីដ-១៩។” លោក​បាន​លើក​ឡើង​បន្ត​ អំពី​ការ​យល់ លើក​ទឹកចិត្ត “ដំរី” ឬ​បាន​ន័យ​ថា​ ផ្នែក​ទឹកចិត្ត​របស់​កុមារ​និង​អាណាព្យាបាល​របស់​ពួកគេ។ គាត់​បាន​លើក​ឧទារហណ៍ នូវ​អ្វី​ដែល​អង្គការ Save the Children បាន​ធ្វើ​ដើម្បី ដោះស្រាយ​បញ្ហា​នេះ ដោយ​ប្រើ​វិធី​ផ្សេង​ៗ ដូច​ជា​គំនូរជីវចល ល្បែង សៀវភៅ​រឿង ។ល។
នៅ​ក្នុង​ទ្រឹស្តី ដំរី-ហ្ម-ផ្លូវ “ហ្ម” គឺ​សំដៅ​លើ​ចំណេះដឹង។ ការ​ប្រើ​សារ​ដែល​មាន​អត្ថន័យ​ត្រឹមត្រូវ​និង​ច្បាស់លាស់ ធ្វើ​ប្រជាជន​អាច​ចាប់​យក​ចំណេះដឹង អំពី​ការ​ការពារ​ខ្លួន​ពី​ជំងឺ​កូវីដ-១៩ យ៉ាង​មាន​ប្រសិទ្ធិភាព​។ លោកស្រី ប៊ូ សាវី មន្ត្រី​ផ្នែក​ទំនាក់ទំនង​និង​អភិវឌ្ឍន៍ នៃ​អង្គការ UNICEF និង​ជា​វាគ្មិន​ក្នុង​វេទិកា​នេះ ផងដែរ​ បង្ហាញ​អំពី​ការ​សហការ​ជាមួយ​ក្រសួង​សុខាភិបាល​ក្នុង​ការ​ជ្រើសរើស​និង​ចែករំលែក​សារ​ស្តីពីការពារ​នឹង​ជំងឺ​កូវីដ-១៩ អោយបាន​ឆាប់​រហ័ស និង​ទូលំទូលាយ នៅ​ទូទាំង​ប្រទេស​។ លោកស្រី​បាន​បញ្ជាក់ថា ការ​ប្រើប្រាស់ ដែល​ត្រូវ ក្នុង​ពេល​ដែត្រូវ ចេញដោយ​​បុគ្គល/ស្ថាប័ន​ដែល​ត្រូវ តាមរយៈវិធីដែល​ត្រូវ គឺអាច​ជួយ​ជិវិត​មនុស្ស​បាន​។
ទោះ​ជាយ៉ាងណាក៏ដោយ ការ​ចែករំលែក​ចំណេះដឹង​ ដោយ​មិន​បាន​បង្កើត​បរិយាកាសជុំវិញ​ខ្លួន ដែល​អាច​អោយ​ប្រជាជន​ប្រើប្រាស់​ចំណេះដឹង​ទាំង​នោះ​ក្នុង​ភាព​ងាយស្រួស គឺ​មិន​អាច​ផ្លាស់ប្តូរ​ឥរិយាបថ​បានទេ។ លោក​ សុផាន់ណារ៉ា ដែល​ជាអ្នក​សម្របសម្រួល​របស់​គម្រោង Cambodia PHB Activity បាន​និយាយលើកឡើង​អំពី​យុទ្ធនាការ​ភូមិ​អាយុវែង​ ដែល​យុទ្ធនាការ​នោះ​បាន​ជួយក្នុង​ការ”​ត្រួសត្រាយ​ផ្លួវ” ឬផ្តល់ភាព​ងាយស្រួល ក្នុង​អោយ​ប្រជាជន​ក្នុង​សហគមន៍ រៀបចំ​កន្លែង​លាងដៃ​មួយ​ដ៏សាមញ្ញ​ នៅ​ផ្ទះរបស់​ពួកគេ។ ក្នុង​រយៈពេល​១ខែ​នៃ​យុទ្ធនាការ​នោះ ប្រជាជន​ជាង​១៤០​គ្រួសារ បាន​​ត្រូវរៀបចំអោយមានកន្លែង​លាងដៃ​នៅ​មុខ​ផ្ទះ​របស់​ពួកគាត់។ លោក​សុផាន់ណារ៉ា បាន​បន្តថា ការ​ដែលប្រជាជន​ក្នុង​សហគមន៍​មានកន្លែង​លាងដៃ​នៅ​មុខ​ផ្ទះ គឺគាត់​បាន​​ផ្តល់ភាពងាយស្រួល​ដល់​គ្រួសារ និង​ភ្ញៀវដែល​មកលេង​ផ្ទះ​របស់​គាត់​ បាន​លាងដៃ មុន​នឹង​ចូលក្នុង​ផ្ទះ ដូចច្នេះ​អាច​ធ្វើអោយ​ពួកគាត់​មាន​ទំលាប់​លាង​ដៃ បាន​យូរអង្វែង​។
ទ្រឹស្តី ដំរី-ហ្ម-ផ្លូវ មិន​មែន​ជា​ទ្រឹស្តី​តែមួយ នៃ​ការ​ផ្លាស់ប្តូរ​ឥរិយាបថ​ទេ ប៉ុន្តែ​ការ​ពិភាក្សា​អំពី​ទ្រឹស្តី​នេះ ជា​ការ​រំលឹក​ដល់​អ្នក​ធ្វើការ​ផ្នែក​ផ្លាស់ប្តូរ​ឥរិយាបថ ថា​ដើម្បី​ធ្វើអោយ​ការ​ផ្លាស់ប្តូរ​ឥរិយាបថ​ប្រកបដោយ​និរន្តរភាព​បាន យើង​ត្រូវ​មាន​យុទ្ធសាស្រ្ត និង​ជ្រើសរើស​យក​វិធី​ដែល​មាន​ប្រយោជន៍ ដើម្បី​រកអោយ​ឃើញ​និង​យល់​ ឧបសគ្គ​និង​ឱកាស​ សម្រាប់​ការ​លើក​កម្ពស់​ឥរិយាបថ​ប្រកប​ដោយ​សុខុមាលភាព​។
វេទិកា​ស្តីពី​ការ​ប្រាស្រ័យ​ទាក់ទង​ដើម្បី​ផ្លាស់ប្តូរ​ឥរិយាបថ បាន​ប្រារព្ធធ្វើឡើង​ក្នុង​ពេល​ប្រទេស​កម្ពុជា​បាន​ឃើញ​ការ​សហការ​យ៉ាង​អស្ចារ្យ ក្នុង​គ្រប់វិស័យ ដើម្បីប្រយុទ្ធប្រឆាំង​នឹង​ជំងឺកូវីដ-១៩ និង​ការ​ផ្តោត​ថ្មី​មួយ​ទៅលើ​កិច្ចការ​ផ្លាស់ប្តូរ​ឥរិយាបថ គឺ​ក្នុង​ពេល​ដែល​ប្រជាជន​ត្រូវ​រស់នៅ​ក្នុង​បរិបទ​ថ្មី​។ លោកស្រីបណ្ឌិត ឈា ឆដាភា ប្រធានមជ្ឈមណ្ឌល​​ជាតិ​​លើក​កំពស់​សុខភាព បាន​ថ្លែង​ក្នុង​សុន្ទរកថា​របស់​លោកស្រីថា លោកស្រីបាន​សង្កេត​ឃើញ​ថា ការ​ធ្វើ​អោយ​កិច្ច​ខិតខំ​ប្រឹងប្រែង​ប្រយុទ្ធនឹងកូវីដ-១៩​ក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា មាន​លក្ខណៈពិសេស​គឺ (១) មាន​ការ​យល់​ដឹង​ពី​សារៈសំខាន់​ក្នុង​ការ​ផ្លាស់ប្តូរ​ឥរិយាបថ​ទាក់ទង​នឹង​ជំងឺ​កូវីដ​-​១៩ ដោយ​មាន​​ការ​យក​ចិត្ត​ទុក​ដាក់​គ្រប់​លំដាប់​ថ្នាក់ និង​​គ្រប់​ខេត្ត​​ទាំងអស់ (២) មាន​ការ​ដឹកនាំ​របស់​អាជ្ញាធរ ក្នុង​ការ​ធ្វើ​ការងារ​ផ្លាស់ប្តូរ​ឥរិយាបថ​នេះ ដោយ​ផ្ទាល់​ ដោយ​សហការជាមួយ​មន្ទីរ​សុខាភិបាល ប្រកប​ដោយ​ភាព​ជា​អ្នក​ដឹកនាំ និង​ (៣) មាន​ការសហការ​គ្នា​ពីសំណាក់​ដៃគូ​អភិវឌ្ឍន៍​ពាក់ព័ន្ធ​។ លោកស្រី​បាន​ថ្លែង​អំណរគុណដល់​ការ​សហការ​ទាំង​នេះ។
លោកស្រី​ក៏​បាន​និយាយ​បន្ថែម​ទៀត​ថា វេទិកា​នេះ​មិនត្រឹមតែ​ជួយ​លើកកកម្ពស់​ការ​អនុវត្ត​ការ​ផ្លាស់ប្តូរ​ឥរិយាបថ ប្រកបដោយ​សុខភាព និងគុណភាព ​ប៉ុណ្ណោះទេ វេទិកា​នេះក៏​បាន​ពង្រឹង​សម្តត្ថភាព ការសម្របសម្រួល​ និង​ទំនាក់​ទំនង​ រវាង​អ្នក​អនុវត្ត​កិច្ចការ​ផ្លាស់ប្តូរឥរិយាបថ ផងដែរ​។ “វេទិកា​នេះ​គឺជា​កន្លែង​ដែល​អ្នក​ជំនាញ​ផ្នែក​ផ្លាស់ប្តូរឥរិយាបថគ្រប់រូប មិនថាគាត់​ធ្វើការ​ផ្នែកកូវីដ-១៩ គ្រុនចាញ់ ឬ​របេង នោះទេ បាន​គិត​អំពី​ឧបសគ្គនិង​ឱកាស​ ក្នុង​កិច្ចការ​របស់​គាត់។ ថាតើឧបសគ្គ ឬឱកាស​នោះ ​ជា ​ហ្ម ដំរី ឬផ្លូវ?”
*គម្រោងលើកកម្ពស់ឥរិយាបថប្រកបដោយសុខុមាលភាព (PHB) គឺជាគម្រោងផ្លាស់ប្តូរឥរិយាបថបុគ្គលនិងសង្គម ដែលមានរយៈពេល៥ឆ្នាំ ឧបត្ថម្ភមូលនិធិដោយ USAID (២០១៨-២០២៣) ដែលអនុវត្តផ្ទាល់ ដោយអង្គការអន្តរជាតិបំរើសុខភាពប្រជាជន (PSI)។ គោលដៅរបស់គម្រោង PHB គឺដើម្បីធ្វើអោយប្រសើរឡើង នូវឥរិយាបថសុខភាពក្នុងចំណោមប្រជាជនកម្ពុជា និងធានាឲ្យបានថា ប្រជាជនកម្ពុជាស្វែងរក និងទទួលបានសេវាសុខភាពដែលប្រកបដោយគុណភាព ដោយមានការកាត់បន្ថយបន្ទុកផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ។ គម្រោង PHB ផ្តោតទៅលើវិស័យសុខភាពធំៗចំនួន៦គឺ៖ សុខភាពមាតានិងទារក អាហារូបត្ថម្ភ ការពន្យារកំណើត ទឹកស្អាតនិងអនាម័យ ជំងឺរបេង និងជំងឺគ្រុនចាញ់។ គម្រោង​នេះ​ធ្វើការជាមួយដៃគូ នៅក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ ខេត្ត្កំពង់ឆ្នាំង កំពង់ចាម ត្បូងឃ្មុំ បាត់តំបង និងប៉ៃលិន។ គម្រោងនេះ​មានគោលបំណងចម្បងពីរ ដែលឥរិយាបថសុខភាពសំខាន់ៗចំនួន១២ ដែលត្រូវបានកំណត់ជាចំណុចផ្តោតនៃការផ្លាស់ប្តូរឥរិយាបថបុគ្គលនិងសង្គម។

SBC Forum Explores Successes, Lessons and Sustainability of Social Behavior Change during COVID-19
When it comes to facilitating successful behavior change, what factors should be considered? In their book “Switch: How to change things when change is hard,” Chip and Dan Heath wrote: “To change behavior, you’ve got to direct the Rider, motivate the Elephant, and shape the Path. If you can do all three at once, dramatic change can happen even if you don’t have lots of power or resources behind you.”
The Elephant-Rider-Path is a behavior change analogy introduced by psychologist Jonathan Haidt. This model was in the spotlight during the Social and Behavior Change (SBC) Forum hosted on October 7, 2020 by the National Centre for Health Promotion (NCHP) with support from USAID/Cambodia Promoting Healthy Behaviors Activity (Cambodia PHB) project. With the theme “COVID-19 in Cambodia: Exploring Successes, Lessons and Sustainability of Social and Behavior Change,” the forum aimed to strengthen the coordination and networking/communicating among SBC practitioners and share experience and lessons learned on social behavior change related to COVID-19 using the Elephant-Rider-Path framework.
Save the Children’s DRR/CCA Manager Chanborith Ros who is one of the speakers at the Forum highlighted the emotional side of behavior change. He said, “According to our global research, more than 8 in 10 children (83%) and 7 in 10 parents/caregivers (70%) reported an increase in negative feelings during the pandemic.” He talked about understanding and motivating the elephant, which in this case is the emotional side of children and caregivers. He gave examples of what Save the Children is doing to address those issues using various approaches, including animation, games, storybooks, and more.
The rider is a metaphor of knowledge. With the right and clear messages, people can gain knowledge on how to effectively protect themselves against COVID-19. This was addressed by Savy Bou, Communication and Development Officer and one of the speakers at the forum. She gave examples of the collaboration with the Ministry of Health to quickly select and share COVID-19 prevention messages widely across the country. She reiterated that the right message at the right time from the right messenger through the right medium can save lives.
However, disseminating knowledge without creating a better environment where people can easily apply this knowledge cannot make behavior change a reality. Sophanara Mik, SBC Coordinator at PSI, spoke about how the Long Life Success Campaign helped facilitate the path toward behavior change. The campaign encourages people in the community to build a simple and affordable hand-washing station at their home. Within one month of the campaign, 145 hand-washing stations were built. He said that when people have a handwashing station at the front of their house, they provide their guests and family members the opportunity to wash their hands before entering the house, making people more likely to adopt this behavior in the long run.
The Elephant-Rider-Path is not the only model out there, but by discussing this approach, the forum reminded all SBC practitioners that to make behavior change sustainable, you must have strategic approaches and select useful tools in order to identify and understand barriers and opportunities for promoting healthy behaviors.
The SBC forum comes at a timely moment for Cambodia where we have seen great cooperation in every sector in fighting COVID-19 and a new focus on behavior change where people have to live in the new normal. In her speech, Dr. Chhea Chhordaphea, NCHP Director, shared her observation of the three important points which makes the effort of combating COVID-19 in Cambodia stand out: (1) an understanding and focus on the importance of behavior change related to COVID-19 at all level of authority and in every province; (2) good leadership in conducting behavior change interventions by the authority in cooperation with provincial health departments; (3) great cooperation among stakeholders.
She expressed her gratitude for the cooperation and added that in addition to helping improve the implementation of sustainable social behavior change through strengthening the coordination and networking among SBC practitioners, “this forum will serve as a platform for SBC practitioners, whether they work in COVID-19, malaria or TB, to think about what barriers and opportunities in their work are: Is it the rider, the elephant or the path?”
*The USAID/Cambodia Promoting Healthy Behaviors Activity (Cambodia PHB) project is a five-year, USAID-funded, social and behavior change project (2018-2023) being directly implemented by Population Services International (PSI). The goal of Cambodia PHB Activity is to improve health behaviors among Cambodians and ensure they seek and receive quality healthcare with decreased financial hardship. PHB targets 6 key health areas: maternal & child health; nutrition; water, sanitation and hygiene (WASH); tuberculosis; family planning; and malaria. Cambodia PHB Activity is working with partners in Phnom Penh, Kampong Chhnang, Kampong Cham, Tbong Khmum, Battambang, and Pailin.