សិក្ខាសាលាសហបង្កើតនៃវេទិកាផ្លាស់ប្តូរឥរិយាបថនិងសង្គម ជាមួយ មជ្ឈមណ្ឌលជាតិលើកកម្ពស់សុខភាព
គម្រោងលើកកម្ពស់ឥរិយាបថប្រកបដោយសុខមាលភាព (PHB) របស់USAID បានធ្វើការជាដៃគូយ៉ាងស្និទស្នាលជាមួយរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ជាពិសេសជាមួយមជ្ឈមណ្ឌលជាតិលើកកម្ពស់សុខភាព (NCHP) ។ គោលដៅនៃការសហការគ្នានេះ គឺដើម្បីអោយគម្រោង PHB អាចជួយពង្រឹងសមត្ថភាពរបស់ NCHP និងដើម្បីអាចអោយ NCHP ក្លាយទៅជាអ្នកនាំមុខនៅក្នុងការងារផ្នែកផ្លាស់ប្តូរឥរិយាបថនិងសង្គមនៅកម្ពុជា។
ថ្មីៗនេះ គម្រោង PHB និង NCHP បានជួបជុំគ្នា ក្នុងសិក្ខាសាលាសហបង្កើតមួយដើម្បីសហការនិងប្រមូលគំនិតសម្រាប់ការរៀបចំអោយមានវេទិកាផ្លាស់ប្តូរឥរិយាបថនិងសង្គម នៅថ្ងៃអនាគត។ បុគ្គលិក NCHP ចំនួន៨ រូប បានចូលរួមដោយក្នុងនោះក៏មានវេជ្ជ.ឡាក់ ឡេង នាយករងនៃមជ្ឈមណ្ឌលជាតិលើកកម្ពស់សុខភាព និងតំណាងម្នាក់ពីUSAID ផងដែរ។
“សិក្ខាសាលានេះបានផ្តល់អោយលោកស្រីនូវការយល់ឃើញប្រកបដោយភាពច្នៃប្រឌិត ដែលបំផុសនូវគំនិតថ្មីៗ សម្រាប់រៀបចំវេទិកាផ្លាស់ប្តុរឥរិយាបថនិងសង្គមមួយដែលមិនអាចបំភ្លេចបាន។” — លោកស្រី ស៊ិន ហ្វានីតា អនុប្រធានផ្នែកថ្នាំជក់ និងសុខភាព នៃមជ្ឈមណ្ឌលជាតិលើកកម្ពស់សុខភាព
សិក្ខាសាលានេះបានធ្វើឡើងនៅសណ្ឋាគារ Sunway ដោយមានការចូលរួមផ្តល់គំនិតល្អៗ យ៉ាងសស្រាក់សស្រាំ។ សិក្ខាសាលានេះមានរយៈពេលកន្លះថ្ងៃ ដោយមានការពិភាក្សាអំពីការធ្វើយ៉ាងណាដើម្បីបង្កើតវេទិកាផ្លាស់ប្តូរឥរិយាបថនិងសង្គម អោយបានជោគជ័យ។ លោកស្រី ស៊ិន ហ្វានីតា អនុប្រធានផ្នែកថ្នាំជក់ និងសុខភាព នៃមជ្ឈមណ្ឌលជាតិលើកកម្ពស់សុខភាព បានមានប្រសាសន៍ថាសិក្ខាសាលានេះបានផ្តល់អោយលោកស្រីនូវការយល់ឃើញប្រកបដោយភាពច្នៃប្រឌិត ដែលបំផុសនូវគំនិតថ្មីៗ សម្រាប់រៀបចំវេទិកាផ្លាស់ប្តុរឥរិយាបថនិងសង្គមមួយដែលមិនអាចបំភ្លេចបាន។
សិក្ខាសាលានេះមានភាពជោគជ័យក្នុងការធ្វើអោយមានការចូលរួមបង្កើតគំនិតថ្មី។ គម្រោងPHB និង NCHP និងបន្តធ្វើការសហការគ្នាតទៅមុខទៀត ហើយគម្រោង PHB និងបន្តជួយផ្នែកបង្កើនសមត្ថភាពដល់ NCHP ។ អនាគតនៃវិស័យផ្លាស់ប្តូរឥរិយាបថនិងសង្គម (SBC) មានភាពភ្លឺស្វាង ដោយមានការត្រួសត្រាយពីសំណាក់ NCHP ។

USAID’s Promoting Healthy Behaviors Activity (PHB) in Cambodia works in close partnership with the Royal Government of Cambodia, particularly the National Centre for Health Promotion (NCHP). The goal of the two working together is for PHB to help strengthen the capacity of NCHP and for NCHP to eventually be the leading practitioners in Social and Behaviors Change (SBC) practices in Cambodia.
Recently, PHB and NCHP came together to collaborate and create ideas for future SBC Forums in a co-creation workshop. 8 members from NCHP attended, including NCHP Deputy Director Dr. Lak Leng, as well as one representative from USAID.
“The workshop provided me a lot of new ideas about something innovative and inspiring to make the SBC Forum brilliant and unforgettable.” — Dr. Sin Fanita, Vice Chief of Tobacco and Health of NCHP
The workshop took place at the Sunway Hotel in Phnom Penh and the room was full of excitement, energy and creative ideas. During the half day workshop, the PHB team, NCHP and USAID all worked together to co-ideate ideas about what makes a strong SBC Forum. Innovative and exciting ideas were shared and brainstormed in order to design the ideal SBC Forum. Dr. Sin Fanita, Vice Chief of Tobacco and Health of NCHP said the workshop “provided me a lot of new ideas about something innovative and inspiring to make the [future] SBC Forum brilliant and unforgettable.”
The workshop was very successful in engaging all participants and generating new ideas. PHB and NCHP will continue to collaborate going forward and PHB will also continue assisting NCHP in their capacity building. The future is very bright for SBC Forums and NCHP leading the way.