យុទ្ធនាការសុខភាពរបស់ USAID លើកកម្ពស់ឥរិយាបថទាក់ទងនឹងរបបអាហារនិងសកម្មភាពរាងកាយ ប្រកបដោយសុខុមាលភាព
ទីភ្នាក់ងារសហរដ្ឋអាមេរិកសម្រាប់ការអភិវឌ្ឍអន្តរជាតិ (USAID) និងនាយកដ្ឋានការពារសុខភាព (PMD) នៃក្រសួងសុខាភិបាល បានបើកយុទ្ធនាការដើម្បីជួយកាត់បន្ថយជំងឺលើសសម្ពាធឈាម និងជំងឺទឹកនោមផ្អែម ដោយប្រើប្រាស់ប្រព័ន្ធបណ្តាញសង្គម និងសកម្មភាពចុះមូលដ្ឋាន។
យុទ្ធនាការនេះ ដែលមានពាក្យស្លោកថា “រស់ដោយបញ្ញា សុខភាពភ្លឺថ្លា” មានគោលបំណងលើកទឹកចិត្តដល់ប្រជាជនកម្ពុជា ឲ្យបង្កើតទម្លាប់ថ្មី នៃការបរិភោគអាហារ និងសកម្មភាពរាងកាយ។ យុទ្ធនាការនេះក៏លើកកម្ពស់អត្ថប្រយោជន៍នៃការធ្វើរោគវិនិច្ឆ័យឲ្យបានឆាប់រហ័ស ព្រមទាំងលើកទឹកចិត្តឲ្យប្រជាជនទៅជួបអ្នកផ្តល់សេវាសុខភាពដែលមានជំនាញ ដើម្បីធ្វើការពិនិត្យរកជំងឺលើសសម្ពាធឈាម ជំងឺទឹកនោមផ្អែម និងជំងឺមិនឆ្លងផ្សេងទៀត។
លោក John Eyres ប្រធានការិយាល័យសុខភាពសារធារណៈនិងអប់រំ នៃទីភ្នាក់ងារ USAID បានមានប្រសាសន៍ នៅក្នុងពិធីបើកយុទ្ធនាការ នៅថ្ងៃទី២០ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២២ ថា “ប្រទេសកម្ពុជា ក៏ដូចជាប្រទេសជាច្រើនក្នុងពិភពលោក កំពុងមានការកើនឡើងនៃបន្ទុកនៃជំងឺមិនឆ្លង ដែលត្រូវបានផ្សារភ្ជាប់ទៅនឹងនគរូបនីយកម្ម និងការផ្លាស់ប្តូររបៀបរស់នៅ ដែលជម្រុញដោយការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ច។” លោកសង្ឃឹមថា យុទ្ធនាការនេះនឹងជំរុញឲ្យប្រជាជនកម្ពុជារើសយករបៀបរស់នៅប្រកបដោយសុខុមាលភាព របបអាហារដែលផ្តល់នូវសុខភាពល្អ និងការបង្កើនសកម្មភាពរាងកាយ។
លោកវេជ្ជបណ្ឌិត កុល ហេរ៉ូ ប្រធាននាយកដ្ឋានការពារសុខភាព នៃក្រសួងសុខាភិបាលក៏បានមានប្រសាសន៍ផងដែរថា “ការកាត់បន្ថយជំងឺមិនឆ្លងជាអាទិភាពរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា។ យុទ្ធនាការនេះរួមចំណែកក្នុងការចូលរួមប្រយុទ្ធប្រឆាំងនឹងជំងឺលើសសម្ពាធឈាម និងជំងឺទឹកនោមផ្អែម ដែលមិនត្រឹមតែជាភាពប្រឈមផ្នែកសុខាភិបាលប៉ុណ្ណោះទេ តែក៏ជាភាពប្រឈមនៃការអភិវឌ្ឍប្រទេសផងដែរ។”
យុទ្ធនាការនេះ គឺជាផ្នែកមួយនៃគម្រោងលើកកម្ពស់ឥរិយាបថប្រកបដោយសុខុមាលភាព (PHB) ដែលជាគម្រោងផ្លាស់ប្តូរឥរិយាបថបុគ្គលនិងសង្គម ដែលមានគោលដៅធ្វើឲ្យប្រសើរឡើង នូវឥរិយាបថសុខភាពក្នុងចំណោមប្រជាជនកម្ពុជា និងធានាឲ្យបានថា ប្រជាជនកម្ពុជាស្វែងរក និងទទួលបានសេវាសុខភាព ដែលប្រកបដោយគុណភាព ដោយកាត់បន្ថយឧបសគ្គផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ។

The United States Agency for International Development (USAID) and the Preventive Medicine Department (PMD) of the Ministry of Health launched a campaign that will help reduce the incidence of hypertension and type 2 diabetes by using social media and community outreach.
Under the slogan “Live Wise, Healthy Life,” the campaign aims to encourage the Cambodian people to establish new habits of healthy eating and physical activity. It also promotes the benefits of early diagnosis, encouraging people to visit a trained health care provider to get screened for hypertension, diabetes, and other non-communicable diseases.
“Like many countries around the world, Cambodia is experiencing a rise in the burden of non-communicable diseases (NCDs), which has been associated with urbanization and changes in lifestyle as a result of economic development,” Dr. John Eyres, Director of the Office of Public Health and Education, USAID/Cambodia, said at the campaign launch event on September 20. He hopes the campaign will inspire Cambodians to adopt a healthy lifestyle, improved diet, and increased physical activity.
Dr. Kol Hero, Director of the Department of Preventive Medicine of the Ministry of Health added that “reducing the burden of NCDs is a key priority of the Royal Government of Cambodia. This campaign contributes to the fight against hypertension and type 2 diabetes which is not only a health challenge but also a development challenge.”
The campaign is part of the Promoting Healthy Behaviors (PHB) Activity, a social and behavior change project with the goal to improve health behaviors among Cambodians and ensure they seek and receive quality healthcare with decreased financial hardship.