“យើងមិនបានដឹងថាការផឹកទឹកពីអណ្តូងផ្ទាល់ គឺមិនមានសុវត្ថិភាព!”
លេង សុខលា មានអាយុ៣៣ឆ្នាំ រស់នៅក្នុងភូមិខ្លី ជាមួយគ្រួសាររបស់គាត់ និងកូនពីរនាក់។ កូនប្រុសរបស់គាត់មានអាយុ១៣ឆ្នាំ និងកូនស្រីអាយុ៧ឆ្នាំ។ ផ្ទះរបស់គាត់រៀបចំយ៉ាងស្អាតបាត ដោយមានដាំដើមផ្កានៅខាងមុខនិងក្រោយផ្ទះ ព្រមទាំងមានបង្គន់ និងអណ្តូងមួយ នៅក្បែរគ្នា នៅខាងក្រោយផ្ទះផងដែរ។ ប្តីរបស់គាត់គឺជាកសិករ ហើយសុខលាផ្ទាល់ ក៏ច្រើនតែរវល់នឹងការងារជាអនុប្រធានភូមិ និងជាជនបង្គោលនៃគម្រោងមួយចំនួន។
សុខលាធ្លាប់ចូលរួមជាមួយគម្រោងក្នុងនាមជាប្រជាជនធម្មតា ឥឡូវគាត់បានក្លាយជាជនបង្គោលសម្រាប់គម្រោងផងដែរ។ គាត់បានស្គាល់គម្រោងលើកកម្ពស់ឥរិយាបថ ប្រកបដោយសុខុមាលភាព (PHB) តាមរយៈភ្នាក់ងារអប់រំសុខភាព របស់អង្គការខេមរា នៅក្នុងការប្រជុំភូមិមួយ។ គាត់បាននិយាយថា ពីមុន គាត់មិនសូវដឹងច្រើនអំពី ទំនាក់ទំនងរវាងទឹកស្អាតនិងអនាម័យ និងជំងឺរាគនោះទេ។ ដូចជាអ្នកភូមិផ្សេងទៀតដែរ គាត់គិតថាទឹកអណ្តូងនៅក្រោយផ្ទះរបស់គាត់ អាចផឹកបាន។ គាត់បានប្រាប់ថា ការផឹកទឹកផ្ទាល់ពីអណ្តូង គឺ “លឿនហើយស្រួល” ដែលនេះគឺជាការយល់ខុសមួយក្នុងចំណោមអ្នកភូមិ។ គាត់ពុំបានដឹងថា ទឹកពីអណ្តូងអាចមិនស្អាតគ្រប់គ្រាន់ ដោយសារតែអណ្តូងនោះនៅជិតបង្គន់។
គាត់បានប្រាប់ថា សមាជិកគ្រួសាររបស់គាត់ឧស្សាហ៍រាគ និងឈឺណាស់ កាលពីមុនពេលគាត់ចាប់យកឥរិយាបថទឹកស្អាតនិងអនាម័យ គឺលាងដៃនៅពេលវេលាសំខាន់ៗទាំង៥ និងបន្សុទ្ធ ព្រមទាំងរក្សាទុកទឹកដោយសុវត្ថិភាព។ គាត់និយាយថា “យើងលែងរាគទៀតហើយ តាំងតែពីយើងចាប់ផ្តើមធ្វើតាមការណែនាំអំពីការលាងដៃនិងការរក្សាទឹក”។ ឥឡូវនេះ សុខលាបានរៀបចំកន្លែងលាងដៃយ៉ាងមានសណ្តាប់ធ្នាប់ នៅក្នុងផ្ទះ និងទិញទឹកដែលបន្សុទ្ធស្រាប់ពីអ្នកលក់ទឹក។
សុខលាបានស្ម័គ្រចិត្តធ្វើជាជនបង្គោលសម្រាប់សកម្មភាពទឹកស្អាតនិងអនាម័យរបស់គម្រោង PHB ហើយប្រធានភូមិបានផ្ទេរកិច្ចការនេះមកគាត់វិញ។ គាត់បានរៀបចំការប្រជុំភូមិ ១ដងក្នុង១ខែ នៅផ្ទះរបស់គាត់។ សុខលាអញ្ជើញអ្នកភូមិឲ្យមកចូលរួម ហើយគាត់បានលើកយកមកពិភាក្សានៅក្នុងការប្រជុំនោះ នូវការយល់ខុសអំពីទឹកស្អាតនិងអនាម័យ និងលើកកម្ពស់ការយល់ដឹងអំពីឥរិយាបថសំខាន់ៗផងដែរ។ គាត់បាននិយាយថា “ខ្ញុំណែនាំអ្នកដទៃដោយបង្ហាញ អំពីការរៀបចំកន្លែងលាងដៃត្រឹមត្រូវ នៅផ្ទះរបស់ខ្ញុំ”។ សុខលាបានបន្ថែមទៀតថា ការប្រឈមចំបងនោះ គឺការការចំណាយទៅលើការរៀបចំកន្លែងលាងដៃ និងការបន្សុទ្ធទឹក ហើយដែលអ្នកភូមិជាច្រើនមិនចង់ ឬមិនមានលទ្ធភាពក្នុងការចំណាយទៅរបស់ទាំងនេះ។ សុខលាបានវាយតម្លៃថា មានអ្នកភូមិរបស់គាត់ប្រមាណ៦០ភាគរយ ដែលមិនចង់ចំណាយទៅលើសម្ភារទឹកស្អាតនិងអនាម័យ។
ដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហានេះ សុខលាដែលមានការជួយគាំទ្រពីបុគ្គលិកគម្រោងផង បានចាប់ផ្តើមជួយណែនាំអ្នកភូមិអំពីការរៀបចំកន្លែងលាងដៃត្រឹមត្រូវ ដោយប្រើប្រាស់សម្ភារដែលមានស្រាប់នៅក្នុងផ្ទះរបស់ពួកគាត់។ ប្រធានភូមិក៏ជួយជ្រោមជ្រែងដល់គម្រោងនេះផងដែរ។ សុខលាបានប្រាប់ឲ្យដឹងថា ជួនកាលប្រធានភូមិបានបរិច្ចាគថវិកា ក្នុងការទិញក្បាលរ៉ូប៊ីណេ (២០០០ រៀល) ដើម្បីចែកជូនអ្នកភូមិនៅក្នុងសហគមន៍របស់គាត់ផងដែរ។ សុខលាសង្ឃឹមថា នឹងការបន្តការអប់រំ និងការលើកកម្ពស់ការយល់ដឹងទៅលើឥរិយាបថទឹកស្អាតនិងអនាម័យ ព្រមទាំងមានការជួយគាំទ្រក្នុងការទិញក្បាលរ៉ូប៊ីណេ ដើម្បីជាការលើកទឹកចិត្តដល់ប្រជាជនផងដែរ។ ចាប់តាំងពីពេលគាត់ចាប់ផ្តើមធ្វើជាជនបង្គោលមក សុខលាបានជួយជ្រោមជ្រែងដល់គ្រួសារចំនួន១០ នៅក្នុងភូមិរបស់គាត់ ដើម្បីរៀបចំកន្លែងលាងដៃ។
ខ្ញុំបានសង្កេតឃើញថា គ្រួសាររបស់ខ្ញុំមិនឈឺញឹកញាប់ដូចពេលមុន តាំងតែពីយើងបានចាប់ផ្តើមលាងដៃ និងផឹកទឹកបន្សុទ្ធហើយ។ ការលាងដៃញឹកញាប់ និងផឹកទឹកស្អាត ធ្វើឲ្យគ្រួសារខ្ញុំមានសុខភាពល្អ និងមិនមានជំងឺរាគ។

We Had No Idea that It Is Unsafe to Drink Well Water!
Leng Soklea is 33 years old and resides in the Khlei village with her husband and 2 young children. Her son is 13 and daughter is 7 years old. She and her family lives in a lovely decorated Cambodian style house with lavish and well-maintained garden in her front and backyard. There’s a latrine in the backyard and a well that is situated close to the latrine. Her husband is a farmer, and she is often very busy with her work as the deputy village chief and influencer for a number of projects.
Soklea is a beneficiary turn influencer. She was first introduced to the WASH intervention of the Promoting Healthy Behaviors (PHB) Activity through Interpersonal Communication (IPC) Agents from local NGO Khemara at the village meeting. She stated that she did not have much knowledge about WASH and its connection to diarrhea. Like many villagers, she always thought ground water from the well in her backyard looked clean for drinking. “It was just fast and convenient” said Soklea and this statement describes one of the common misconceptions among villagers. She simply did not realize that the ground water is likely to be contaminated due to its proximity to the latrine.
She reported that she and her family experienced frequent diarrhea and became ill before she took up the WASH key behaviors – store and consume treated water and wash hands with soap at 5 critical times. “We no longer experience diarrhea since we started following the WASH key behaviors” said SokLea. Now she has a handwashing station set up in her house and the household drinks filtered water purchased from vendor.
Soklea became a volunteer influencer when the village chief passed the role to her. She organizes village meeting once a month at her house. She invites villagers to attend to address misconceptions and raise awareness on WASH key behaviors. “I influence others by demonstrating a well set up handwashing station at home” said Soklea. She stated that a major challenge is the set-up cost and the cost of filtered water and that many villagers do not want to or do not have extra money to spend on it. Soklea estimates that roughly around 60% of the villagers do not want to spend money to purchase.
To address this challenge, Soklea, with the support from IPCs, began to instruct villagers to make handwashing stations using existing household items. The village chief is very supportive of the project and she said that he sometimes donates money to buy faucets (2,000 riel) and give away to villagers at community meetings. She hopes that there will be continued education and awareness raising on WASH behaviors and support to purchase faucets to motivate villagers to attend meetings. Soklea has supported 10 households in her village to set up handwashing stations since she became an influencer.
I have noticed that my family doesn’t get sick often since we started washing hands and drinking filtered water. Frequent handwashing and drinking from filtered water keep my family healthy and free from frequent diarrhea.