គម្រោងសុខភាពស្រ្តី៖ ពង្រីកលទ្ធភាពទទួលបានសេវាសុខភាពផ្លូវភេទ និងសុខភាពបន្តពូជសំខាន់ៗនៅកម្ពុជា
គម្រោងសុខភាពស្ត្រី គឺជាគម្រោងសកលកំពុងធ្វើការដើម្បីពង្រីកលទ្ធភាពទទួលបានការរំលូតកូនដោយសុវត្ថិភាព និងការពន្យារកំណើតដែលមានរយៈពេលវែង។ រួមទាំងផែនការក្រោយរំលូត បន្ទាប់ពីទទួលបានសមិទ្ធិផលគួរឱ្យកត់សំគាល់អស់រយៈពេលជាងមួយទសវត្សរ៍និងមានការសហការយ៉ាងជិតស្និទ្ធជាមួយអ្នកពាក់ព័ន្ធសំខាន់ៗ គម្រោងសុខភាពស្រ្តីបានឈានដល់ទីបញ្ចប់។
ក្នុងការរៀបចំគម្រោងនៅឆ្នាំ ២០២០នេះ អង្គការ ភី អេស អាយ កម្ពុជាបានរៀបចំតាក់តែងក្នុងការសរសេរនូវសមិទ្ឋិផល ដែលបានរៀបរាប់លម្អិតពីការព័ត៌មានការយល់ដឹងសំខាន់ៗ ក្នុងរយៈពេល១២ឆ្នាំចុងក្រោយនេះ។ អត្ថបទសង្ខេបត្រូវបានរៀបចំឡើងដោយមានប្រធានបទចំនួន៣ គឺ៖ ការបង្កើនលទ្ឋភាពក្នុងការទទួលបានការរំលូតកូនដោយសុវត្ថិភាព ការបង្កើនលទ្ឋភាពក្នុងការទទួលបានការពន្យារកំណើតរយៈពេលវែង និងការដំណើរការមូលនិធិសហគ្រាសសង្គម។
បង្កើនការទទួលបានការរំលូតដោយសុវត្ថិភាព
ទូទាំងសកលលោក ការរំលូតកូនដោយគ្មានសុវត្ថិភាពបណ្តាលអោយមានអត្រាមរណភាពរបស់មាតា រហូតដល់១៣%។ នៅក្នុងឆ្នាំ ២០០០ អត្រាមរណភាពរបស់មាតាក្នុងប្រទេស កម្ពុជាស្ថិតនៅខ្ពស់ជាងគេនៅក្នុងតំបន់ ដោយមានអ្នកស្លាប់ចំនួន ៤៣៧នាក់ក្នុងចំនោម១០០,០០០នាក់នៃកំណើតរស់ អត្រាមរណភាពនេះមានជាប់ពាក់ពន្ឋ័ជាមួយនឹងផលវិបាកការ រំលូតកូនដោយគ្មានសុវត្ថិភាព ជំងឺក្រឡាភ្លើង និងការធ្លាក់ឈាម។ ចាប់តាំងពីពេលនោះមកការខិតខំប្រឹងប្រែងប្រកបដោយចីរភាពរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា និងដៃគូសំខាន់ៗបានទទួលជោគជ័យគួរឱ្យកត់សម្គាល់ក្នុងការពង្រីកលទ្ធភាពទទួលបានការរំលូតកូនដោយសុវត្ថិភាព ហើយជាលទ្ធផលនៅឆ្នាំ ២០១៤ អត្រាមរណភាពមាតាបានធ្លាក់ចុះដល់ ១៧០ នាក់ក្នុងចំណោមកំណើតរស់ ១០០,០០០ ។
ចាប់ពីការនាំចូល និងចែកចាយផលិតផលរំលូតកូនដែលត្រូវបានចុះបញ្ជីដំបូងរបស់ប្រទេសកម្ពុជា រហូតដល់ចំនួនអ្នកសេវាបានឆ្លងកាត់ការបណ្តុះបណ្តាលនិងលើកកម្ពស់ការយល់ដឹងអំពីសេវារំលូតកូនដោយសុវត្ថិភាព។ អង្គការ ភី អេស អាយ បានដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការអភិវឌ្ឍ ទីផ្សារប្រកបដោយនិរន្តរភាពសម្រាប់ផលិតផលរំលូតនៅកម្ពុជា។ សូមអានបន្ថែមអំពីតួនាទីដ៏សំខាន់របស់ គម្រោងសុខភាពស្ត្រី ក្នុងការពង្រីកការទទួលបានការរំលូតកូនដោយសុវត្ថិភាពនៅក្នុងសេចក្តីសង្ខេបនៃការរំលូតកូនដោយសុវត្ថិភាព។.
ការបង្កើនលទ្ឋភាពក្នុងការទទួលបានការពន្យារកំណើតរយៈពេលវែង
ទិន្នន័យសកលបានបង្ហាញថាការបង្កើតលទ្ឋភាពក្នុងការទទួលបានវិធីសាស្ត្រពន្យារកំណើតបែបទំនើប បានកាត់បន្ថយអត្រាមរណភាព កាត់បន្ថយការមានកូនដោយចៃដន្យ ការមានកូនញឹកញាប់ពេក និងកាត់បន្ថយតម្រូវការរំលូតកូនដោយគ្មានសុវត្ថិភាព។ ក្នុងរយៈពេលពីរទសវត្សរ៍កន្លងមក កម្ពុជាបានពង្រើកលទ្ឋភាពលើសេវាពន្យារកំណើត ហើយចាប់ពីឆ្នាំ ២០០០មកអត្រាប្រើប្រាស់មធ្យោបាយពន្យារកំណើតទំនើបមានចំនួនច្រើនជាងមុនពីរដង។
សូមអានបន្ថែមអំពីតួនាទីដ៏សំខាន់របស់ គម្រោងសុខភាពស្ត្រី ក្នុងការបង្កើនលទ្ឋភាពក្នុងការទទួលបានការពន្យារកំណើតរយៈពេលវែង នៅក្នុងកម្មវិធីសង្ខេប។.
ការចាប់ផ្តើមមូលនិធិសហគ្រាស
ជាមួយនឹងនិន្នាការម្ចាស់ជំនួយត្រូវបានងាកចេញពីការឧបត្ថម្ភធនពីទំនិញសុខភាព គឺវាចាប់បាច់ណាស់ដែលត្រូវមានទីផ្សារដែលមានស្ថេរភាពបង្កើតឡើង និងមាននិរន្តរភាពដើម្បីធានាបាននូវការបន្តទទួលបានផលិតផលសុខភាពចាំបាច់។ មូលនិធិសហគ្រាសសង្គមរបស់អង្គការ ភី អេស អាយអនុវត្តគោលការណ៍ពាណិជ្ជកម្មដើម្បីបង្កើតខ្សែសង្វាក់ផ្គត់ផ្គង់ទំនិញប្រកបដោយនិរន្តភាព និងផលប៉ះពាល់ដល់សុខភាពប្រកបដោយនិរន្តរភាព។
ឯកសារសង្ខេបស្តីពីការដាក់ឱ្យដំណើរការនូវគម្រោងមូលនិធិសហគ្រាសសង្គម បង្ហាញអំពីតួនាទីសំខាន់របស់គម្រោងសុខភាពស្ត្រី ក្នុងការគាំទ្រដល់ការផ្លាស់ប្តូរ ពី មូលនិធិបង្វិលទៅសហគ្រាសដែលមានការទ្រទ្រង់ខ្លួនឯង។
គម្រោងសុខភាពស្ត្រី អាចធ្វើទៅបានតាមរយៈការគាំទ្រសប្បុរសធម៌ និងភាពជាដៃគូជាមួយអ្នកពាក់ព័ន្ធសំខាន់ៗ។ អង្គការ ភី អេស អាយ សូមថ្លែងអំណរគុណដល់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជានិងដៃគូក្នុងស្រុកដែលបានគាំទ្រនិងសហការគ្នាអស់រយៈពេលជាងមួយទសវត្សរ៍។ អង្គការ ភី អេស អាយ ក៏សូមថ្លែងអំណរគុណចំពោះអ្នកទាំងអស់គ្នានៅក្នុងបណ្តាញបន្ទប់ពិគ្រោះព្យាបាលសញ្ញាព្រះអាទិត្យដែលបានប្តេជ្ញាចិត្តក្នុងការផ្តល់សេវាកម្មប្រកបដោយគុណភាពខ្ពស់ និងធ្វើអោយប្រសើរឡើងនូវសុខភាពស្រ្តីកម្ពុជា។

Women’s Health Project: Expanding Access to Essential Sexual and Reproductive Health Services in Cambodia
By: Fiona Mills, Sexual and Reproductive Health Consultant
Women’s Health Project (WHP) is a global project working to expand access to safe abortion and long-acting reversible contraception (LARC), including post abortion family planning. After more than a decade of remarkable achievements and close collaboration with key stakeholders, WHP in Cambodia is coming to a close.
In preparation for project phase-out in 2020, PSI/Cambodia developed a series of program briefs detailing major insights and accomplishments over WHP’s 12-year lifespan. The briefs are organized around three themes: safe abortion, LARC, and PSI/C’s social enterprise.
Increasing Access to Safe Abortion
Globally, unsafe abortions are responsible for 13% of maternal deaths. In 2000, Cambodia’s maternal mortality rate was one of the highest in the region at 437 deaths per 100,000 live births, with maternal deaths linked predominantly to complications from unsafe abortions, eclampsia, and hemorrhage. Since then, sustained efforts by the Royal Government of Cambodia and key partners have achieved significant progress in expanding access to safe abortion and, as a result, by 2014 maternal mortality rate had dropped to 170 deaths out of 100,000 live births.
From importing and distributing Cambodia’s first registered medication abortion (MA) product to expanding the number of trained providers and raising awareness of safe abortion services, PSI/C has played a pivotal role in developing a sustainable market for MA in Cambodia. Read more about WHP’s vital role in expanding access to safe abortion in the Increasing Access to Safe Abortion program brief.
Increasing Access to LARC
Global data shows that increasing access to modern methods of family planning reduces the maternal mortality rate by preventing unintended pregnancies and reducing closely spaced pregnancies and the need for unsafe abortion. Over the past two decades, Cambodia has made significant strides in expanding access to family planning services – and since 2000, the modern method contraceptive prevalence rate (mCPR) has more than doubled.
To learn more about how WHP expanded access to high-quality LARC products and services take a look at the Increasing Access to LARCs program brief.
Launching the Enterprise Fund
With donor trends shifting away from subsidizing health commodities, it’s imperative to have stable, established, sustainable markets in place to ensure continued access to essential health products. PSI/C’s Enterprise Fund applies commercial principles to create a sustainable commodity supply chain and deliver sustained health impact.
The Launching the Enterprise Fund program brief documents WHP’s critical role in supporting PSI/C’s transition from a revolving fund to a self-sustaining enterprise.
WHP was made possible through generous donor support and partnership with key stakeholders. PSI/C wishes to thank the Royal Government of Cambodia and local partners for over a decade of support and collaboration. PSI/C would also like to thank each Sun Quality Health Network provider for their commitment to high-quality services and dedication to improving the health of Cambodian women.