ផ្សារភ្ជាប់ចំណេះដឹងផ្នែកយេនឌ័រ ទៅកម្មវិធីលើកកម្ពស់សុខភាព
លោកស្រី រ៉ាយ រ៉ានី ស្តាប់យ៉ាងយកចិត្តទុកដាក់ នៅពេលដែលអ្នកសម្របសម្រួល ដឹកនាំការពិភាក្សាអំពីតួនាទីនៃយេនឌ័រ ដែលវគ្គបណ្តុះបណ្តាលនេះធ្វើឡើងកាលពីថ្ងៃទី៥ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២១ ក្រោមប្រធានបទ “ការដាក់បញ្ចូលយេនឌ័រក្នុងការបង្កើតគម្រោងសុខភាព” ។ បន្ទាប់ពីមានការពិភាក្សាររួច សិក្ខាកាមក៏បានចូលរួមធ្វើលំហាត់ផងដែរ ទាក់ទងនឹងការគូររូបដើមឈើដែលបង្ហាញអំពីការសម្រេចចិត្តរបស់បុរស និងស្ត្រី ទាក់ទងនឹងកិច្ចការទូទៅនៅក្នុងផ្ទះ។
លោកស្រី រ៉ានី គឺជាបុគ្គលយ៉ាងសំខាន់ម្នាក់នៅក្នុងមជ្ឈមណ្ឌលជាតិលើកកំពស់សុខភាព (NCHP) នៃក្រសួងសុខាភិបាល។ លោកស្រីបានធ្វើការនៅមជ្ឈមណ្ឌលជាង១៨ឆ្នាំមកហើយ ដោយលោកស្រីទទួលបន្ទុកផ្នែកថ្នាំជក់ ឬសុខភាព និងគ្រឿងស្រវឹង។ លោកស្រីដឹកនាំក្រុមការងារទៅលើកិច្ចការជាច្រើនដូចជា ការងារអប់រំ និងកាត់បន្ថយការប្រើប្រាស់ផលិតផលថ្នាំជក់ និងគ្រឿងស្រវឹង ជំរុញការអនុវត្តច្បាប់ស្ដីពីការត្រួតពិនិត្យផលិតផលថ្នាំជក់ ការត្រួតពិនិត្យលើការអនុវត្តវិធានការការបោះពុម្ពសារព្រមានសុខភាពជាភាសាខ្មែរ និងជារូបភាពលើកញ្ចប់ផលិតផលថ្នាំជក់ វិធានការហាមឃាត់ការផ្សព្វផ្សាយពាណិជ្ជកម្ម ការផ្សព្វផ្សាយលក់ និងការឧបត្ថម្ភកម្មវិធីដោយឧស្សាហកម្មថ្នាំជក់ វិធានការហាមជក់ ឬការបង្ហុយផ្សែងផលិតផលថ្នាំជក់នៅកន្លែងធ្វើការ ឬកន្លែងសាធារណៈ និងគ្រឿងស្រវឹងជាដើម។
ការពិភាក្សានៅក្នុងវគ្គបណ្តុះបណ្តាលស្តីពីយែនឌ័រ
វគ្គបណ្តុះបណ្តាលនេះ បានផ្តល់ជូនលោកស្រី និងសហការីរបស់លោកស្រី១៧នាក់ទៀត នូវឱកាសក្នុងការយល់ដឹងកាន់តែច្រើនទាក់ទងនឹងប្រធានបទផ្សេងៗអំពីយេនឌ័រ រួមមានវិធីសាស្ត្រសម្រាប់សមភាពយេនឌ័រ ការវិភាគយេនឌ័រ និងការដាក់បញ្ចូលយេនឌ័រទៅក្នុងផែនការរបស់គម្រោងសុខភាពជាដើម ដែលប្រធានបទទាំងអស់នេះ បានជួយដល់លោកស្រីនូវការគិតជាយុទ្ធសាស្ត្រ ដើម្បីពង្រឹងកម្មវិធីសុខភាព និងធ្វើឲ្យសកម្មភាពគម្រោងបានទៅដល់ប្រជាជនគោលដៅ។
ក្នុងនាមជាបុគ្គលិក NCHP លោកស្រី មានឱកាសធ្វើការជាមួយបុគ្គលិកដែលគោរពបុរស និងស្ត្រីស្មើគ្នា។ លោកស្រីបានប្រាប់ឲ្យដឹងថា “នៅក្នុងកន្លែងធ្វើការរបស់ខ្ញុំ ស្ត្រី និងបុរសទទួលបានសិទ្ធិ និងការការពារស្មើគ្នា។”
ការយល់ដឹងនូវបទដ្ឋានយេនឌ័រ និងសង្គមដែលនាំឲ្យមានឥទ្ធិពលដល់ជីវិត និងឱកាសរបស់ក្រុម យេនឌ័រនិមួយៗពិតជាមានសារៈសំខាន់ណាស់។ ដូច្នេះហើយ លោកស្រីមានបំណងប្រើប្រាស់ចំណេះដឹងដែលលោកស្រីទទួលបាន ដើម្បីជួយដល់អ្នកដទៃ ជាពិសេសប្រជាជននៅក្នុងសហគមន៍ ឲ្យទទួលបានព័ត៌មានស្តីពី សុខភាព ដោយមិនគិតថាគេជាយេនឌ័រណាទេ។
ការងាររបស់លោកស្រីតម្រូវឲ្យលោកស្រីគិតបែបយុទ្ធសាស្ត្រ និងចូលរួមដល់ការបង្កើតគោលនយោបាយ និងផែនការជាតិ រួមទាំងរៀបចំយុទ្ធនាការផ្សេងៗ រួមមានការធ្វើវីដេអូផ្សព្វផ្សាយ និងបង្កើតសម្ភារអប់រំ អំពីផលប៉ះពាល់នៃការប្រើប្រាស់ផលិតផលថ្នាំជក់ និងគ្រឿងស្រវឹង។ ការគិតគូរអំពីយេនឌ័រទៅក្នុងយុទ្ធនាការទាំងនេះ ពិតជាមានសារៈសំខាន់ក្នុងការធ្វើឲ្យយុទ្ធនាការសុខភាពទទួលបានជោគជ័យ។
ពិធីពិភពលោកគ្មានថ្នាំជក់ ដែលរៀបចំឡើងដោយមជ្ឈមណ្ឌលជាតិលើកកំពស់សុខភាព
លោកស្រីបាននិយាយថា “ខ្ញុំបានបញ្ចូលការគិតគូរអំពីយេនឌ័រទៅក្នុងកិច្ចការរបស់ខ្ញុំ។ ខ្ញុំមានមោទនភាពនឹងការងារខ្ញុំណាស់ ព្រោះខ្ញុំចូលចិត្តធ្វើការលើការអប់រំ និងលើកកម្ពស់សុខភាព។ ឧទាហរណ៍ សម្រាប់យុទ្ធនាការស្តីពីថ្នាំជក់របស់យើង យើងមានការចូលរួមពីសំណាក់ក្រុមគោលដៅទាំងបុរសនិងស្ត្រី” ។
បន្ទាប់ពីបញ្ចប់វគ្គបណ្តុះបណ្តាលអំពីយេនឌ័រនេះ ដែលរៀបចំឡើងដោយគម្រោង “លើកកម្ពស់ឥរិយាបថប្រកបដោយសុខុមាលភាព (PHB)” ដែលជាគម្រោងដែលទទួលការឧបត្ថម្ភថវិកាដោយ USAID លោកស្រីរ៉ានី បាននិយាយបន្ថែមទៀតថា វគ្គបណ្តុះបណ្តាលនេះបានជួយដល់លោកស្រី និងក្រុមការងារបានរៀនសូត្រ និងស្វែងយល់កាន់តែច្បាស់អំពីបញ្ហាយេនឌ័រ ហើយប្រធានបទខ្លះដែលបានពិភាក្សានៅក្នុងវគ្គបណ្តុះបណ្តាលនេះ អាចយកទៅគិតគូរទាំងនៅក្នុងសង្គម និងគ្រួសារ។ វគ្គបណ្តុះបណ្តាលនេះ គឺជាកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់គម្រោង PHB ក្នុងការរួមបញ្ចូលយេនឌ័រទៅក្នុងកម្មវិធីសុខភាពរបស់ខ្លួន ដោយបង្កើនសមត្ថភាព និងលើកកម្ពស់ការយល់ដឹងអំពីយេនឌ័រ ដល់អ្នកដឹកនាំផ្នែកសុខភាព បុគ្គលិកគម្រោង ព្រមទាំងដៃគូអនុវត្តគម្រោងផងដែរ។ គម្រោង PHB ធ្វើការជាមួយអ្នកដឹកនាំផ្នែកសុខភាពដូចជាលោកស្រីរ៉ារី ដើម្បីបង្កើនចំណេះដឹងផ្នែកយេនឌ័រ ភាពជាអ្នកដឹកនាំ និងការស្វែងរកការគាំទ្រ ព្រមទាំងលើកទឹកចិត្តពួកគាត់ក្នុងការធ្វើជាអ្នកដឹកនាំគំរូ និងដើម្បីបង្កើតលទ្ធផលការងារដ៏វិជ្ជមាននៅក្នុងស្ថាប័នរបស់ពួកគាត់។
“មនុស្សទាំងអស់កើតមកគឺមានសេរីភាពនិងមានសិទ្ធិព្រមទាំងកិត្តិយសស្មើគ្នា។” លោកស្រីបានបន្ថែមទៀតថា “ចំណេះដឹងពីវគ្គបណ្តុះបណ្តាលនេះ ដែលខ្ញុំកំពុងប្រើ ឬនឹងប្រើនៅក្នុងការងាររបស់ខ្ញុំ និងជួយឲ្យក្រុមការងាររបស់ខ្ញុំសម្រេចបាននូវគោលដៅសមភាពយេនឌ័ររបស់យើង”។

Ms. Rany Ray listens with rapt attention as the facilitator leads a discussion on gender roles during a workshop on “Introductory to Gender Integration in Project Development” held on February 5, 2021. The discussion was followed by an exercise in which participants were asked to draw a tree depicting which decisions in the home men and women typically make.
Ms. Rany is one of the senior staff members at the National Centre for Health Promotion (NCHP) of the Ministry of Health. She has been working for 18 years for the Centre and oversees the Tobacco and Alcohol Control Unit. She leads the efforts to control access and consumption of tobacco and alcohol products including activities to educate and reduce tobacco consumption, measures to ban tobacco promotions, advertisements and sponsorship by the tobacco industry, etc.
Discussion during the gender training
The training provided her and 17 of other NCHP staff members with opportunity to understand more on various topics including approaches to gender equality, gender analysis and gender integration in project planning, all of which would help her think strategically in improving her programs and reach out more to her target audience. “My daily work is related to health education which could help people to increase control over and to improve their health.”
Working at NCHP, Ms. Rany has an opportunity to work with colleagues who treat both men and women equally. She said that “in my organization, women are treated equally as men and women are protected.”
Understanding how social and gender norms impacting the lives and opportunities for different gender groups is important. And she intended to use her knowledge and opportunity to help others, especially those in the community, to have access to health information regardless of their gender identity.
Her job requires her to think strategically and contribute to the development of national policies and plans as well as organizing public awareness campaigns including producing TV spots and educational health materials about the effects of alcohol and tobacco consumption. And consideration of gender is imperative to successful campaigns.
A group photo during an event to mark World No Tobacco Day organized by NCHP.
“I include gender consideration in my work. I am proud of my work because I love what I am doing as it is related health education and health promotion,” she said. “For our tobacco awareness campaign, for example, we engaged with both men and women.”
After the training, which was organized by PHB, a project funded by USAID, Ms. Rany added that it helps her and her team learn and understand more about gender issues and some of the topics discussed during the training can be applied in both society and family. The training is one of the efforts of PHB in integrating gender into its programming by building the capacity and raising gender awareness among health leaders, project staff and implementing partners. PHB works with health leaders like Ms. Rany to build their gender knowledge, leadership, and advocacy skills and to encourage them to act as role models and to create positive impacts within their organizations.
“All human beings are born free and equal in dignity and rights.” Ms. Rany says, “The information from the training that I am applying or will apply to my work will help my team achieve our gender equality goals.”