មធ្យោបាយពន្យារកំណើតទំនើប ការពារការមានផ្ទៃពោះដែលមិនបានគ្រោងទុក និងផ្តល់គុណភាពនៃជីវិតដល់គ្រួសារជនបទ ក្នុងប្រទេសកម្ពុជា
ការពន្យារកំណើតដោយប្រើមធ្យោបាយបែបទំនើប (MM) មានសារសំខាន់ ក្នុងការការពារការមានផ្ទៃពោះដែលមិនបានគ្រោងទុក ដែលធ្វើឲ្យដៃគូ ឬប្តីប្រពន្ធអាចគ្រប់គ្រងជម្រើសជីវិតបានប្រសើរជាងមុន និងផ្តល់ការថែទាំល្អដល់កូនៗ និងគ្រួសាររបស់គេ ដោយជៀសវាងឧបសគ្គផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ។ ការពន្យារកំណើតក៏អាចជួយដល់សុខភាពរបស់ម្តាយ និងកូនតូចៗរបស់គាត់ ព្រមទាំងរក្សាគុណភាពនៃជីវិតបានល្អ។ នៅក្នុងតំបន់ជនបទនៃប្រទេសកម្ពុជា ប្រជាជនអាចមានឧបសគ្គក្នុងការទទួលបានព័ត៌មាន និងការទទួលបានមធ្យោបាយការពន្យារកំណើតបែបទំនើប ដោយសារសេវាសុខភាពខ្លះនៅមូលដ្ឋានសុខាភិបាលនៅមានកំរិត និងចំងាយឆ្ងាយក្នុងការធ្វើដំណើរទៅមូលដ្ឋានសុខាភិបាលទាំងនោះ។
ប្រភពព័ត៌មានដែលប្រជាជនក្នុងសហគមន៍តែងទទួលបានគឺដោយការនិយាយតៗគ្នា ក្នុងចំណោមមិត្តភក្តិ និងគ្រួសារ ហើយជាញឹកញាប់ព័ត៌មានទាំងនោះគឺមិនបានពេញលេញ មិនត្រឹមត្រូវ និងអាចបណ្តាលឲ្យមានការយល់ខុស ព្រមទាំងការមិនជឿទុកចិត្តចំពោះការមធ្យោបាយពន្យារកំណើតទំនើប។ ឧទាហរណ៍ ជាធម្មតាគេគិតថា ការពន្យារកំណើតទំនើបមិនមានប្រសិទ្ធិភាព អាចបង្កជាហានិភ័យដល់ស្ត្រី និងធ្វើឲ្យស្ត្រីមានការពិបាកក្នុងការមានកូន ទៅថ្ងៃអនាគត។ លើសពីនេះទៅទៀត វាអាចជាការប្រឈមសម្រាប់ប្រជាជនកម្ពុជាក្នុងការពិភាក្សាអំពីមធ្យោបាយពន្យារកំណើត ដោយសារតែវាជាប្រធានបទរសើប ដែលទាក់ទងនឹងការរួមភេទ។ ដោយហេតុនេះហើយ ប្រជាជនកម្ពុជាជាច្រើន មានការស្ទាក់ស្ទើរ ក្នុងការទទួលយកមធ្យោបាយពន្យារកំណើតទំនើប ជាពិសេសនៅតំបន់ជនបទ ដែលអាចនាំឲ្យការមានផ្ទៃពោះដោយមិនបានគ្រោងទុក និងការលំបាកផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុដល់គ្រួសារ។
“យើងបានគិតអំពីការពន្យារកំណើតបន្ទាប់ពីមានកូនដំបូង និងធ្វើផែនការដើម្បីឲ្យជីវិតគ្រួសារកាន់តែប្រសើរឡើង ដូចច្នេះយើងក៏សម្រេចចិត្តប្រើស្រោមអនាម័យ។ ពួកយើងនឹងរង់ចាំដល់ ពេលវេលាដែលសមស្រប និងពេលដែលមានប្រាក់ចំណូលគ្រប់គ្រាន់ ទើបយកកូនមួយទៀត។” – លោក ឈុំ ពន (ភូមិចក ខេត្តកំពង់ឆ្នាំង)
នៅទូទាំងប្រទេសកម្ពុជា ការកើនឡើងនៃការប្រើប្រាស់មធ្យោបាយពន្យារកំណើតទំនើប មានការបោះជំហានទៅមុខយ៉ាងល្អ (ពី៣៩% ក្នុងឆ្នាំ២០១៤ ទៅ៥២% ក្នុងឆ្នាំ២០១៧)។ ទោះជាយ៉ាងណាក៏ដោយ មានក្រុមប្រជាជនខ្លះ បានបង្ហាញអំពីចំនុចខ្វះខាតស្តីពីការប្រើប្រាស់មធ្យោបាយទាំងនេះ ហើយនៅមានការងារច្រើនទៀតដែលយើងត្រូវធ្វើ ដើម្បីធានាបានថាប្រជាជនគ្រប់រូបបានសម្រេចនូវតម្រូវការរបស់ខ្លួនផ្នែកពន្យារកំណើត។
ដើម្បីជួយដោះស្រាយបញ្ហានេះគម្រោងលើកកម្ពស់ឥរិយាបថប្រកបដោយសុខុមាលភាព ដែលឧបត្ថម្ភថវិកាដោយទីភ្នាក់ងារសហរដ្ឋអាមេរិកសំរាប់អភិវឌ្ឍន៍អន្តរជាតិ (USAID) បានបង្កើត និងអនុវត្តអន្តរាគមន៍ផ្លាស់ប្តូរឥរិយាបថបុគ្គលនិងសង្គមដើម្បីសុខភាព ជាមួយអង្គការដៃគូផ្តល់មេត្តា (ភីស៊ី) នៅក្នុងខេត្តកំពង់ឆ្នាំង ដែលចាប់ផ្តើមពីខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២០ ដើម្បើបង្កើនចំណេះដឹង ផ្លាស់ប្តូរការយល់ខុស និងបង្កើនការប្រើប្រាស់មធ្យោបាយពន្យារកំណើតបែបទំនើប។ អន្តរាគមន៍នេះគ្របដណ្តប់មណ្ឌលសុខភាពចំនួន៩ ឃុំចំនួន១៣ និងភូមិចំនួន៦៨ នៅស្រុកប្រតិបត្តិចំនួន២។ តាមរយៈការសិក្សាស្រាវជ្រាវ និងទិន្នន័យដែលប្រមូលបាន គម្រោងបានបង្កើតយុទ្ធនាការចំនួន២ គឺយុទ្ធនាការដែលមានឈ្មោះថា “ចំណងស្នេហ៍” និង “អង្គរក្សបេះដូង” ដើម្បី ១) ច្រានចោលនូវការយល់ខុសអំពីមធ្យោបាយពន្យារកំណើតទំនើប ២) លើកទឹកចិត្តឲ្យដៃគូ/ប្តីប្រពន្ធ ពិភាក្សាគ្នាអំពីមធ្យោបាយពន្យារកំណើតទំនើប និងធ្វើការសម្រេចចិត្តរួមគ្នា និង ៣) លើកទឹកចិត្តឲ្យបុរសចាប់ផ្តើមជជែកជាមួយភរិយារបស់ខ្លួនអំពីមធ្យោបាយពន្យារកំណើតទំនើប។
“ខ្ញុំនិងប្តីរបស់ខ្ញុំមានការបារម្ភអំពីការមានផ្ទៃពោះដោយមិនបានគ្រោងទុក ព្រោះការចិញ្ចឹមកូនត្រូវការចំណាយលុយកាក់និងពេលវេលាច្រើន។ ការស្វែងយល់អំពីមធ្យោបាយពន្យារកំណើតទំនើបអាចជួយពួកខ្ញុំបានច្រើន!” – លោក សុគន្ធ និងលោកស្រី យ៉េន (ភូមិក្រាំងស្គារ ខេត្តកំពង់ឆ្នាំង)
“ចំណងស្នេហ៍” គឺជាយុទ្ធនាការដែលបង្កើតឡើងដើម្បីលើកទឹកចិត្តដៃគូស្នេហា ឲ្យពិភាក្សាអំពីមធ្យោបាយពន្យារកំណើតទំនើប។ គោលបំណងរបស់យុទ្ធនាការនេះគឺដើម្បីផ្តល់នូវព័ត៌មានដែលត្រឹមត្រូវនិងទាន់ពេលវេលា អំពីមធ្យោបាយពន្យារកំណើតនេះ នៅទីកន្លែងដែលសមរម្យ ដែលធ្វើឲ្យមានការពិភាក្សាត្រង់ៗ និងជួយឲ្យដៃគូសម្រេចចិត្តរួមគ្នាដោយយោងទៅតាមព័ត៌មានគ្រប់គ្រាន់។ ដៃគូស្វាមីភរិយាចំនួន៤ទៅ៥គូ ត្រូវបានអញ្ជើញ ដោយអ្នកស្ម័គ្រចិត្តភូមិ ដូចជាមេភូមិ ឬក្រុមទ្រទ្រង់សុខភាពភូមិ (VHSG) ឲ្យចូលរួមក្នុងវគ្គអប់រំពេលល្ងាច ដោយមានភ្នាក់ងារអប់រំរបស់គម្រោង ពីអង្គការភីស៊ី ជួយសម្របសម្រួលការពិភាក្សាស្តីពីការពន្យារកំណើត ដោយបង្ហាញថាការពិភាក្សានេះមានសារៈសំខាន់ដែលជាផ្នែកមួយនៃទំនាក់ទំនងដៃគូប្តីប្រពន្ធដ៏ជិតស្និទ។ នៅក្នុងអំឡុងពេលនៃវគ្គអប់រំនោះ ស្វាមីភរិយាចូលរួមក្នុងសកម្មភាពប្រកបដោយភាពសប្បាយរីករាយ ហើយថែមទាំងអាចស្វែងយល់អំពីមធ្យោបាយពន្យារកំណើតបែបទំនើប និងច្រានចោលការយល់ខុសមួយចំនួនអំពីការពន្យារកំណើតនេះ។
សម្ភារៈផ្សេងៗត្រូវបានបង្កើត និងប្រើប្រាស់នៅក្នុងវគ្គអប់រំសុខភាព ដោយរួមមានវីដេអូដើម្បីបង្ហាញអំពីពាក្យចចាមអារ៉ាមអំពីមធ្យោបាយពន្យារកំណើត, ល្បែង “ពិត មិនពិត” ដើម្បីច្រានចោលព័ត៌មានមិនពិត, “កាតណាត់ជួប” ដើម្បីរំលឹកដល់ដំណើរជីវិតគូស្នេហ៍របស់ពួកគេ, សៀវភៅចំណងស្នេហ៍ សម្រាប់ឲ្យអ្នកចូលរួមយកទៅផ្ទះជាមួយ ដែលមានព័ត៌មានអំពីមធ្យោបាយពន្យារកំណើត រូបភាពនៃផលិតផលពន្យារកំណើត កម្រងសំនួរនិងចំលើយ ព្រមទាំងព័ត៌មានសម្រាប់ទាក់ទងសួរព័ត៌មានបន្ថែម។ ការបង្ហាញរូបភាពផលិតផលពន្យារកំណើតពិតៗ ដូចជាកងដាក់ក្នុងស្បូននិងកងដាក់ក្រោមស្បែក គឺដើម្បីកាត់បន្ថយការភ័យខ្លាតនឹងការប្រើមធ្យោបាយពន្យារកំណើត។
“ខ្ញុំបានស្វែងយល់ព័ត៌មានលម្អិតអំពីមធ្យោបាយពន្យារកំណើតបែបទំនើប បន្ទាប់ពីបានចូលរួមក្នុងវគ្គអប់រំសម្រាប់បុរស។ អ្វីដែលសំខាន់បំផុតនោះ វគ្គអប់រំនេះបានលើកទឹកចិត្ត និងផ្តល់ឲ្យខ្ញុំ នូវព័ត៌មានដែលត្រឹមត្រូវ ដើម្បីឲ្យខ្ញុំសម្រេចចិត្តរើសយកជម្រើសដែលល្អសាកសមបំផុតសម្រាប់ខ្ញុំនិងប្រពន្ធខ្ញុំ។” – លោក ឈុំ ពន (ភូមិចក ខេត្តកំពង់ឆ្នាំង)
“អង្គរក្សបេះដូង” គឺជាយុទ្ធនាការដែលបានបង្កើតឡើងដើម្បីធ្វើឲ្យមានការចូលរួមពីបុរស ដោយមានការយល់ឃើញថាវាមានភាពងាយស្រួសសម្រាប់បុរសក្នុងការពិភាក្សាអំពីប្រធានបទរសើប ដូចជាការពន្យារកំណើត នៅក្នុងបរិយាកាសដែលមានតែបុរសគ្នាឯង។ ដោយស្រដៀងនឹង “វគ្គក្រុមគូស្នេហ៍” ដែរ បុរសប្រមាណ៨ទៅ១០នាក់ ត្រូវបានអញ្ជើញដោយក្រុមទ្រទ្រង់សុខភាពភូមិ ឲ្យចូលរួមក្នុងវគ្គនោះ ដោយមានការសម្របសម្រួលដោយភ្នាក់ងារអប់រំសុខភាពរបស់គម្រោងដែលជាបុរស។ ក្នុងវគ្គនិមួយ បុរសចែករំលែកបទពិសោធន៍អំពីការពន្យារកំណើត និងក្រុមការងារបានបង្ហាញអំពីជម្រើសនៃមធ្យោបាយពន្យារកំណើត ដើម្បីច្រានចោលនូវការយល់ឃើញខុសអំពីមធ្យោបាយទាំងនេះ។ គោលបំណង គឺដើម្បី លើកទឹកចិត្តឲ្យបុរសពិភាក្សាអំពីជម្រើសមធ្យោបាយពន្យារកំណើតទំនើបជាមួយភរិយារបស់គាត។ ភ្នាក់ងារអប់រំបានប្រគល់បន្តោងសោដែលមានរូបថតនិងព័ត៌មានអំពីមធ្យោបាយទំនើបទាំងនេះ និងមានសារជំរុញថា “ជជែកជាមួយដៃគូរបស់អ្នកអំពីមធ្យោបាយពន្យារកំណើតមួយណាដែលដែលសាកសមនឹងគ្រួសារអ្នក” ។ លើសពីនេះទៅទៀត “ល្បែងអ្នកចាំទី” បានត្រូវរៀបចំឡើងដើម្បីប្រៀបធៀបអ្នកចាំទី (មធ្យោបាយបុរាណ) ដែលមានការជួយពីផ្ទាំងការពារ (មធ្យោបាយទំនើប) មានប្រសិទ្ធិភាពក្នុងការទប់ស្កាត់ការទាត់បាល់ចូល (ការពារមិនឲ្យមានផ្ទៃពោះដោយមិនបានគ្រោងទុក)។
ការចុះតាមផ្ទះត្រូវបានធ្វើឡើងដោយបុគ្គលិករបស់គម្រោងផ្នែក IPC បន្ទាប់ពីបុរសនិងស្ត្រីជាប្តីប្រពន្ធបានចូលរួមក្នុងការវគ្គអប់រំរួចមក ដើម្បីផ្តល់ឲ្យពួកគាត់នូវការពិភាក្សាដែលសមស្របនឹងពួកគាត់ អំពីក្តីបារម្ភ និងសំនួរផ្សេងៗ ព្រមទាំងផ្តល់ឲ្យគាត់នូវព័ត៌មានទំនាក់ទំនងរបស់មណ្ឌលសុខភាព ដើម្បីទទួលបានសេវាពន្យារកំណើតបែបទំនើបដែលជាជម្រើសរបស់គាត់។ លើសពីនេះទៅទៀត ដើម្បីលើកទឹកចិត្តការពិភាក្សាក្រោយសម្រាល បុគ្គលិក IPC របស់យើង ក៏បានចែកចាយស្រោមប័ណ្ណសុខភាពកុមារ ទៅកាន់មណ្ឌលសុខភាពគោលដៅ ដើម្បីឲ្យមណ្ឌលសុខភាពចែកជូនបន្តទៅឲ្យស្ត្រីដែលសម្រាលហើយ អាចរក្សាទុកប័ណ្ណរបស់ខ្លួន នៅពេលគាត់ចេញពីពេទ្យ។ ស្រោមនោះមានលេខ hotline សម្រាប់ឲ្យគាត់ទទួលបានព័ត៌មានបន្ថែម ដែលនេះជាការរំលឹកដល់ស្ត្រីថា គាត់អាចមានផ្ទៃពោះទៀតក្នុងរយៈពេល៤ ទៅ៦សប្តាហ៍ បន្ទាប់ពីសម្រាលហើយ និងលើកទឹកចិត្តឲ្យគាត់ទទួលយកការពន្យារកំណើតបែបទំនើប។
ក្រុមការងារគម្រោងបានចុះសាកសួរទៅកាន់ដៃគូស្វាមីភរិយា នៅក្នុងខេត្តកំពង់ឆ្នាំង កាលពីខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២២ ហើយបានដឹងថាអ្វីដែលជាការលើកទឹកចិត្តទូទៅរបស់ពួកគាត់ គឺបំណងក្នុងការការពារការមានផ្ទៃពោះដែលមិនបានគ្រោងទុក ដើម្បីធានាបាននូវការថែទាំប្រកបដោយគុណភាព ដល់កូនៗរបស់ខ្លួន និងមានចំណូលសមល្មមសម្រាប់គ្រួសាររបស់ពួកគាត់។ លោកស្រីយ៉េន នៅភូមិភូមិក្រាំងស្គារ ខេត្តកំពង់ឆ្នាំង បាននិយាយថា បន្ទាប់ពីគាត់ទទួលបានព័ត៌មានពីបុគ្គលិក IPC មក គាត់និងប្តីរបស់គាត់ បានសម្រេចចិត្តថាការចាក់ថ្នាំពន្យារកំណើតរៀងរាល់៣ខែម្តង គឺជាជម្រើសដ៏ល្អរបស់គាត់។ លោកស្រីបានប្រាប់ឲ្យដឹងទៀតថា ការពន្យារកំណើតបែបទំនើបបានជួយរូបគាត់និងប្តីរបស់គាត់ ឲ្យមានពេល និងធនធានច្រើន ដើម្បីមើលថែកូនរបស់គាត់អាយុ៦ខែ ឈ្មោះមិនា និងធានាថាកូនមិនាមានសុខភាពល្អ។
លោក ឈុំ ពន នៅភូមិចក ខេត្តកំពង់ឆ្នាំង ក៏បាននិយាយផងដែរថា គាត់បានទទួលពត័ត៌មានអំពីមធ្យោបាយពន្យារកំណើតទំនើប ពីលោកគ្រូពេទ្យនៅមណ្ឌលសុខភាព បន្ទាប់ពីបន្ទាប់ពីលោកនិងភរិយាមានកូនដំបូងកាលពី១៣ឆ្នាំមុន ហើយលោកបានប្រើប្រាស់ស្រោមអនាម័យ រហូតដល់ពួកគាត់សម្រេចចិត្តចង់បានកូនទី២ កាលពី៣ឆ្នាំមុន។ គាត់និយាយថា វាមានសារៈសំខាន់ណាស់ដែលត្រូវគិតអំពីការពន្យារកំណើត ដើម្បីធ្វើផែនការកសាងគ្រួសារមួយដ៏ប្រសើរ ដោយមានចំណូលសមល្មម ដើម្បីថែរក្សាកូនទាំង២របស់គាត់។ គាត់ក៏ទទួលបានព័ត៌មានបន្ថែមអំពីការពន្យារកំណើតបែបទំនើប នៅពេលដែលគាត់បានចូលរួមវគ្គអប់រំសម្រាប់បុរស ដែលរៀបចំឡើងដោយគម្រោង PHB ហើយភរិយានិងរូបគាត់ក៏បានសម្រេចចិត្តប្តូរទៅប្រើថ្នាំលេបពន្យារកំណើតវិញ។ ប្រជាជនគោលដៅដែលក្រុមការងាររបស់យើងបានជួបសម្ភាសបាន បានប្រាប់ឲ្យដឹងថា ក្រុមកាងារ IPC របស់យើងរួមនឹងអ្នកស្មគ្រ័ចិត្តភូមិ បានផ្តល់ការគាំទ្រច្រើនដល់ពួកគាត់ ដើម្បី ធានាបានថាពួកគាត់មានចំណេះដឹងដែលត្រឹមត្រូវ ដើម្បីធ្វើការសម្រេចចិត្តជាមួយដៃគូរបស់ខ្លួន និងដើម្បីតម្រូវការក្នុងការពន្យារកំណើតត្រូវបានបំពេញ។
ទោះជាយ៉ាងណា ក៏នៅមានការប្រឈមខ្លះៗផងដែរ។ ប្រជាជនដែលក្រុមការងារបានចុះជួបសម្ភាសបានប្រាប់ឲ្យដឹងថា ការពន្យារកំណើតគឺជាប្រធានបទរសើប ហើយពួកគាត់មិនសូវស្រួលចិត្តក្នុងការពិភាក្សាអំពីប្រធានបទនេះក្រៅពីប្តីប្រពន្ធគាត់ឡើង។ ការសិក្សាស្ទង់មតិមួយក៏បានរកឃើញបញ្ហាដូចគ្នានេះដែរ ដោយលទ្ធផលបានបង្ហាញថា ក្រុមគោលដៅ៥០,៦ភាគរយ បានពិភាក្សាអំពីផលប៉ះពាល់ និងក្តីបារម្ភរបស់គាត់ជាមួយដៃគូរបស់គាត់ ហើយ ៣៦,៧ ភាគរយបានពិភាក្សាជាមួយអ្នកផ្តល់សេវាសុខភាពសាធារណៈ ហើយ២៩,១ភាគរយ បានពិភាក្សាជាមួយសមាជិកគ្រួសារ។ នេះបញ្ជាក់អំពីសារៈសំខាន់ នៃសកម្មភាពរបស់គម្រោង PHB ដែលបន្តការជួយគាំទ្រ និងចំណេះដឹង ដល់ដៃគូ ដែលនឹងជួយសម្របសម្រួលការពិភាក្សា និងការសម្រេចចិត្ត។ លើសពីនេះទៅទៀត បុគ្គលិកគម្រោង និងអ្នកស្ម័គ្រចិត្តភូមិ មានការពិបាកក្នុងការអញ្ជើញប្រជាជនគោលដៅឲ្យចូលរួមក្នុងវគ្គអប់រំ ដោយសារតែពួកគាត់ម្នាក់ៗមានការវល់ក្នុងការងារផ្សេងៗ។ លោកវណ្ណា ដែលជាបុគ្គលិកផ្នែក IPC បាននិយាយថា វាមានការពិបាកក្នុងការប្រមូលបុរស ៨ទៅ១០នាក់ ឲ្យមកចូលរួមក្នុងវគ្គអប់រំសម្រាប់បុរស។
ដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហានេះ លោកវណ្ណា បានរៀបចំវគ្គអប់រំចំនួន២ពេល (គឺមួយនៅពេលព្រឹក និងមួយទៀតនៅពេលរសៀល) ដោយមានអ្នកចូលរួមតិចជាងមុន (៥នាក់ក្នុងវគ្គនិមួយៗ) ដោយប្រើប្រាស់ថវិកា។ យោងទៅតាម លោកវណ្ណា ការរៀបចំជាក្រុមតូច មានភាពងាយស្រួលក្នុងការអញ្ជើញអ្នកចូលរួម ហើយការធ្វើដូចច្នេះធ្វើឲ្យកម្មវិធីប្រព្រឹត្តទៅបានយ៉ាងរលូន។ ជួនកាល ក្នុងអំឡុងពេលរដូវកាលដែលមានពិធីមង្គលការច្រើន គាត់សុខចិត្តធ្វើដំណើរទៅជួបអ្នកចូលរួមដើម្បីធ្វើវគ្គអប់រំនេះ។
ពីខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២០ ទៅខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២១ ក្រុមការងារ PHB បានរៀបចំវគ្គអប់រំចំនួន១ ៧៨០ វគ្គ (១ ៣៤៦ ជាវគ្គគូរស្នេហ៍ និង៤៣៤ ជាវគ្គបុរស) ហើយមានអ្នកចូលរួមចំនួន ១៨ ៥៥០ នាក់ ។ លទ្ធផលពីការធ្វើការវាយតម្លៃមុន និងក្រោយកម្មវិធីបានបង្ហាញថា ការព្រួយបារម្ភអំពីផលប៉ះពាល់នៃមធ្យោបាយពន្យារកំណើតបែបទំនើប នៅតែមានច្រើននៅឡើយ គឺ៦៥,៣% នៃប្រជាជនគោលដៅ ក្នុងពេលវាយតម្លៃមុនកម្មវិធី និង ៦៣,៣% ក្នុងពេលវាយតម្លៃក្រោយកម្មវិធី ។ ទោះជាយ៉ាងណាក៏ដោយ ក៏នេះបញ្ជាក់អំពីការធ្វើឲ្យប្រសើរជាងមុន ក្នុងការច្រានចោលការយល់ខុស ស្តីពីការដែលមធ្យោបាយពន្យារកំណើតមានផលប៉ះពាល់ដល់ការមានផ្ទៃពោះក្នុងថ្ងៃអនាគត ដោយមានប្រជាជនគោលដៅចំនួន ៣៣,៥% បានជឿដូចច្នេះ នៅក្នុងការវាយតម្លៃមុនកម្មវិធី ហើយត្រឹមតែ ២១,៨% នៅក្នុងការវាយតម្លៃក្រោយកម្មវិធី។ លើសពីនេះទៅទៀត លទ្ធផលបានបង្ហាញ អំពីភាពជោគជ័យ ក្នុងការកាត់បន្ថយការយល់ខុស ទាក់ទងនឹងប្រសិទ្ធិភាពនៃមធ្យោបាយពន្យារកំណើតបែបទំនើប ដោយប្រជាជនគោលដៅចំនួន ៣១,៨% ជឿថាមធ្យោបាយពន្យារកំណើតបែបទំនើបមានប្រសិទ្ធិភាពក្នុងការការពារមិនឲ្យមានផ្ទៃពោះ នៅក្នុងពេលវាយតម្លៃមុនកម្មវិធី ហើយ៩៤,៤% ជឿដូចច្នេះ នៅពេលវាយតម្លៃក្រោយកម្មវិធី ។ ភាពជោគជ័យបន្តទៀត គឺប្រជាជនគោលដៅចំនួន ៩១,១% ដែលបានពិភាក្សារអំពីមធ្យោបាយពន្យារកំណើតបែបទំនើបជាមួយដៃគូររបស់ខ្លួន នៅក្នុងអំឡុងពេល៦ខែចុងក្រោយ ក៏បានប្រើប្រាស់មធ្យោបាយនេះផងដែរ។ មធ្យោបាយដែលមានប្រសិទ្ទិភាពជាងគេ គឺថ្នាំលេបពន្យារកំណើត (៤៨,៦%) ថ្នាំចាក់ (៣០,៣%) ក្នុងដាក់ក្នុងស្បូន (១៨,៣%) កងដាក់ក្រោមស្បែក (១៧,១%) និងស្រោមអនាម័យបុរស (១៣,៧%)។
សម្រាប់សម្ភាររបស់កម្មវិធីវិញ ការវាយតម្លៃក្រោយកម្មវិធីបានបង្ហាញថា សៀវភៅអប់រំចំណងស្នេហ៍ (៨៤,៨%) ការបង្ហាញផលិតផលពន្យារកំណើតពិត (៦៦,៤%) និងវីដេអូស្តីពីការពន្យារកំណើត (32%) គឺជាសម្ភារៈ ដែលប្រជាជនគោលដៅអាចរំលឹកច្រើនជាងគេ។
នៅពេលដែលសួរថាតើអ្វីដែលធ្វើឲ្យបទអន្តរាគមន៍ដំណើរការបានល្អ ក្រុមការងារផ្នែកអប់រំសុខភាពរបស់គម្រោង អ្នកស្ម័គ្រចិត្ត និងប្រជាជនគោលដៅបានឆ្លើយថា ប្តីប្រពន្ធ និងបុរសជាច្រើន បានដឹងអំពីជម្រើសនៃមធ្យោបាយពន្យារកំណើតបែបទំនើប មុននឹងបានចូលរួមជាមួយកម្មវិធី ប៉ុន្តែនៅមានការខ្វះខាតក្នុងការយល់ និងចំណេះដឹងដែលត្រឹមត្រូវ អំពីជម្រើសនិមួយៗ។ ដោយកម្មវិធីបានផ្តល់ឲ្យគាត់នូវចំណេះដឹងលម្អិត ប្តីប្រពន្ធ អាចពិភាក្សាគ្នា និងធ្វើការសម្រេចចិត្តដោយមានចំណេះដឹងគ្រប់គ្រាន់។ ឧទាហរណ៍ កងដាក់ក្រោមស្បែកសាកសមសម្រាប់ការពន្យារកំណើតរយៈពេលយូរ និងការលេបថ្នាំ គឺសាកសមនឹងរយៈពេលខ្លី។ អ្វីដែលធ្វើឲ្យកម្មវិធីនេះជោគជ័យ គឺចំណេះដឹងដែលប្រជាជនទទួលបាន។ ការការពារការមានផ្ទៃពោះដែលមានបានគ្រោងទុក អាចធ្វើឲ្យគ្រួសារផ្តោតទៅលើពេលវេលា និងថាមពល ក្នុងការចាប់យកផែនការជីវិតផ្សេងទៀត និងដើម្បីមានជីវភាពប្រកបដោយគុណភាព សម្រាប់គ្រួសារទាំងមូល។

Modern Methods of Family Planning to Prevent Unplanned Pregnancy and Provide Adequate Quality of Life and Care to Family in Rural Cambodia
Family planning using modern methods (MM) is vital to prevent unplanned pregnancy which gives couples better control over their life choices and to provide quality care to their children and families without experiencing financial hardship. It also safeguards the health of mothers and their young children and maintains adequate quality of life. In rural Cambodia, information and access to MM of family planning can be a challenge to come by and often information may be brief and without follow up due to limited services at the health facilities and the long distance for couples to travel.
A common source of MM information in the community is through word of mouth among friends and families and often it is partial, inaccurate and can lead to and/or perpetuate misconceptions and lack of confidence regarding MM. For example, it is commonly believed that MM are ineffective, may cause harm to women and make them difficult to conceive in the future or infertile. Additionally, it may be challenge for many Cambodians to engage in discussions on MM due to its sensitive nature associating with sex and sexual practices. As a result, many Cambodians are reluctant to adopt MM especially in the rural area that can lead to unplanned pregnancy and family financial hardship.
“We thought about family planning after the first child and to plan for a better family life so we decided to use male condoms. We then waited until timing is right with sufficient income to have another child.” – Mr. Chhum Pohn, Chak Village, Kampong Chhnang.
Across Cambodia, strides have been made regarding increasing use of MM for family planning (from 39% in 2014 to 52% in 2017). However, certain segments of the population have shown less progress and much work is needed to ensure all Cambodians can meet their family planning needs.
To address this problem the USAID-funded Promoting Healthy Behaviors Project (PHB) has designed and implemented a social and behavior change (SBC) intervention with local partner Partners in Compassion (PC) in Kampong Chhnang province since July 2020 to increase knowledge, change perceptions, and increase adoption of MM. The intervention coverage includes nine health centers, 13 communes and 68 villages across two operational districts (ODs). Based on research and insight gathered, two intervention concepts “Loving Relationship” and “Heart Protector” are designed, and SBC activities developed to 1) dispel persistent myths and misperceptions about MM, 2) encourage couples to discuss MM and make decisions together, and 3) have men start talking to their wives about MM.
“Me and my husband were concerned with unplanned pregnancy because it is expensive and time consuming to raise children. Learning about modern methods and family planning helps a lot!” – Mr. Ol Sokun & Mrs. Peh Yein, Married Couple, Kraing Skear Village, Kampong Chhnang
“Loving Relationship” is an intervention designed to encourage couples to discuss MM. The aim is to provide couples with accurate and up-to-day information on MM in a safe space that will facilitate frank discussion and to allow couples to make informed decisions on their family planning needs together. Four to Five couples are invited by village volunteers, often village chiefs or village health support group (VHSG) volunteers to attend an evening couple session with an Interpersonal Communication (IPC) agent from PC facilitating discussion on family planning, framing it as an important part of an intimate relationship. During the session, couples participate in fun and engaging activities to learn about various MM and dispel common misconceptions.
A range of tools were developed and are used during the session including a video to identify common myths around MM; a “true or false” game to dispel myths identified; a set of dating connection cards to remind couples of their love journey; a loving relationship booklet with information on MM, photos of contraception products, FAQs, myths and contacts for further information for couples to review in session and to take home. A range of real MM products such as implants and IUDs are also presented to reduce fear on and de-mystify MM.
“I have leant more details about each modern methods after joining the men’s session, most importantly, the session encourages and gives me the right information to decide the best suitable option for me and my wife.” – Mr. Chhum Pohn, Chak Village, Kampong Chhnang.
“Heart Protector” is an intervention designed to engage with men with an understanding that it is often easier for men to discuss sensitive topics such as family planning in a men only environment. Similar to the couple session, eight to ten married men are invited by VHSG volunteers to attend each session facilitated by a male IPC agent. During each session, men share their experiences of family planning and are introduced to MM options to dispel misconceptions and to discuss concerns. The aim is to encourage men to discuss family planning and MM options with their wives. Key chains with photos and information of MM with a call to action – “talk to your partner about which MM of family planning would be right for your family” are given to each participant. Additionally, goalkeeper games are conducted regularly as a metaphor to demonstrate that a goalkeeper (traditional method) supported by other defenders (MM) are more effective in blocking a score (preventing unwanted pregnancy).
Follow-up household visits are carried out by IPC agents after sessions to provide more individualized discussions on couples’ concerns and questions and to provide referral to health facilities to access MM of their choice. Additionally, to encourage postpartum discussion on MM, IPC agents distribute handy sleeves to health centers in the intervention areas to give to postpartum women to store their children’s immunization cards when discharging from the health center. Each sleeve contains a family planning hotline for further information, a reminder that women can become pregnant within four to six weeks of giving birth and to adopt/readopt a MM.
A common motivator to adopt MM is revealed during interviews with a married couple and a father in Kampong Chhnang province in September 2022. All interviewees expressed a strong desire to prevent unplanned pregnancy to ensure quality care to their children and sufficient income to provide for the family. Mrs. Peh Yein from Kraing Skear village stated that after receiving information from the IPC agent, she and her husband decided that hormone injection every three months is the best choice for them. She further stated that MM helps her and her husband to have more time and resources to care for their six-month old baby Mineak and to ensure both she and Mineak are healthy.
Mr. Chhum Pohn from Chak village also stated that he received some MM information from doctor at the health center after their first child 13 years ago and decided to use male condom until appropriate time to have their second child three years ago. He said that it is important to think about family planning to plan for a better family life with sufficient income to care for both child. He learnt about details of each MM option after joining the men’s session this year and together with his wife, they decided to switch to daily contraception pills. All interviewees reported that IPC agents and the volunteers had provided much needed support to ensure they have the accurate knowledge to make informed decisions with their partners and that their family planning needs are met.
Interviews also revealed a number of challenges. All interviewees stated that family planning and contraception is a sensitive topic and they do not feel comfortable to discuss it outside their marriage. This is supported by the post assessment results that show 50.6% of respondents reported discussing MM side effects and concerns with their partners, 36.7% with public health providers and 29.1% with their family members. This highlights the important role of PHB’s intervention to continue providing support and knowledge to couples that will facilitate discussions and informed decision making. Additionally, IPC agents and volunteers also reported that it is challenge to recruit participants to attend sessions due to couples’ and individuals’ work schedule and other commitment. IPC agent Mr. Ean Vanna who is supporting men at Chak village expressed that often it is difficult to gather eight to ten men in one setting to carry out men’s sessions.
To address this challenge, Mr. Vanna started to run two sessions (one session in the morning and another in the afternoon/evening) with fewer participants (5 participants in each session) using budget and resources for one session. According to Mr. Vanna, smaller groups make it easier to recruit participants and this practice is running well. Additionally, Mr. Vanna also travels to locations where men gather, work, and hang out such as sports club, rice field to conduct sessions at those locations. “Meeting participants where they are and be flexible” said Mr. Vanna. Sometimes during the busy wedding season, he travels to events to meet with participants to conduct sessions.
From July 2020 to September 2021, a total of 1,780 sessions were conducted (1,346 couple sessions and 434 men’s sessions) and 18,550 target audiences reached. Results of the pre- and post-assessment indicates that concerns regarding MM side effects remain significant, with 65.3% and 63.3% of respondents in the pre- and post-assessment respectively. However, progress is observed regarding dispelling misconception on MM affecting future fertility with 33.5% believed it to be true in the pre-assessment and 21.8% in the post-assessment. Furthermore, results also demonstrate the success in dispelling misconception regarding the effectiveness of MM with 31.8% of respondents believed MM is effective in preventing pregnancy in the pre-assessment and 94.4% in the post-assessment. This success is further demonstrated by 91.1% of respondents who had discussed MM with their partners in the past six months also adopted the MM. The most popular methods are daily pills (48.6%), injection (30.3%), IUD (18.3%), implant (17.1%) and male condom (13.7%).
With regard to intervention materials, post-assessment results show that the loving relationship booklet (84.8%), the real product samples (66.4%) and the video about family planning (32%) are the top three materials that respondents able to recall from their participation.
When asked what makes PHB’s family planning intervention work. IPC agents, volunteers and interviewees stated that many couples and men were aware of MM options prior to their intervention engagement but lacked the understanding and accurate knowledge about each option. With detailed knowledge provided by the intervention, couples are able to discuss and make informed decisions together. For example, implants are better suited for longer and pills are better suited for shorter birth spacing. What makes it work is the knowledge received. Preventing unplanned pregnancy allows couples to focus their time and energy to pursue other life plans and to have better quality of life for the entire household.